Черно море загуби драматично от Дея спорт в морското дерби във волейбола

Бургаският Дея спорт победи като гост във Варна с 3:2 гейма

Изключително оспорвано беше морското дерби между Черно море и Дея спорт в деветия кръг на волейболната ни суперлига при мъжете. Двубоят, игран във варненската зала "Христо Борисов", завърши с успех 3:2 гейма за гостите от Бургас.

Домакините изпуснаха реална възможност да спечелят мача. Те поведоха с 2:0, но не издържаха психически и допуснаха пълен обрат. Основен фактор за поражението бе и контузията на основния разпределител Маркус Кеел, който получи травма в глезена във втората част и излезе принудително от игра. Той бе заменен от 19-годишния Даниел Вълчев, който доигра мача, информира bgvolleyball.com.

Моряците изиграха много силни първи две части. Те имаха шанс да затворят мача чисто, като поведоха с 10:6 в третия гейм, но допуснаха да бъдат застигнати от съперника. Не успяха да си върнат ритъма и приеха ролята на догонващ до края.

От своя страна Дея отново бе без старши треньора Франческо Кадеду, който все още не може да заеме мястото си на пейката. За пореден мач тимът бе воден от Андрей Николов. Бургазлии показаха игра в двете крайности. Тръгнаха трудно и нищо не се получаваше в първите две части, като резонно отстъпиха на варненци.

Ключов бе третият гейм, в който гостите намериха себе си. Бургазлии засилиха сервиса и имаха добри изпълнения на блокада.

В тайбрека опитът на гостите си каза думата. След първоначалното равенство 5:5, съставът на Дея се откъсна с две точки (7:5) и повече не допусна противодействие от домакините. Увеличи преднината и спечели убедително петата част, като записа крайния успех с 3:2.

Димитър Василев бе обявен за най-полезен състезател в мача.

Поражението е шесто за Черно море през този сезон във волейболната суперлига при мъжете. Варненци имат 3 победи и с актив от 9 точки са девети във временното класиране.

В следващия кръг от шампионата Черно море ще гостува на друг бургаски тим - Нефтохимик. Срещата е на 16 декември, от 18,30 часа, в зала Младост в Бургас.

2023 © Варна е

България е европейски шампион по волейбол (ВИДЕО)

Девойките ни до 18 години спечелиха титлата на Стария континент в своята възрастова група, като надделяха категорично над Белгия на финала с 3:0

България е европейски шампион по волейбол при девойките до 18 години. Момичетата ни стигнаха до титлата след категоричен успех срещу Белгия на финала с 3:0 гейма, в отделните части 25:15, 25:18, 28:26.

Националките ни, водени от легендарната Антонина Зетова, направиха фантастичен турнир. В груповата фаза на остров Крит българките записаха шест успеха и едно поражение. Най-красива и изстрадана беше победата на полуфинала над Италия, когато мачът изглеждаше загубен, но девойките ни показаха характер. Така България достигна до първия си еврофинал при дамите от 42 години насам. Последният датира от 1982-а, когато тимът ни под 20 години спечели сребро. През тази година обаче девойките ни достигнаха до титлата и бяха аплодирани от трибуните от президента на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев.

Няколко състезателки от националния ни отбор намериха място в идеалния тим на шампионата.

Димана Иванова бе обявена за най-добър играч в турнира.

Тя спечели и приза за разпределител №1 на Европейското първенство.