Волейнационалите с първа победа на европейското във Варна

"Лъвовете" се наложиха с 3:1 над Финландия

България постигна първа победа на Европейското първенство по волейбол за мъже, на което един от домакините е Варна. След поражението от Испания в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта, днес "лъвовете" се наложиха над Финландия с 3:1 (28:26, 27:25, 15:25, 25:16).

Варненските фенове за пореден път дадоха криле на волейнационалите ни и показаха, че морската столица е "неудобен" домакин за всяка световна сила във волейбола.

Срещата започна равностойно и в рамките на първия гейм паритетът бе поддържан почти до самия му край. Тогава обаче българите показаха здрави нерви, допуснаха по-малко грешки и заслужено поведоха след 28:26.

Вторият гейм протече по сходен начин, но в края му успехът отново беше за България след 27:25. Решителен принос за позитивния развой за "лъвовете" имаше младият талант на волейбола ни Александър Николов.

През третия гейм Финландия се мобилизира и заслужено намали предимството на нашите в общия резултат след като спечели частта с 25:14.

Четвъртият гейм започна с мощен български натиск, като отпускане в редиците ни не беше допуснато до края за категоричното 25:16 и общ резултат 3:1 гейма в мача.

Следващият мач на България от програмата на Европейското първенство е в събота - 2 септември, срещу Украйна, отново от 20:30 часа.

В неделя по същото време волейнационалите ни срещат Хърватия.

Двубоите са в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта във Варна.

2023 © Варна е / снимка: Българска федерация по волейбол

След 15 години: Волейболният Левски отново е шампион на България

"Сините" триумфираха с трофея след сблъсък с ЦСКА

Левски е новият волейболен шампион на България при мъжете. "Сините" триумфираха с титлата във волейболната ни суперлига, след като във финалната серия надделяха над ЦСКА, като реализираха 3 победи от 3 мача. Последният двубой между вечните съперници беше спечелен от Левски с 3:1 гейма, като успехът им донесе и шампионската титла. Трофеят ознаменува един изключително силен сезон за "сините" започнал с триумфа им със Суперкупата.

Шампионската титла е първа за Левски от 15 години насам. За последно "сините" завоюваха трофея през 2009 година. Печелейки титлата, "сините" си гарантираха директно участие в групите на Шампионска лига.

Над 1300 фенове на Левски подкрепиха любимия отбор в решителния трети сблъсък срещу ЦСКА. "Сините" волейболисти показаха пределна мобилизация в двубоя и надделяха над противника на сервис, в защита и на контраатака, като показателите им бяха по-добри от тези на съперника във втората и третата част, посочват от bgvolleyball.com.

Най-оспорван беше първият гейм, спечелен от ЦСКА с 25:23. "Сините" надделяха убедително в следващите три гейма - с 25:19, 25:20, 25:21, за да триумфират с крайния успех в мача, а и във финалната серия за титлата.

Левски: Симеон Николов, Алехандро Торо, Светослав Гоцев, Владимир Гърков, Майкон Морейра, Венислав Антов, Дамян Колев - либеро (Кристиян Титрийски, Александър Къндев, Николай Стефанов);

ЦСКА: Стойко Ненчев, Християн Великов, Делчо Раев, Тодор Костов, Страхиня Бързакович, Тодор Вълчев, Мартин Божилов - либеро (Иван Михал, Валентин Пейчев, Хорхе Гарсия, Симеон Александров).