Мобилно меню

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com

Варненец спечели танцово шоу във Виетнам

Джими се завръща към спортните танци след 12-годишна пауза 
Варненец спечели танцово шоу във Виетнам

Роденият във Варна танцьор Димитър Георгиев - Джими, спечели виетнамския формат Dancing With The Stars. Той триумфира в сезон осем на популярното шоу заедно с партньорката си Куинх Нга. Припомняме, че през миналата година Джими участва в българския Dancing Stars като партньор на популярната певица DARA, която също е варненка. Двамата завладяха сърцата на феновете и често бяха на върха в класацията на журито след всеки танц, но в крайна сметка останаха втори, след обявените за победители д-р Неделя Щонова и Атанас Месечков. 

Във виетнамския формат Dancing With The Stars, дуото Джими и Куинх Нга впечатли съдии и зрителите с емоционални танцови движения, експлозивна креативност и отдаденост при разработването на всяка една от композициите. Финалистите в шоуто бяха обявени на 25 януари.

Любопитна подробност е, че професионалните танцьори, които са получили покана за участие в тазгодишното издание на виетнамския Dancing With The Stars

са само мъже и всичките са българи.

Причина за това решение е, че продуцентът на шоуто е виетнамец, който 20 години е живял в България и изпитва сантимент към страната ни. 

Победителят в шоуто Димитър Георгиев - Джими, се връща към спортните танци след 12-годишна пауза. Още 9-годишен той започва да се занимава с попинг - танцов стил, който се отличава с рязкото съкращаване и отпускане на мускулите, след което се насочва към спортните танци. Занимава се активно до 2012 година, когато прекъсва, тъй като се налага да се раздели с партньорката си. След 12 клас отива в София и учи за програмист, но танците остават в кръвта му. За него завръщането му към спортните танци e било истинско предизвикателство, но без колебание се впуска в бляскавото приключение. В свои интервюта Джими споделя, че въпреки образованието си като програмист, танците винаги са били и ще бъдат в сърцето му. С усмивка казва, че си представя как дори на 80 години пак би танцувал.

2025 © Варна е