Америка избра: Доналд Тръмп се завръща триумфално в Белия дом
47-ият президент на страната спечели убедително надпреварата с кандидатката на демократите Камала Харис, която дори не се появи пред почитателите си и отмени речта си
06 ноем. 2024 | 20:23
Сподели статията
Доналд Тръмп се завръща в Белия дом. Четири години, след като загуби от Джо Байдън кандидатът на републиканците убеди болшинството от американските избиратели да го подкрепят, съобщава БНР.
Той победи вицепрезидента Камала Харис, която влезе в предизборната надпревара преди малко повече от 100 дни, заменяйки в кампанията президента Джо Байдън. Въпреки подкрепата на демократичната партия тя не успя да спечели и да стане първата жена президент на САЩ
Тръмп успя да премине прага от необходимите му 270 гласа в избирателната колегия, печелейки няколко от изключително важните "колебаещи се щати", а именно Северна Каролина, Уисконсин, Пенсилвания и Джорджия.
От щаба си в Уест Палм Бийч, Флорида, той се обърна към привържениците си с думите: "Това беше най-великото политическо движение на всички времена", явно визирайки "Да направим Америка велика отново!" и обеща то да достигне нови висоти, помагайки на страната да се възстанови.
Какви са основните моменти от предизборните обещания на Тръмп – бързи мерки за справяне с икономическите трудности, борба с нелегалната миграция и затягане на границите, както и възвръщане на изгубения според него блясък на САЩ.
Въпреки, че до окончателното приключване на броенето в някои щати може да остават дни, според анализатори разликите между Тръмп и Камала Харис са такива, че не могат да поднесат изненади.
Същевременно Републиканците възвърнаха контрола върху Сената - горната камара на Конгреса, като успяха да преобърнат три места, държани досега от демократите.
Ако те успеят да запазят контрола и върху камарата на представителите на американския Конгрес това ще бъде изключително тежък удар срещу управляващата в момента Демократическа партия, коментира БНР.
135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
09 март 2025 | 22:02
Сподели статията
25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.
Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.
"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.
"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.
Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.
Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.
"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.
Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.
Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.
И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.
Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.
Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.
Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.
Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.
Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.
"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".
В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.