Мобилно меню

Близо 7 месеца в бомбоубежища под земята са прекарали деца в Украйна

3/4 от децата и младежите в районите на фронтова линия се нуждаят от психологическа подкрепа, 40 % от тях нямат достъп до образование, обобщават от УНИЦЕФ
Близо 7 месеца в бомбоубежища под земята са прекарали деца в Украйна

Децата в районите на фронтова линия в Украйна са били принудени да прекарат между 3000 и 5000 часа – или между 4 и 7 месеца – в мазета и подземни метростанции през последните две години, докато сирените за въздушно нападение отекват над земята.

След ескалацията на войната през февруари 2022 г., довела до близо 3500 сигнала за въздушни нападения в Запорожка и Харковска област и близо 6200 в Донецка област – оказаха опустошително въздействие върху психичното здраве и способността на децата да учат ефективно. 

Зимните месеци бяха особено ужасяващи за децата, като хиляди се приютиха в студени, влажни мазета, след като войната остави много семейства без отопление, достъп до вода и електричество.

"Войната в Украйна разби детството, психиката и образованието на децата“, заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.

"Децата са преживели две години на насилие, изолация, раздяла със семействата, загуба на близки, разселване и прекъсване на училищното образование и здравеопазване. Те имат нужда да се сложи край на този кошмар."

Негативното психологическото въздействие на войната сред децата е широко разпространено. Според данните от проучването, половината от 13- до 15-годишните имат проблеми със съня, а 1 от 5 деца има натрапчиви мисли и травматични спомени - типични прояви на посттравматично стресово разстройство. Три четвърти от децата и младежите на възраст от 14 до 34 години споделят, че се нуждаят от емоционална или психологическа подкрепа. По-малко от една трета, обаче, са потърсили помощ. 

Родителите в цяла Украйна съобщават за повишени нива на тревожност, прекомерен страх, фобии и тъга, намалена ангажираност в училище, чувствителност към силни шумове и проблеми със съня сред децата. Във време, когато родителската подкрепа е най-необходима, половината от анкетираните родители съобщават, че се борят да подкрепят децата си.

В цялата страна 40% от децата в Украйна нямат достъп до образование поради липса на съоръжения. В районите, които са по-близо до фронтовата линия, това са половината от децата в училищна възраст. Последните данни показват, че в сравнение с 2018 г., при децата се наблюдава мащабен пропуск в обучението, който се равнява на две загубени години в четенето и една в математиката.

След ескалацията на войната преди две години УНИЦЕФ разшири работата си в Украйна и в момента има присъствие в Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, за да предоставя хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им. 

Работата на УНИЦЕФ в Украйна е фокусирана върху осигуряването на достъп на децата до здравеопазване, имунизация, осигуряване на храна, защита, образование, безопасна вода и канализация, социална защита и работа в посока психично здраве и психосоциална подкрепа. 

В страните, приемащи бежанци, УНИЦЕФ работи с правителства, общини и местни партньори за укрепване на националните системи, които предоставят на децата бежанци и маргинализираните деца от приемните общности качествено образование, здравеопазване и услуги за защита. 

От началото на войната в Украйна в България са влезли повече от 2 300 000 души, които бягат от конфликта. Към средата на февруари 2024 г. в страната остават повече от 53 322 украински бежанци

"През 2023 г. УНИЦЕФ България и партньорите ни подкрепихме повече от 80 000 деца и лица, полагащи грижи за тях, чрез центровете за закрила и подкрепа - "Сини точки".  Близо 10 000 възрастни и 7000 деца получиха психо-социална подкрепа, повече от 14 000 деца и 12 556 възрастни получиха хуманитарни помощи, а 81 непридружени и разделени от семействата си деца от Украйна бяха идентифицирани и подкрепени. УНИЦЕФ подпомогна записването в националната образователна система на 3800 деца и продължаването на обучението на 24 559 деца бежанци чрез мрежа от центрове за ранно обучение и образование. 51 539 украински деца получиха учебни материали.", каза Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

"Хуманитарните принципи, международното хуманитарно право и международното право в областта на правата на човека трябва да се спазват. Децата се нуждаят от шанс да се възстановят и най-добрият начин да направят това е като се сложи край на тази война", каза Ръсел.

2024 © Варна е / снимка: УНИЦЕФ България

Папа Франциск напусна този свят на 88 години

Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог
Папа Франциск напусна този свят на 88 години

На 88-годишна възраст почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха от Ватикана във видеообръщение. Той е напуснал този свят в 8:35 ч. българско време.

Припомняме, че Светият отец беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. Той се лекува от тежка дихателна инфекция. Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните седмици обаче се твърдеше, че състоянието му се подобрява, отбелязва Нова телевизия.

Вчера папата не присъства на Великденската литургия във Ватикана и остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на площад "Свети Петър" в открит папамобил. В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа.

Тялото на Франциск ще бъде положено в базиликата "Свети Петър" по време на официалния период на траур, а след това - за разлика от предшествениците му - той ще бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в римския квартал "Ескилино".

През февруари стана ясно, че Швейцарската гвардия, която защитава 88-годишния папа, репетира погребението му, като членовете ѝ са под полицейски час, тъй като се "подготвят за смъртта на понтифика". Преди време самият папа разкри, че вече е "подготвил" гроба си.

Минути след обявяването на кончината на папа Франциск, българският патриарх Даниил изказа съболезнования към всички от Римокатолическата църква.

"Нека да си спомним, че нашият живот тук, на Земята е кратък", каза каза патриархът и допълни, че всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск.

Аржентинецът Хорхе Марио Берголио става папа Франциск на 13 март 2013 година. В този ден димът от комина на Сикстинската капела е бял - конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята. В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име.

Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от Южна Америка.

Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него. "Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен", призова тогава папата.

Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.

При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост. Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам. Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където по думите му се учи на абсолютна дисциплина.

Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск от Асизи е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора. Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.

Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се. 

Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог.

Роденият на 17 декември 1936 г. като Хорхе Марио Берголио, папа Франциск беше най-възрастният действащ папа в новата история.

Папа Лъв XIII държи рекорда като най-възрастен действащ папа. Той служи като глава на католическата църква от февруари 1878 г. до смъртта си на 93-годишна възраст през юли 1903 година

След смъртта на папа Франциск, изборът на нов папа ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял ​​свят ще се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, за да гласуват кой да е новият католически лидер.

Въпреки че не е посочен ясен приемник, няколко висши духовници са сочени като потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.

2025 © Варна е / източник: NOVA; снимка: Paul Haring, Catholic News Service Photographer; видео: AP