Мобилно меню

Близо 7 месеца в бомбоубежища под земята са прекарали деца в Украйна

3/4 от децата и младежите в районите на фронтова линия се нуждаят от психологическа подкрепа, 40 % от тях нямат достъп до образование, обобщават от УНИЦЕФ
Близо 7 месеца в бомбоубежища под земята са прекарали деца в Украйна

Децата в районите на фронтова линия в Украйна са били принудени да прекарат между 3000 и 5000 часа – или между 4 и 7 месеца – в мазета и подземни метростанции през последните две години, докато сирените за въздушно нападение отекват над земята.

След ескалацията на войната през февруари 2022 г., довела до близо 3500 сигнала за въздушни нападения в Запорожка и Харковска област и близо 6200 в Донецка област – оказаха опустошително въздействие върху психичното здраве и способността на децата да учат ефективно. 

Зимните месеци бяха особено ужасяващи за децата, като хиляди се приютиха в студени, влажни мазета, след като войната остави много семейства без отопление, достъп до вода и електричество.

"Войната в Украйна разби детството, психиката и образованието на децата“, заяви изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.

"Децата са преживели две години на насилие, изолация, раздяла със семействата, загуба на близки, разселване и прекъсване на училищното образование и здравеопазване. Те имат нужда да се сложи край на този кошмар."

Негативното психологическото въздействие на войната сред децата е широко разпространено. Според данните от проучването, половината от 13- до 15-годишните имат проблеми със съня, а 1 от 5 деца има натрапчиви мисли и травматични спомени - типични прояви на посттравматично стресово разстройство. Три четвърти от децата и младежите на възраст от 14 до 34 години споделят, че се нуждаят от емоционална или психологическа подкрепа. По-малко от една трета, обаче, са потърсили помощ. 

Родителите в цяла Украйна съобщават за повишени нива на тревожност, прекомерен страх, фобии и тъга, намалена ангажираност в училище, чувствителност към силни шумове и проблеми със съня сред децата. Във време, когато родителската подкрепа е най-необходима, половината от анкетираните родители съобщават, че се борят да подкрепят децата си.

В цялата страна 40% от децата в Украйна нямат достъп до образование поради липса на съоръжения. В районите, които са по-близо до фронтовата линия, това са половината от децата в училищна възраст. Последните данни показват, че в сравнение с 2018 г., при децата се наблюдава мащабен пропуск в обучението, който се равнява на две загубени години в четенето и една в математиката.

След ескалацията на войната преди две години УНИЦЕФ разшири работата си в Украйна и в момента има присъствие в Киев, Лвов, Одеса, Днипро, Полтава, Николаев и Харков, за да предоставя хуманитарна помощ и подкрепа на децата и семействата им. 

Работата на УНИЦЕФ в Украйна е фокусирана върху осигуряването на достъп на децата до здравеопазване, имунизация, осигуряване на храна, защита, образование, безопасна вода и канализация, социална защита и работа в посока психично здраве и психосоциална подкрепа. 

В страните, приемащи бежанци, УНИЦЕФ работи с правителства, общини и местни партньори за укрепване на националните системи, които предоставят на децата бежанци и маргинализираните деца от приемните общности качествено образование, здравеопазване и услуги за защита. 

От началото на войната в Украйна в България са влезли повече от 2 300 000 души, които бягат от конфликта. Към средата на февруари 2024 г. в страната остават повече от 53 322 украински бежанци

"През 2023 г. УНИЦЕФ България и партньорите ни подкрепихме повече от 80 000 деца и лица, полагащи грижи за тях, чрез центровете за закрила и подкрепа - "Сини точки".  Близо 10 000 възрастни и 7000 деца получиха психо-социална подкрепа, повече от 14 000 деца и 12 556 възрастни получиха хуманитарни помощи, а 81 непридружени и разделени от семействата си деца от Украйна бяха идентифицирани и подкрепени. УНИЦЕФ подпомогна записването в националната образователна система на 3800 деца и продължаването на обучението на 24 559 деца бежанци чрез мрежа от центрове за ранно обучение и образование. 51 539 украински деца получиха учебни материали.", каза Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България.

"Хуманитарните принципи, международното хуманитарно право и международното право в областта на правата на човека трябва да се спазват. Децата се нуждаят от шанс да се възстановят и най-добрият начин да направят това е като се сложи край на тази война", каза Ръсел.

2024 © Варна е / снимка: УНИЦЕФ България

Испания спечели рекордна четвърта титла на Европа

Ламин Ямал взе приза за най-добър млад играч, а Родри беше избран за Футболист №1 на Европейското първенство
Испания спечели рекордна четвърта титла на Европа

Испания пренаписа историята на европейските първенства. Селекцията на Луис де ла Фуенте се справи със съпротивата на Англия във финала на Евро 2024 с 2:1. Така Испания стана първата държава с четири титли от най-големия футболен форум на Стария континент след успехите през 1964, 2008 и 2012 г.

Двубоят започна според очакванията на повечето футболни експерти, като Испания демонстрира тотално игрово превъзходство в началните минути. До края на първото полувреме и англичаните създадоха две опасни ситуации, но до гол не се стигна.

Веднага след подновяването на играта, испанците отново поеха контрола над събитията на терена. В 47-ата минута Ламин Ямал премина с лекота през лошо подредената защита на Англия и подаде към Нико Уилямс, който откри резултата и стана вторият най-млад футболист, отбелязал гол във финал на европейско първенство.

"Ла Фурия Роха" можеше да удвои предимството си само две минути по-късно, след като голмайсторът Уилямс намери Дани Олмо в наказателното поле, но атакуващият полузащитник не стреля по най-добрия начин.

Испания продължи да търси втори гол в следващите минути, но треньорът на Англия Гарет Саутгейт имаше перфектния план как да обърне развоя на събитията. След добър пробив на Букайо Сака по дясното крило, той подаде към Белингам, който с едно докосване върна към появилия се в 70-ата минута Коул Палмър, чийто изстрел от границата на наказателното поле попари Унай Симон и изравни резултата в 73-тата минута.

Така 15-ина минути преди края на мача двата отбора започнаха спора отначало. В 86-ата минута резервата Микел Оярсабал получи топката в атака и отклони към Марк Кукурея, чийто прострелен пас намери отново крилото на Реал Сосиедад, който върна аванса на червените фурии. Англичаните не се предадоха до края на двубоя, но нямаха сили за ново изравняване.

Така след успех с 2:1 Испания спечели историческата си четвърта титла на Стария континент.

17-годишният испански национал Ламин Ямал заслужи приза за най-добър млад играч в шампионата, а за Футболист №1 на Европейското първенство бе избран друг състезател на "Ла Фурия Роха" - халфът Родри.

2024 © Варна е / снимки: UEFA EURO 2024
Още по темата:
Още по темата: