Мобилно меню

Ето кои са десетте най-интелигентни холивудски звезди

Мистър Бийн се оказва един от най-умните в гилдията
Ето кои са десетте най-интелигентни холивудски звезди
707

Концепцията за "коефициент на интелигентност" или IQ е въведена през 1912 г. Показва нивото на интелигентност спрямо средностатистическия човек. Днес има повече от един такъв тест и със сигурност всеки от нас е проверявал нивото си поне веднъж. Съществува стереотип, според който актьорите имат коефициент на интелигентност по-нисък от този на обикновените хора. Но това се оказва, че не се отнася за всички звезди.

Стив Мартин - IQ 142. Да си успешен комик и да караш хората да се смеят също изисква голяма доза интелигентност. Преди киното Стив учи философия в Калифорнийския университет.

Мерил Стрийп - IQ 143. Тя беше гордостта на Васар Колидж, а след това продължи обучението си в драматичното училище на Йейлския университет.

Дейвид Духовни - IQ 147. Звездата от "Досиетата Х" завършва Принстънския университет с бакалавърска степен по английска литература. По-късно получава магистърска степен от Йейл. Дори започва да пише докторската си дисертация, но не успява да я завърши.

Шарън Стоун - IQ 153. Тя получава стипендия в университета в Единбъро на 15-годишна възраст, но напуска, за да стане модел.

Аштън Къчър - IQ 160. Едновременно той се занимава с актьорство, кариера на модел, финансиране на рисков капитал и ресторантьорство. Успехът го спохожда навсякъде, но най-вече в актьорство, а и в крайна сметка - във финансите.

Долф Лундгрен - IQ 160. Наистина универсален войник. След като завършва Вашингтонския държавен университет, той получава магистърска степен по химическо инженерство. Дори Масачузетският технологичен институт му предлага стипендия, но Долф отказва.

Куентин Тарантино - IQ 160. Никой не се съмняваше, че Куентин е гений. На 15-годишна възраст е изключен от училище и си намира работа във видео магазин под наем. Той никога не завършва образованието си. Но, както виждаме, часовете, прекарани сред многото ленти, са били полза.

Лиса Кудроу - IQ 160. Завършила е Васар Колидж с бакалавърска степен по биология. Става медицински изследовател с баща си. Но в един момент братята ѝ предлагат да си вземе почивка и да се пробва в киното.

Роуън Аткинсън - IQ 178. Кой би помислил, че Мистър Бийн е чист гений? Роуан учи електромеханика в университета в Нюкасъл, но се интересува предимно от театър и отпада. Все пак завършва образованието си и получава магистърска степен в Оксфорд.

 Джеймс Уудс - IQ 184. Не най-звездният, но определено най-умният актьор в Холивуд. По-известен като озвучаващ актьор, той е озвучавал за The Simpsons, Hercules и дори Grand Theft Auto. Получава стипендия в Масачузетския университет, но се отказва заради забавната индустрия.

2023 © Варна е

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com