Мобилно меню

Жителите на Финландия са най-щастливи

Скандинавските страни запазват местата си в топ 10, като след Финландия се нареждат Дания, Исландия и Швеция
Жителите на Финландия са най-щастливи

За седма поредна година Финландия е обявена за най-щастливата страна на света, според Световния доклад на щастието, инициран от ООН. 

Скандинавските страни запазват местата си в топ 10, като след Финландия се нареждат Дания, Исландия и Швеция.

Топ 10 на "най-щастливите страни" в света:

  1. Finland
  2. Denmark
  3. Iceland
  4. Sweden
  5. Israel
  6. Netherlands
  7. Norway
  8. Luxembourg
  9. Switzerland
  10. Australia

Сърбия, България, и Латвия са страните с най-голям ръст на индекса на щастието си за периода 2021-2024 г. Въпреки това у нас се наблюдава лек спад, след като тази година страната ни е на 81-во място, а през миналата година е била на 77-о. 

Афганистан, в който през 2021 г. талибаните се върнаха на власт, остава на дъното на класацията, която включва 143 държави. Сред страните с най-голям спад на удовлетвореността са също Ливан и Йордания.

За първи път от публикуването на доклада, което започва преди повече от десетилетие, САЩ и Германия не са сред 20-те най-щастливи нации и се нареждат съответно на 23-то и 24-то място.

За сметка на това Коста Рика и Кувейт влизат при двайсетте първи страни в класацията под номер 12 и 13.

В топ 10 само Нидерландия и Австралия имат население над 15 млн. души, а в топ 20 само Канада и Великобритания са с над 30 млн. жители, е една от важните особености, на които анализатори на доклада обръщат внимание. .

Как се измерва щастието и каква е формулата на финландците за постигането му?

Баланс между професионалния и личния живот, уют у дома, но и в офиса или университета. Свобода и равноправие, сигурност. Това прави финдалндците щастливи.

"Имам възможност да правя каквото искам, имам добро образование, мога да отглеждам децата си в безопасна среда", разказва Хану Корхонен, учител.

И още - образование в крак с времето, свободен достъп до здравеопазване, високо доверие в институциите.

"Финландците са по-щастливи вероятно и защото могат да разчитат на институциите, което означава добре работещо правителство, ниско ниво на корупция и стабилно благосъстояние", отбеляза Йенифър Де Паола, изследовател в Университета в Хелзинки.

Финландците имат добри доходи, но осъзнават, че без тях щастието им би било помрачено. Въпреки това разбирането им за удовлетвореност не е същото като в САЩ например, където успехът често се свързва с финансова печалба.

"Богатството има значение, но е важно и как се разпределя. Във Финландия, Дания и останалите скандинавски държави то е много по-равномерно разпределено, за да може повече хора да се възползват. Социалната държава осигурява психологическа стабилност", каза Ян-Емануел Де Неве, автор на Световния доклад на щастието от Оксфордския университет.

Природата на Финландия е сурова, но красива, а жителите ѝ обичат да са сред нея. Тази близост е друг фактор за усещането за щастие.

"Умението да се живее в хармония също допринася за щастието на хората", категоричен е Йенифър Де Паола, изследовател в Университета в Хелзинки.

Докладът за най-щастливите страни се изготвя въз основа на шест основни критерия - социална подкрепа, доходи, здраве, свобода, щедрост и липса на корупция. Той се основава на оценката на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни.

2024 © Варна е

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com