Жителите на Финландия са най-щастливи
За седма поредна година Финландия е обявена за най-щастливата страна на света, според Световния доклад на щастието, инициран от ООН.
Скандинавските страни запазват местата си в топ 10, като след Финландия се нареждат Дания, Исландия и Швеция.
Топ 10 на "най-щастливите страни" в света:
- Finland
- Denmark
- Iceland
- Sweden
- Israel
- Netherlands
- Norway
- Luxembourg
- Switzerland
- Australia
Сърбия, България, и Латвия са страните с най-голям ръст на индекса на щастието си за периода 2021-2024 г. Въпреки това у нас се наблюдава лек спад, след като тази година страната ни е на 81-во място, а през миналата година е била на 77-о.
Афганистан, в който през 2021 г. талибаните се върнаха на власт, остава на дъното на класацията, която включва 143 държави. Сред страните с най-голям спад на удовлетвореността са също Ливан и Йордания.
За първи път от публикуването на доклада, което започва преди повече от десетилетие, САЩ и Германия не са сред 20-те най-щастливи нации и се нареждат съответно на 23-то и 24-то място.
За сметка на това Коста Рика и Кувейт влизат при двайсетте първи страни в класацията под номер 12 и 13.
В топ 10 само Нидерландия и Австралия имат население над 15 млн. души, а в топ 20 само Канада и Великобритания са с над 30 млн. жители, е една от важните особености, на които анализатори на доклада обръщат внимание. .
Как се измерва щастието и каква е формулата на финландците за постигането му?
Баланс между професионалния и личния живот, уют у дома, но и в офиса или университета. Свобода и равноправие, сигурност. Това прави финдалндците щастливи.
"Имам възможност да правя каквото искам, имам добро образование, мога да отглеждам децата си в безопасна среда", разказва Хану Корхонен, учител.
И още - образование в крак с времето, свободен достъп до здравеопазване, високо доверие в институциите.
"Финландците са по-щастливи вероятно и защото могат да разчитат на институциите, което означава добре работещо правителство, ниско ниво на корупция и стабилно благосъстояние", отбеляза Йенифър Де Паола, изследовател в Университета в Хелзинки.
Финландците имат добри доходи, но осъзнават, че без тях щастието им би било помрачено. Въпреки това разбирането им за удовлетвореност не е същото като в САЩ например, където успехът често се свързва с финансова печалба.
"Богатството има значение, но е важно и как се разпределя. Във Финландия, Дания и останалите скандинавски държави то е много по-равномерно разпределено, за да може повече хора да се възползват. Социалната държава осигурява психологическа стабилност", каза Ян-Емануел Де Неве, автор на Световния доклад на щастието от Оксфордския университет.
Природата на Финландия е сурова, но красива, а жителите ѝ обичат да са сред нея. Тази близост е друг фактор за усещането за щастие.
"Умението да се живее в хармония също допринася за щастието на хората", категоричен е Йенифър Де Паола, изследовател в Университета в Хелзинки.
Докладът за най-щастливите страни се изготвя въз основа на шест основни критерия - социална подкрепа, доходи, здраве, свобода, щедрост и липса на корупция. Той се основава на оценката на хората за тяхното щастие, както и на икономически и социални данни.