Мобилно меню

Кой иска да бъде Хари Потър?

Търсят се деца за нов телевизионен сериал, очаква се снимките да започнат през април 2025 година
Кой иска да бъде Хари Потър?

Фентъзи поредицата на Джоан Роулинг "Хари Потър" завладя кино екраните и превърна непознати лица в истински световни звезди.

Сега писателката търси нови актьори, които да изиграят ролите на Хари Потър, Рон Уизли и Хърмаяни Грейнджър в нов телевизионен сериал.

Актьорите Даниел Радклиф (35), Ема Уотсън (24) и Рупърт Гринт (36), които участваха във всичките осем части на филмовата поредица и пораснаха на големия екран пред любителите си, се нуждаят от по-млади наследници.

Джоан Роулинг публикува покана за кастинг в платформата X. Търсят се млади актьори от Великобритания и Ирландия, които през април 2025 г. ще бъдат на възраст между 9 и 11 години. Това предполага, че снимките ще започнат тогава.

Децата трябва да изпратят два кратки видеоклипа до 31 октомври, в които описват, наред с други неща, близък до сърцето им член на семейството, приятел или домашен любимец.

Американската телевизия HBO си е осигурила вече правата върху сериала. Планирани са седем сезона - по един сезон на книга.

Очаква се излъчването да започне през 2026 г., но това все още не е официално потвърдено.

 

2024 © Варна е / източник: bTV

Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

Въвеждат се минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки, информира варненският евродепутат Емил Радев
Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

За първи път в Европа се създават общоевропейски минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки. Законопроектът, с който се въвеждат новите правила, днес беше приет от Европейския парламент с огромно мнозинство – 457 гласа "за", информира варненският евродепутат Емил Радев

Той открои и някои от най-важните мерки, които се предвиждат:

  • задължително микрочипиране и регистрация на всички кучета и котки в ЕС;
  • регистриране на микрочипираните кучета и котки в оперативно съвместими национални бази данни;
  • регистрация на кучета и котки, внасяни от трети страни – дори когато това се прави с нетърговска цел;
  • създаване на единна европейска индексна база данни за проследимост на животните;
  • въвеждане на забрани за връзване на животни, използване на нашийници с шипове и задушаващи нашийници без предпазител;
  • забрана за отглеждане и продажба на кучета и котки в зоомагазини;
  • забрана за развъждане между преки родственици.

Емил Радев коментира също: "И първоначалният текст на ЕК, и докладът на водещата комисия в ЕП не бяха достатъчно амбициозни и оставяха "вратички". Те даваха повод за съмнения относно ефективността на така дългоочаквания регламент и дори ни отдалечаваха от основната цел – да се гарантира проследимост на кучетата и котките. В крайна сметка успяхме да направим необходимите решителни стъпки. Защото проследимостта е ключово условие за противодействието на незаконната продажба и трафика, както и на нехуманното отношение към животните!"

Варненският евродепутат изрази радостта си, че с вота на Европейския парламент за пореден път благосъстоянието на животните, а косвено и на хората, е поставено над финансовите интереси на престъпните организации и насилниците. 

"Търговията с кучета и котки в ЕС възлиза на повече от 1,3 млрд. евро годишно, а 60% от нея се случва онлайн и при крайно съмнителни условия, здравен статус и произход на животните. С днешния вот слагаме край на това", изтъкна Емил Радев. 

2025 © Варна е / снимка: Фейсбук