На втори тур: Реджеп Тайип Ердоган печели президентските избори в Турция
Над 52% са гласували управляващият вече над 20 години Ердоган да запази поста си
29 май 2023 | 14:00
Сподели статията
Реджеп Тайип Ердоган печели втория тур на президентските избори в Турция при близо 100% преброени гласове. За него са гласували 52.43%, а за опонента му Кемал Кълъчдароглу - 47.57%, информира БНТ.
64 млн. души решават дали управляващият вече над 20 години Реджеп Ердоган ще запази поста си или страната да бъде с нов президент. На първия тур на 14 май, когато вотът беше 2 в 1, управляващата Партия на справедливостта и развитието спечели мнозинство и в парламента.
С дъжд и навъсено небе започна изборният ден в Истанбул. Това не попречи на турските избиратели да се наредят на опашка още преди вотът да започне в 8 ч. Както и на първия тур, президентът Реджеп Ердоган гласува в квартал Юскюдар в азиатската част на Истанбул, където се намира резиденцията му. Пред секцията отново имаше множество хора, които чакаха с часове под дъжда президента. След като даде своя вот заедно със съпругата си Емине Ердоган, заяви, че очаква резултатите да излязат бързо, тъй като се гласува само за двама кандидати.
"За първи път в историята на турската демокрация сме свидетели на втори тур на президентски вот. Същевременно няма други избори в историята, в които да са участвали толкова много избиратели - 90%", каза той.
С възгласи "президентът на народа" беше посрещнат опозиционният кандидат Кемал Кълъчдароглу в Анкара. Той пристигна в избирателната секция със съпругата си Селви и с кмета на столицата - Мансур Яваш.
"Срещу нас бяха изречени лъжи и организирани клеветнически кампании. Вярвам в здравия разум на хората. Демокрацията и свободата със сигурност ще тържествуват в тази страна и ще можем да се разхождаме по улиците в мир и да критикуваме политиците, колкото си искаме", каза Кемал Кълъчдароглу.
Реджеп Ердоган изглеждаше уверен в победата си, но дори в избирателната секция, където той гласува, хората бяха разделени.
Опозиционните партии разположиха армия от 400 хиляди доброволци, за да следят за гласуването и броенето на бюлетините. След първия тур международни наблюдатели съобщиха, че двамата опоненти са се състезавали при неравни условия, тъй като Ердоган заема поста и в момента, но каквито и нередности да са установени, това нямало да промени резултата от вота.
Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог
21 апр. 2025 | 12:58
Сподели статията
На 88-годишна възраст почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха от Ватикана във видеообръщение. Той е напуснал този свят в 8:35 ч. българско време.
Припомняме, че Светият отец беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. Той се лекува от тежка дихателна инфекция. Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните седмици обаче се твърдеше, че състоянието му се подобрява, отбелязва Нова телевизия.
Вчера папата не присъства на Великденската литургия във Ватикана и остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на площад "Свети Петър" в открит папамобил. В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа.
Тялото на Франциск ще бъде положено в базиликата "Свети Петър" по време на официалния период на траур, а след това - за разлика от предшествениците му - той ще бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в римския квартал "Ескилино".
През февруари стана ясно, че Швейцарската гвардия, която защитава 88-годишния папа, репетира погребението му, като членовете ѝ са под полицейски час, тъй като се "подготвят за смъртта на понтифика". Преди време самият папа разкри, че вече е "подготвил" гроба си.
Минути след обявяването на кончината на папа Франциск, българският патриарх Даниил изказа съболезнования към всички от Римокатолическата църква.
"Нека да си спомним, че нашият живот тук, на Земята е кратък", каза каза патриархът и допълни, че всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск.
Аржентинецът Хорхе Марио Берголио става папа Франциск на 13 март 2013 година. В този ден димът от комина на Сикстинската капела е бял - конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята. В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име.
Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от Южна Америка.
Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него. "Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен", призова тогава папата.
Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.
При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост. Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам. Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където по думите му се учи на абсолютна дисциплина.
Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск от Асизи е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора. Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.
Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се.
Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог.
Роденият на 17 декември 1936 г. като Хорхе Марио Берголио, папа Франциск беше най-възрастният действащ папа в новата история.
Папа Лъв XIII държи рекорда като най-възрастен действащ папа. Той служи като глава на католическата църква от февруари 1878 г. до смъртта си на 93-годишна възраст през юли 1903 година
След смъртта на папа Франциск, изборът на нов папа ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял свят ще се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, за да гласуват кой да е новият католически лидер.
Въпреки че не е посочен ясен приемник, няколко висши духовници са сочени като потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.