Мобилно меню

Нов рекорден фалит на банка в САЩ

Американската Silicon Valley Bank (SVB) изпадна в несъстоятелност, контролът и е поет от Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC), който гарантира банкови депозити до 250 000 долара.
Нов рекорден фалит на банка в САЩ
581

Silicon Valley Bank, с активи за около 209 милиарда долара, се превърна във втория най-голям банков фалит в историята на САЩ след колапса на Washington Mutual през 2008 г., съобщи "Файненшъл таймс".

"FDIC ще изплати на незастрахованите вложители авансов дивидент в рамките на следващата седмица. Незастрахованите вложители ще получат удостоверение за синдик за оставащата сума на техните незастраховани средства. Тъй като FDIC продава активите на Silicon Valley Bank, бъдещи плащания на дивиденти могат да бъдат направени на незастраховани вложителите“, гласи изявлението на Федералната корпорация за застраховане на депозитите.

В съобщението се отбелязва също така, че централният офис и всички клонове на Silicon Valley Bank ще възобновят дейността си в понеделник, 13 март 2023 г., а официалните чекове на Silicon Valley Bank ще продължат да се осребряват.

Много от клиентите на SVB бяха фондове за рисков капитал, както и стартиращи компании в областта на технологиите и здравеопазването, и вероятно имат салда по сметките, надвишаващи максималната сума, застрахована от FDIC. Регулаторът каза, че тези вложители ще получат първоначално плащане следващата седмица, а останалото ще зависи от това какво ще се случи с активите на SVB.

FDIC заяви, че ще използва приходите от продажбата на SVB за финансиране на изплащания на по-големи вложители.

Проблемите в банката привлякоха вниманието на света в сряда, когато анонсира, че иска да набере нов капитал, но цената на акциите й се понижи драстично. Бе съобщено, че банката търси инвеститори, които да ѝ осигурят 2,25 млрд. долара под формата на инвестиция в новоемитирани акции, след като регистрира загуба от 1,8 млрд. долара вследствие на продажба на дългови инструменти под счетоводната им стойност. Тези опити обаче не дадоха резултат.

Акциите на банката се сринаха с 60%, а по време на предпазарната търговия книжата потънаха с нови над 60 на сто. Книжата на SVB бяха спрени от търговия. Правилата на борсата Nasdaq предвиждат, че търговията се прекратява, когато се очакват важни новини, които биха могли силно да повлияят на търговията.

Банковите фалити в САЩ са изключително редки през последните години, като последната затворена банка, застрахована от FDIC, беше през октомври 2020 г., а последният път, когато имаше повече от 10 фалирали кредитни институции, беше през 2014 г.

В същото време целият банков сектор от двете страни на Атлантическия океан е подложен на натиск, невиждан  в последните две години, обобщава агенция Блумбърг.

2023 © Варна е

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com