Мобилно меню

Ново силно земетресение в Източна Турция, има срутени сгради

Трусът с магнитуд 5,6 е бил на дълбочина от 5 километра и е предизвикал рухване на няколко сгради
Ново силно земетресение в Източна Турция, има срутени сгради

Земетресение с магнитуд 5,6 беше регистрирано в Източна Турция. Трусът е бил на дълбочина от 5 километра и е предизвикал рухване на няколко сгради.

Епицентърът на днешното земетресение е в град Йешилюрт в окръг Малатия. Това е един от 11-те най-тежко засегнати окръга от силните земетресения на 6 февруари.

Турското министерство на правосъдието арестува близо 200 души за предполагаемо лошо строителство на сгради след катастрофалните земетресения, които отнеха живота на близо 50 000 души в Турция и Сирия.

По данни на министерството 626 души са заподозрени, след като сградите са се срутили напълно или са били сериозно повредени.

Някои от заподозрените са загинали вследствие на самото земетресение, а други все още се издирват от полицията. По данни на агенцията за бедствия в страната са се срутили над 5700 сгради, а целостта на постройките в засегнатите региони се проверява.

След предишни бедствия строителните норми бяха затегнати, което имаше за цел да гарантира, че съвременните сгради могат да издържат на трусове като този, който удари Турция. Въпреки това много от повредените сгради в засегнатия от земетресението регион изглежда са били нови.

2023 © Варна е

Днес отбелязваме Часа на Земята

"Концерт на свещи" с акустични парчета на група Остава очаква всички ценители на музиката по БГ радио
Днес отбелязваме Часа на Земята

Днес отбелязваме една от най-емблематичните природозащитни инициативи – Часът на Земята на WWF. Точно в 20:30 ч. в събота милиони домакинства по света ще изключат символично осветлението си за един час, за да покажат своя ангажимент към планетата. В същото време знакови здания като Айфеловата кула, Операта в Сидни, Емпайър Стейт Билдинг и стотици други ще изгасят светлините, за да насърчат правителствата, бизнеса и всички нас да дадем своя принос към изграждането на устойчиво общо бъдеще.

„Очакваме милиони хора от 190 държави да надградят започнатото и да насочат общественото внимание към негативния ефект от климатичните промени и загубата на биоразнообразие. Данните от доклада на WWF „Жива планета“ сочат, че днес ние унищожаваме природата с безпрецедентни темпове. Часът на Земята иска да вдъхнови глобални действия за нейното опазване и да покаже какво влияние могат да имат малките постъпки върху голямата планета“, разказва Калина Бояджиева от WWF, координатор на Часа на Земята за България.

България също няма да остане безучастна към празника на Земята. Редица светофари в центъра на столицата ще светят със зелени сърца през съботния ден. А по традиция емблематични сгради ще притъмнят фасадите си между 20:30 и 21:30 ч. 

Една от най-очакваните и превърналите се в традиция инициативи във връзка с Часът на земята е Концерт на свещи на БГ радио и Икеа. Тази година акустични версии на своите най-популярни песни ще представи рок група Остава. Концертът ще започне точно в 20:30 часа и може да бъде проследен в ефира на БГ радио, както и в официалната страница на БГ Радио във фейсбук. "Изгасете осветлението в събота, 23 март, в 20:30 ч. и останете с БГ Радио и акустични версии на любимите ви песни на Остава!", призовават организаторите. Първият концерт на свещи по БГ Радио прозвуча през 2009 година.

Започнал като кампания, приканваща жителите на Сидни, Австралия да угасят осветлението си за един час, „Часът на земята“ се разрасна до хиляди населени места по цялата планета и се превърна в една от най-големите световни инициативи за насочване на общественото внимание към проблема с климатичните промени.

Всеки от нас също може да бъде природозащитник е основният призив на Часът на земята. 

Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. Всеки може да допринесе като предприеме малки, но важни стъпки в ежедневието си. Преживяване, колкото полезно, толкова и забавно, включващо богато разнообразие от активности като експериментиране с нови храни, задълбочаване на досега със заобикалящата ни среда, както и вдъхновяващи спортни, културни или творчески занимания с акцент върху природата.

Глобалната хранителна индустрия е отговорна за около една трета от световните емисии на парникови газове. Можем да променим това по няколко начина: като пазаруваме сезонни продукти от местни производители или като отгледаме собствени зеленчуци. Всеки според възможностите си – от една саксия с босилек на перваза до голяма градина, пълна с органични марули, домати и чушки. Така не само подкрепяме здравословното хранене, но и намаляваме отпадъците, избягвайки опаковките и емисиите, генерирани от транспортирането на продуктите. А и винаги можем да приготвим интересни ястия, като използваме остатъци или продукти, които обикновено изхвърляме.

Транспортът е един от най-големите източници на замърсяване на въздуха. Очаква се около два милиарда превозни средства да задръстят пътищата до 2035 г. В този смисъл ходенето пеша и карането на колело са екологични алтернативи, които могат да подобрят както настроението, така и здравето ни. Всички знаем колко важно е да опазваме природата, но приятното усещане да сме сред нея със сигурност ще ни напомни защо я обичаме толкова.

Ако желаем да сме активни за околната среда, винаги можем да сформираме екип за почистване на замърсена местност, да доброволстваме в приодозащитна организация или да си „изцапаме ръцете“ с малко пръст като посадим дръвче. Но е важно преди това да се запознаем с правилата на залесяване и да проверим кои дървета са типични за нашия район.

2024 © Варна е / снимки: WWF; БГ радио