Мобилно меню

Папа Франциск напусна този свят на 88 години

Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог
Папа Франциск напусна този свят на 88 години

На 88-годишна възраст почина главата на Римокатолическата църква папа Франциск, съобщиха от Ватикана във видеообръщение. Той е напуснал този свят в 8:35 ч. българско време.

Припомняме, че Светият отец беше изписан на 23 март след едномесечен престой в болница заради пневмония. Той се лекува от тежка дихателна инфекция. Франциск, който е папа от март 2013 г., претърпя няколко респираторни кризи в болницата, които породиха реални опасения за живота му. През последните седмици обаче се твърдеше, че състоянието му се подобрява, отбелязва Нова телевизия.

Вчера папата не присъства на Великденската литургия във Ватикана и остави кардинал Анджело Комастри да я ръководи. След края на службата обаче Франциск се появи на площад "Свети Петър" в открит папамобил. В речта, която бе прочетена от негов помощник, папата отново повтори призива си за незабавно прекратяване на огъня в Газа.

Тялото на Франциск ще бъде положено в базиликата "Свети Петър" по време на официалния период на траур, а след това - за разлика от предшествениците му - той ще бъде погребан в базиликата "Санта Мария Маджоре" в римския квартал "Ескилино".

През февруари стана ясно, че Швейцарската гвардия, която защитава 88-годишния папа, репетира погребението му, като членовете ѝ са под полицейски час, тъй като се "подготвят за смъртта на понтифика". Преди време самият папа разкри, че вече е "подготвил" гроба си.

Минути след обявяването на кончината на папа Франциск, българският патриарх Даниил изказа съболезнования към всички от Римокатолическата църква.

"Нека да си спомним, че нашият живот тук, на Земята е кратък", каза каза патриархът и допълни, че всички ще се молим за сполучлив избор на приемник на папа Франциск.

Аржентинецът Хорхе Марио Берголио става папа Франциск на 13 март 2013 година. В този ден димът от комина на Сикстинската капела е бял - конклавът е избрал новия папа. След трусовете и скандалите в Католическата църква и само месец след изненадващата оставка на Бенедикт XVI, аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е обявен за наместник на Свети Петър на земята. В чест на монаха светец Свети Франциск от Асизи, Хорхе Берголио избира да носи неговото име.

Така за първи път в историята папата се казва Франциск и е от Южна Америка.

Пред близо 200 хиляди поклонници той прави нещо необичайно – вместо да отправи молитва, папа Франциск казва на събралото се множество да се моли за него. "Благодаря за топлото посрещане и за вашите молитви. Сега бих искал да дам благословията си, но първо ви моля за една услуга – преди епископът да благослови своя народ, помолете се за мен. Нека мълчаливо отправим тази молитва – вашата молитва над мен", призова тогава папата.

Oт 1200 години насам католическият свят винаги е бил воден от европейци. Още през 2005 година, след смъртта на римския папа Йоан Павел II, кардинал Берголио е бил смятан от мнозина за кандидата, който има най-големи шансове да заеме папския престол. Въпреки това кардинал Йозеф Ратцингер, приел името Бенедикт XVI става глава на близо 1,2 милиарда католици по света. Двамата остават в добри отношения не само след неочакваната абдикация, но и чак до смъртта на Бенедикт XVI.

При встъпването му в длъжност, Рим гледа на 76-годишния тогава папа Франциск като на новак, но в Буенос Айрес кардинал Берголио от десетилетия носи репутация на добър и набожен човек, показващ неочаквана социална справедливост. Винаги водел изключително обикновен живот – в малка квартира, която по никакъв начин не напомняла за архиепископския дворец, отказва официалната лимузина с шофьор, които църквата му предлага, а се вози с градския транспорт и си готви сам. Преди да стане свещеник сменя няколко поприща, като му се налага да работи дори като охрана в нощен клуб и като чистач. Едва 21-годишен губи част от белия си дроб заради тежки здравословни проблеми. Година по-късно се присъединява към Ордена на йезуитите, където по думите му се учи на абсолютна дисциплина.

Живелият през XII-XIII век италиански монах свети Франциск от Асизи е известен със солидарността си към бедните, любовта към животните и с опита си за диалог с мюсюлманите. Така и бившият кардинал на Буенос Айрес успява бързо да спечели сърцата на вярващите със смирението и загрижеността си към обикновените хора. Неофициалният стил и прост език, с които се обръща към хората, са в рязък контраст със сложността на литургията.

Само в първата година от своя понтификат, папа Франциск взима десетки изненадващи решения, нетипични за предшествениците му. Той прави промени с изискването църквата да се съсредоточи върху обслужването на бедните и нуждаещите се. 

Неговото папство е белязано от усилия за модернизиране на църквата, решаване на проблемите на социалната справедливост и насърчаване на междурелигиозния диалог.

Роденият на 17 декември 1936 г. като Хорхе Марио Берголио, папа Франциск беше най-възрастният действащ папа в новата история.

Папа Лъв XIII държи рекорда като най-възрастен действащ папа. Той служи като глава на католическата църква от февруари 1878 г. до смъртта си на 93-годишна възраст през юли 1903 година

След смъртта на папа Франциск, изборът на нов папа ще следва традиционния процес на конклава. Кардинали от цял ​​свят ще се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, за да гласуват кой да е новият католически лидер.

Въпреки че не е посочен ясен приемник, няколко висши духовници са сочени като потенциални кандидати. Сред тях са кардинал Пиетро Паролин, кардинал Луис Антонио Тагле и кардинал Робърт Сара. Решението в крайна сметка ще бъде взето от Колегията на кардиналите.

2025 © Варна е / източник: NOVA; снимка: Paul Haring, Catholic News Service Photographer; видео: AP

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com