Мобилно меню

Ръст на българските туристи в Тайланд прогнозират тази зима

Сериозен наплив се очаква в месеците декември, януари и февруари, когато там е най-хубавото време и не e дъждовен сезон
Ръст на българските туристи в Тайланд прогнозират тази зима

Сериозен ръст на българските туристи се очаква в Тайланд през тази зима. Това прогнозира пред TravelNews Виктор Меламед, почетен консул на кралството у нас. Според него над 20% повече българи ще посетят страната в Югоизточна Азия в сравнение с изминалата зима. Българите най-много обичат да почиват на островите Пукет, Ко Самуи и Краби. По данни на туроператорите през тази година над 10 000 наши туристи са пътували в Тайланд до момента. Основният наплив е през месеците декември, януари и февруари, когато там е най-хубавото време и не е дъждовен сезон.

Меламед обаче не очаква да бъдат достигнати нивата от най-добрите години – 2018 и 2019 г., когато близо 47 000 българи са пътували годишно до Тайланд. Причината е в тромавата процедура за издаване на визи, която отнема минимум 21 дни, въпреки че е по електронен път. За сравнение визите за Камбоджа и Виетнам излизат от 3 до 7 дни. От друга страна туроператорите коментират, че има отлив на европейски туристи от Тайланд заради огромния наплив на китайски и индийски туристи, за които бяха премахнати визите. Те не са съобразяват с другите туристи наоколо, като са шумни и замърсяват плажовете.

Наскоро правителството на Тайланд обяви, че обмисля премахването на визите за някои европейски страни при престой до 90 дни. Целта е да насърчи туризма, който да доведе до икономически растеж на страната, която все още не може да се възстанови от Ковид пандемията. Пред 2019 г. кралството постави рекорд от посрещнати над 40 млн. туристи и реализира приходи от 1,91 трилиона бата (49,7 млрд. евро). По тези показатели влезе в топ 10 на най-големите дестинации в света. До средата на ноември 2023 г. Тайланд е посетена от 23,2 млн. туристи и са достигнати приходи от 981,7 млн. бата, което продължава да е доста под нивата преди пандемията.

Визите за влизане в Тайланд се издават само по електронен път или при пристигане на летището, като при втория вариант престоят трябва да е до 15 дни, каза Виктор Меламед. Консулството в София и посолството в Румъния вече не издават визи. Информация и начина за получаване на електронна виза ще намерите на специалната страница www.thaievisa.go.th.

За кратък престой до 15 дни визата може да се вади на летищата и струва 2200 бата, което е около 57 евро. Задължително трябва да си носите паспортна снимка. Ако сте забравили, на летището има машини за самозаснемане. Предварително през сайта също може да се кандидатства за краткосрочна виза, за да се избягват огромните опашки при пристигане, посъветва Меламед. При престой над 15 дни е задължително електронна виза и не става на летището.

За кандидатстването през сайта са необходими следните документи – паспортна снимка в електронен вариант, снимка на паспорта, документ от банка на английски език за притежание на минимум 3000 евро/долара или равностойността в лева, който да е с подпис и печат. Много е важно всички данни и имена да бъдат попълнени вярно, защото в противен случай отказват визи, за което не получавате информация и не можете да оспорвате. Това означава, че ще трябва да кандидатствате отново и да заплатите таксата за втори път.

2023 © Варна е / снимки: Unsplash

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com