Мобилно меню

Спират от печат най-стария вестник в света

320-годишният Wiener Zeitung от 1 юли ще може да се чете само в интернет, ще бъде създаден и медиен център, агенция за съдържание и център за обучение на журналисти
Спират от печат най-стария вестник в света
611

Спират от печат най-стария вестник в света - Wiener Zeitung (Винер цайтунг), основан през 1703 г. Австрийският вестник, който е достатъчно стар, за да пише за младия Моцарт и за абдикацията на последния хабсбургски император, спира печатното си издание след промяна на австрийските медийни закони, информира "Дойче веле".

Австрийският парламент прие с мнозинство закона, който слага край на сегашната форма на всекидневника. До решението се стигна въпреки протестите на служители и читатели.

Wiener Zeitung е собственост на австрийското правителство от 1857 г. и служи като официален вестник, като обявите за свободни работни места в правителството и други официални съобщения се публикуват във вестника по закон.

Именно това се превърна в основния му източник на приходи и позволи на вестника да продължи журналистическата си мисия да съобщава новините.

Въпреки това обаче парламентът на Австрия прие закон, който вече няма да изисква той и други компании да публикуват обяви в печатното издание на вестника.

"Не е работа на републиката да управлява и финансира всекидневник", заяви канцлерът консерватор на Австрия Себастиан Курц през 2021 г., когато промените бяха предложени за първи път.

Новият закон предвижда от 1 юли изданието да се премести предимно в интернет. Вестникът ще запази минимум десет печатни издания годишно, в зависимост от наличните средства. Ролята на официален вестник, която е основният му източник на приходи, ще бъде прехвърлена на отделна държавна онлайн платформа. Правителството твърди, че това е в съответствие с европейска директива за централизиране и публикуване на официална информация онлайн.

Междувременно Wiener Zeitung ще създаде медиен център, агенция за съдържание и център за обучение на журналисти. "Някои се опасяват, че правителството просто иска да запази марката Wiener Zeitung с нейната 320-годишна история, докато никой не знае как ще изглежда бъдещото издание - дали то все още ще бъде сериозна журналистика", заяви заместник-главният редактор на изданието Матиас Циглер.

Според профсъюза почти половината от над 200-те служители на вестника, 40 от които са журналисти, може да бъдат съкратени. А няколкостотин души излязоха по улиците на Виена във вторник, за да протестират срещу този ход на правителството.

Основан през 1703 година под името Wiennerisches Diarium и по-късно преименуван на Wiener Zeitung през 1780 г., бившият частен двуседмичен вестник е национализиран от австрийския император Франц Йосиф I през 1857 г. и става официален вестник на страната.

През 2004 г. Wiener Zeitung беше класиран като един от най-старите вестници, които все още се разпространяват, съобщиха за АФП от Световната асоциация на издателите на новини.

Тиражът на Wiener Zeitung е около 20 000 екземпляра през делничните дни и около два пъти повече през уикендите.

2023 © Варна е

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com