Мобилно меню

Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

10,5% от възрастното население има диабет, а почти половината не знаят, че живеят с това състояние
Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

Световният ден за борба с диабета (World Diabetes Day) е годишно събитие, което се провежда на 14 ноември. Този ден е установен от Световната здравна организация (СЗО) и Международния диабет фонд (IDF) през 1991 година, с цел да увеличи осведомеността за диабета и да подчертае необходимостта от превенция и контрол на този сериозен заболяване.

Главната цел на Световния ден за борба с диабета е да информира хората за рисковете, свързани с диабета, както и за начините за предотвратяване и управление на това заболяване. Фактите и цифрите за диабета, разпространени от Международната диабетна федерация, показват нарастващото глобално бреме за отделни хора, семейства и държави. Диабетният атлас на IDF (2021) съобщава, че 10,5% от възрастното население (20-79 години) има диабет, като почти половината не знаят, че живеят с това състояние. 6,7 милиона са смъртните случаи поради диабет през 2021 г. До 2045 г. прогнозите на IDF показват, че 1 от 8 възрастни, приблизително 783 милиона, ще живеят с диабет, което е увеличение от 46%.

Над 90% от хората с диабет имат диабет тип 2, който се определя от социално-икономически, демографски, екологични и генетични фактори. Основните фактори, допринасящи за нарастването на диабет тип 2, включват: Урбанизация; Застаряващо население; Намаляване на нивата на физическа активност; Увеличаване на разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването.

Въпреки това е възможно да се намали въздействието на диабета, като се вземат превантивни мерки за диабет тип 2 и се осигури ранна диагностика и подходяща грижа за всички видове диабет. Тези мерки могат да помогнат на хората, живеещи със заболяването, да избегнат или забавят усложненията.

Диабетът е хронично състояние, което възниква, когато панкреасът вече не може да произвежда инсулин или тялото не може ефективно да използва инсулина.

Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса, който действа като ключ, за да позволи на глюкозата от храната, която ядем, да премине от кръвния поток в клетките на тялото, за да произвежда енергия. Тялото разгражда всички въглехидратни храни до глюкоза в кръвта, а инсулинът помага на глюкозата да се придвижи в клетките. Когато тялото не може да произвежда или използва инсулин ефективно, това води до високи нива на кръвната захар, наречени хипергликемия. В дългосрочен план високите нива на глюкоза са свързани с увреждане на тялото и недостатъчност на различни органи и тъкани.

Има 3 основни типа диабет. Диабет тип 1 може да се развие на всяка възраст и изисква лечение с инсулин за оцеляване.  Диабет тип 2 представлява около 90% от всички случаи и се диагностицира по-често при възрастни. Гестационният диабет се проявява при висока кръвна захар по време на бременност и може да причини усложнения както за майката, така и за детето.

Технологичните иновации са променили начина, по който хората с диабет управляват своето заболяване, като предоставят по-голям контрол, точност и удобство в мониторирането на нивата на глюкоза в кръвта и управлението на диабета.

2023 © Варна е

Испания спечели рекордна четвърта титла на Европа

Ламин Ямал взе приза за най-добър млад играч, а Родри беше избран за Футболист №1 на Европейското първенство
Испания спечели рекордна четвърта титла на Европа

Испания пренаписа историята на европейските първенства. Селекцията на Луис де ла Фуенте се справи със съпротивата на Англия във финала на Евро 2024 с 2:1. Така Испания стана първата държава с четири титли от най-големия футболен форум на Стария континент след успехите през 1964, 2008 и 2012 г.

Двубоят започна според очакванията на повечето футболни експерти, като Испания демонстрира тотално игрово превъзходство в началните минути. До края на първото полувреме и англичаните създадоха две опасни ситуации, но до гол не се стигна.

Веднага след подновяването на играта, испанците отново поеха контрола над събитията на терена. В 47-ата минута Ламин Ямал премина с лекота през лошо подредената защита на Англия и подаде към Нико Уилямс, който откри резултата и стана вторият най-млад футболист, отбелязал гол във финал на европейско първенство.

"Ла Фурия Роха" можеше да удвои предимството си само две минути по-късно, след като голмайсторът Уилямс намери Дани Олмо в наказателното поле, но атакуващият полузащитник не стреля по най-добрия начин.

Испания продължи да търси втори гол в следващите минути, но треньорът на Англия Гарет Саутгейт имаше перфектния план как да обърне развоя на събитията. След добър пробив на Букайо Сака по дясното крило, той подаде към Белингам, който с едно докосване върна към появилия се в 70-ата минута Коул Палмър, чийто изстрел от границата на наказателното поле попари Унай Симон и изравни резултата в 73-тата минута.

Така 15-ина минути преди края на мача двата отбора започнаха спора отначало. В 86-ата минута резервата Микел Оярсабал получи топката в атака и отклони към Марк Кукурея, чийто прострелен пас намери отново крилото на Реал Сосиедад, който върна аванса на червените фурии. Англичаните не се предадоха до края на двубоя, но нямаха сили за ново изравняване.

Така след успех с 2:1 Испания спечели историческата си четвърта титла на Стария континент.

17-годишният испански национал Ламин Ямал заслужи приза за най-добър млад играч в шампионата, а за Футболист №1 на Европейското първенство бе избран друг състезател на "Ла Фурия Роха" - халфът Родри.

2024 © Варна е / снимки: UEFA EURO 2024
Още по темата:
Още по темата: