Мобилно меню

Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

10,5% от възрастното население има диабет, а почти половината не знаят, че живеят с това състояние
Стряскаща прогноза: До 2045 година над 780 милиона ще са болните от диабет по света

Световният ден за борба с диабета (World Diabetes Day) е годишно събитие, което се провежда на 14 ноември. Този ден е установен от Световната здравна организация (СЗО) и Международния диабет фонд (IDF) през 1991 година, с цел да увеличи осведомеността за диабета и да подчертае необходимостта от превенция и контрол на този сериозен заболяване.

Главната цел на Световния ден за борба с диабета е да информира хората за рисковете, свързани с диабета, както и за начините за предотвратяване и управление на това заболяване. Фактите и цифрите за диабета, разпространени от Международната диабетна федерация, показват нарастващото глобално бреме за отделни хора, семейства и държави. Диабетният атлас на IDF (2021) съобщава, че 10,5% от възрастното население (20-79 години) има диабет, като почти половината не знаят, че живеят с това състояние. 6,7 милиона са смъртните случаи поради диабет през 2021 г. До 2045 г. прогнозите на IDF показват, че 1 от 8 възрастни, приблизително 783 милиона, ще живеят с диабет, което е увеличение от 46%.

Над 90% от хората с диабет имат диабет тип 2, който се определя от социално-икономически, демографски, екологични и генетични фактори. Основните фактори, допринасящи за нарастването на диабет тип 2, включват: Урбанизация; Застаряващо население; Намаляване на нивата на физическа активност; Увеличаване на разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването.

Въпреки това е възможно да се намали въздействието на диабета, като се вземат превантивни мерки за диабет тип 2 и се осигури ранна диагностика и подходяща грижа за всички видове диабет. Тези мерки могат да помогнат на хората, живеещи със заболяването, да избегнат или забавят усложненията.

Диабетът е хронично състояние, което възниква, когато панкреасът вече не може да произвежда инсулин или тялото не може ефективно да използва инсулина.

Инсулинът е хормон, произведен от панкреаса, който действа като ключ, за да позволи на глюкозата от храната, която ядем, да премине от кръвния поток в клетките на тялото, за да произвежда енергия. Тялото разгражда всички въглехидратни храни до глюкоза в кръвта, а инсулинът помага на глюкозата да се придвижи в клетките. Когато тялото не може да произвежда или използва инсулин ефективно, това води до високи нива на кръвната захар, наречени хипергликемия. В дългосрочен план високите нива на глюкоза са свързани с увреждане на тялото и недостатъчност на различни органи и тъкани.

Има 3 основни типа диабет. Диабет тип 1 може да се развие на всяка възраст и изисква лечение с инсулин за оцеляване.  Диабет тип 2 представлява около 90% от всички случаи и се диагностицира по-често при възрастни. Гестационният диабет се проявява при висока кръвна захар по време на бременност и може да причини усложнения както за майката, така и за детето.

Технологичните иновации са променили начина, по който хората с диабет управляват своето заболяване, като предоставят по-голям контрол, точност и удобство в мониторирането на нивата на глюкоза в кръвта и управлението на диабета.

2023 © Варна е

Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

Въвеждат се минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки, информира варненският евродепутат Емил Радев
Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

За първи път в Европа се създават общоевропейски минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки. Законопроектът, с който се въвеждат новите правила, днес беше приет от Европейския парламент с огромно мнозинство – 457 гласа "за", информира варненският евродепутат Емил Радев

Той открои и някои от най-важните мерки, които се предвиждат:

  • задължително микрочипиране и регистрация на всички кучета и котки в ЕС;
  • регистриране на микрочипираните кучета и котки в оперативно съвместими национални бази данни;
  • регистрация на кучета и котки, внасяни от трети страни – дори когато това се прави с нетърговска цел;
  • създаване на единна европейска индексна база данни за проследимост на животните;
  • въвеждане на забрани за връзване на животни, използване на нашийници с шипове и задушаващи нашийници без предпазител;
  • забрана за отглеждане и продажба на кучета и котки в зоомагазини;
  • забрана за развъждане между преки родственици.

Емил Радев коментира също: "И първоначалният текст на ЕК, и докладът на водещата комисия в ЕП не бяха достатъчно амбициозни и оставяха "вратички". Те даваха повод за съмнения относно ефективността на така дългоочаквания регламент и дори ни отдалечаваха от основната цел – да се гарантира проследимост на кучетата и котките. В крайна сметка успяхме да направим необходимите решителни стъпки. Защото проследимостта е ключово условие за противодействието на незаконната продажба и трафика, както и на нехуманното отношение към животните!"

Варненският евродепутат изрази радостта си, че с вота на Европейския парламент за пореден път благосъстоянието на животните, а косвено и на хората, е поставено над финансовите интереси на престъпните организации и насилниците. 

"Търговията с кучета и котки в ЕС възлиза на повече от 1,3 млрд. евро годишно, а 60% от нея се случва онлайн и при крайно съмнителни условия, здравен статус и произход на животните. С днешния вот слагаме край на това", изтъкна Емил Радев. 

2025 © Варна е / снимка: Фейсбук