Мобилно меню

Варненски евродепутат: Хуманното отношение към животните трябва да се регламентира спешно!

Законодателната работа в сферата тече твърде бавно, алармира Емил Радев
Варненски евродепутат: Хуманното отношение към животните трябва да се регламентира спешно!

Българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев настоява за ускоряване на работата по новото европейско законодателство за хуманно отношение към животните. „С колегите от Интергрупата по хуманно отношение и опазване на животните отдавна призоваваме за преразглеждане на правилата и въпреки че в края на миналата година Комисията обяви предложения за мащабна реформа, каквато не е правена през последните 20 години, законодателната работа тече твърде бавно. По някои от темите, които са свързани с граждански инициативи, липсва дори ясен график, който да очертае как ще се развият във времето предприетите стъпки“, смята Радев.

Повод за коментара му стана изразената от Европейската комисия позиция в отговор на въпросите, които внесоха през октомври 47 евродепутати – представители на различни държави и от целия политически спектър. Сред вносителите бе и българският евродепутат Емил Радев, който е зам.-председател на Интергрупата по хуманно отношение и опазване на животните. След информация на Financial Times за възможно отстъпление на ЕК от обещаните законодателни предложения за хуманно отношение към животните членовете на Европейския парламент поискаха яснота за изпълнението на поетите ангажименти и дали забавянето не се дължи на натиск от страна на бизнеса или на предстоящите европейски избори. 

В мотивите си евродепутатите обръщат специално внимание на очакваните резултати във връзка с Европейската гражданска инициатива „Край на клетките“, зад която стоят подписите на 1,4 млн. души в ЕС и подкрепата на над 170 организации и на редица учени.  Потвърждавайки ангажимента си да приемат законодателно предложение за постепенно премахване и окончателна забрана на използваните системи за отглеждане на животни в клетки, от ЕК изтъкват, че преходът изисква адаптиране на животновъдството, включително и осигуряване на повече пространство за отглеждане на животните. „Необходими са допълнителни консултации относно разходите, подходящата продължителност на преходния период и съответните мерки при внос“, уточняват от Комисията, допълвайки, че законодателната работа трябва да продължи и в контекста на стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС.

В отговора на ЕК се припомнят обявените на 7 декември 2023 г. две законодателни предложения – за преразглеждане на действащите правила на ЕС относно защитата на животните по време на транспортиране и за установяване на нови европейски правила относно хуманното отношение към кучетата и котките и тяхната проследимост

„Подготвителната работа за преразглеждане на съществуващите правила на ЕС относно хуманното отношение към животните на равнището на стопанствата по време на умъртвяването и за създаване на доброволен европейски етикет за хуманно отношение към животните все още продължава“, става ясно от отговора на ЕК. В него се отчита също, че се подготвя и предложение за рамка за устойчиви продоволствени системи, но на този етап няма решение относно графика за приемането му.

2024 © Варна е / снимка: Фейсбук

25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

135-метровото виенско колело, което се издига на южния бряг на Темза, е отпечатано върху сувенири, рисувано е от улични художници и е запечатано в милиони снимки на туристи
25 години навърши емблематичното "Лондонско око"

 

25 години от създаването си чества емблематичното "Лондонско око". Неговият архитект Джулия Барфийлд е щастлива да наблюдава творението си четвърт век по-късно. "Никога не бих предположила, че то все още ще е тук, 25 години по-късно!", отбелязва тя, цитирана от агенция Франс прес.

Барфийлд проектира гигантското колело, издигнато на южния бряг на река Темза на 9 март 2000 г., заедно с покойния си вече съпруг Дейвид Маркс. Предполагаше се това да е петгодишна временна конструкция, чрез която да бъде отпразнувано новото хилядолетие, припомня АФП.

"Лондонско око" обаче се установи трайно като част от пейзажа на Лондон, превръщайки се в един от неговите символи. Днес характерният му 135-метров силует е отпечатан върху сувенири, рисуван от улични художници и е сниман от милиони туристи.

"Основната цел бе да се осигури спираща дъха гледка към града", разказа Джулия Барфийлд пред АФП. Тя е доволна, че 25 години по-късно хората все още се качват в кабинките на виенското колело.

Въпреки цената си (42 британски лири или около 50 евро за стандартен билет, закупен на място), "Лондонско око" е една от най-посещаваните платени атракции във Великобритания.

Всяка година около 3,5 милиона туристи правят половинчасовата обиколка с панорамни гледки.

"Беше впечатляващо", казва Леонардо Мануел, 13-годишен турист от Перу, посещаващ Европа със семейството си за първи път. "Да дойда в Лондон беше една от мечтите ми. Успяхме да разгледаме целия град, бавно, отделяйки време да му се възхищаваме", обяснява той.

Със своите 32 кабинки, всяка от които представлява един от кварталите на град Лондон и може да побере до 25 души, "Лондонско око" е истински стоманен гигант.

Проектирайки колелото, архитектите искат да създадат усещане за чудо у посетителите. "Идеята беше, когато видят структурата, да си кажат: "Уау, как го направиха?", разказва Барфийлд.

И все пак "раждането" на прочутото виенско колело не е без проблеми.

Първоначално проектът е отхвърлен при поканата за предложения за създаване на нов паметник в града за отпразнуването началото на 21 век. Джулия Барфийлд и Дейвид Маркс обаче не се отказват и работят усилено години наред, за да получат финансиране, спомня си архитектката.

Необичайната структура освен това изисква редица иновации - както технически, така и материални.

Специално извито стъкло за кабинките се налага да бъде внесено от Венеция, като различните части са транспортирани по река Темза.

Работниците дори влизат във водата, за да сглобят колелото. Накрая, вдъхновено от технологиите, използвани при инсталиране на петролни платформи в Северно море, колелото бавно е повдигнато в изправено положение... два пъти, защото при първия опит кабелите поддават заради твърде голямата тежест на конструкцията.

Други технически проблеми принуждават посетителите да изчакат с няколко месеца, преди да могат да се качат за първи път на Колелото на хилядолетието.

"Лондонско око" се присъедини към редица други конструкции, които бяха издигнати в британската столица, за да отбележат зората на нова ера, сред които купола "Милениъм Доум" (или Купола на хилядолетието, построен на полуостров Гринуич в Югоизточен Лондон), "Милениум Бридж" (пешеходен висящ мост над река Темза) и галерията за модерно изкуство "Тейт Модърн".

В началото на новото хилядолетие "Лондонско око" бе най-голямото виенско колело в света. От тогава обаче то отстъпи водещата си позиция, която в момента се държи от виенското колело в Дубай, допълва АФП, цитирана от Радио Варна.

2025 © Варна е / снимки: londoneye.com