Мобилно меню

Бебе с вроден тумор на езика оперираха успешно във Варна

Едномесечният пациент беше спасен от Лекарски екип от Клиниката по оториноларингология на УМБАЛ “Св. Марина” - Варна
Бебе с вроден тумор на езика оперираха успешно във Варна

Лекарски екип от Клиниката по оториноларингология на УМБАЛ „Св. Марина”-Варна с началник проф. д-р Николай Сапунджиев извърши лазер-асистирана микроскопска операция на едномесечно момиченце с туморна формация на езика.

 „Тези вродени заболявания са изключително редки при педиатрични пациенти и обикновено дават клинична картина на обем-заемащ процес. В конкретния случай находката е регистрирана при раждането - лезия с размерите на лешник в задните отдели на езика, която пречи на храненето и застрашава дишането. След консулти с неонатолози, педиатри и оториноларинголози малката пациентка от Разград е стабилизирана благодарение на техните грижи и е насочена за оперативно лечение към клиниката по оториноларингология на университетската болница във Варна.“, обясни проф. Сапунджиев.

Към момента това е най-малкият пациент като възраст, ръст и килограми с подобно заболяване от многото случаи, успешно оперирани в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна.

За планирането на интервенцията е използван и въведения в експлоатация в началото на 2024 година компютърен томограф, който има уникални възможности от най-ново поколение за 3D, MIP и MPR реконструкции, като по този начин са уточнени връзките на тумора с кръвоносните съдове.

„Самата интервенция представлява предизвикателство и от анестезиологична гледна точка. Малката пациентка е интубирана по специален начин (трансназално под ендоскопски контрол), за да се избегне ненужна травма на езика. Операцията е извършена с хирургична лазерна система, която е възможно най-прецизният режещ инструмент, същевременно е щадящ за околните тъкани и е възможно най-подходящ за подобна интервенция на езика. Приложим е и при широк спектър операции в областта на УНГ органите.“, допълни проф. Сапунджиев.

След интервенцията, протекла без усложнения, постоперативните грижи за малкото момиченце са били възложени на лекарите и сестрите в Детското интензивно отделение в УМБАЛ “Св. Марина” - Варна.

Седемдесет и два часа след интервенцията едномесечната пациентка бе посрещната на изхода на болницата от цялото си семейство и спокойна и напълно възстановена отпътува с тях за дома.

2024 © Варна е

За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

С дейността на центъра са ангажирани повече експерти - психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори
За година: Общностният център във Варна е помогнал на над 360 деца

366 деца и техните семейства са се възползвали за една година от услугите на Общностния център за деца и семейства – Варна. Дейностите са свързани с превенция на рисковете от изоставяне на деца, намаляване на детската бедност, здравно-социални консултации и др. В последните години работата на центъра е ориентирана не само към малцинствени общностни групи и същевременно са привлекли повече експерти – психолози, логопеди, лични лекари, здравни медиатори.

Данните бяха отчетени от ръководителя на проекта Даниела Биячева във връзка с неговото приключване по програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. Общата стойност на проекта за периода 01.10.2023 г. - 01.10.2024 г. е 391 165,99 лв. След приключване на дейностите по проекта, от 01.10.2024 г. "Общностен център за деца и семейства" става специализирана социална услуга, финансирана от държавния бюджет. В нея ще продължи да работи екип от 16 специалисти, както и досега.

Проектът обхваща деца от 0 до 7-годишна възраст и техните семейства. В последната година от услугите за ранно детско развитие са подпомогнати 100 нуждаещи се деца и семейства. Те са включени в дейности за формиране и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието.

Други 154 деца и техните семейства са се включили в дейности, свързани със здравна профилактика и превенция на болестите при децата, информираност за здравното обслужване и улесняване достъпа до здравни грижи, програми за превенция на ранните бракове и раждания, семейно планиране, подготовка за включване в образователната система.

Проектът реализира и нова услуга, която е уникална за страната – патронажна грижа за деца от 0 до 3 години. Тя включва посещение на акушер в дома на новородено дете и работа със семейството в продължение на 2-3 месеца. Основната цел е добиване на умения за грижа за новороденото, препоръки по отношение на хигиената и храненето, в т.ч.  насърчаване на кърменето. При необходимост и преценка на екипа от специалисти могат да бъдат направени консултации с педиатър, психолог, рехабилитатор, а след 3-годишна възраст детето може да бъде насочено към друга услуга за ранно детско развитие. За една година през патронажната грижа са преминали 112 деца и семейства.

2024 © Варна е / снимка: Общностен център за деца и семейства - Варна