Мобилно меню

Михаела Филева ще подгрява концерта на Ед Шийрън в София

Едно от най-големите музикални събития в България за последните години ще е на Националния стадион "Васил Левски" на 31 август
Михаела Филева ще подгрява концерта на Ед Шийрън в София

Продължава подготовката за едно от най-големите музикални събития в България през последните години - концертът на мегазвездата Ед Шийрън. Преди броени дни стана ясно, че Михаела Филева ще подгрява публиката на стадион "Васил Левски" на 31 август.

Дълбоките послания и умението да разказват истории чрез текстовете на своите песни свързват Михаела Филева с Ед Шийрън, отбелязва БНТ.

"Ед Шийрън има основополагащо значение за мен като музикант. Преди 10 години, когато на бял свят излизаше моята авторска песен "И аз съм тук", излизането на неговия страхотен хит "Thinking Out Loud", беше причината моята песен да бъде завъртяна в радио и тв ефира. Тогава много от медиите казваха, че балада с толкова дълбок текст не е по формата на тези медии. И излизайки "Thinking Out Loud" моята песен "И аз съм тук" видя бял свят и имаше шанс да стигне до повече хора", коментира Михаела Филева.

Михаела Филева е избрана за подгряващия изпълнител на концерта от екипа на Ед Шийрън.

"Задължително искаха да не бъде мъж. Искаха да бъде жена. Ние изпратихме предложения за 6 български изпълнителки и това беше техният избор", обясни Стефан Еленков от страна на организаторите на концерта.

Певицата и досега е излизала пред голяма аудитория, но смята че този път ще бъде по-различно заради публиката, която ще дойде.

"Това е публика, която си е купила билети. Досега ми се е случвало няколко пъти да пея пред 60 хиляди души, но това винаги са били малко по-различен формат събития, докато сега ще имам възможността да изляза пред хора, които наистина оценяват музиката", убедена е Михаела Филева.

Очаква се концертът на Ед Шийрън да бъде едно от най-големите музикални събития в България.

Той ще пристигне с 80 тира техника, а за концерта ще бъдат ангажирани 4000 души, отбелязва БНТ. Програмата на музиканта за следващите две години вече е изцяло запълнена.

2024 © Варна е

Заради скъпия ток: 20% от българите не са поддържали нормална температура в дома си през зимата

Българското правителство да преоцени плановете за либерализация на пазара на електрическа енергия за домакинствата и да намери работещ механизъм за компенсации, настоява Икономическият и социален съвет
Заради скъпия ток: 20% от българите не са поддържали нормална температура в дома си през зимата

Икономическият и социален съвет изразява безпокойство от продължаващия дисбаланс на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа. Това се посочва в Резолюция на ИСС относно необходимост от механизъм за преодоляване на дисбаланса на европейския пазар на електроенергия и постоянните свръхвисоки цени в Югоизточна Европа, която Съветът прие на пленарна сесия.

ИСС работи последователно в подкрепа на индустрията и домакинствата в България, анализирайки процесите на либерализация, системна и пазарна интеграция, в които страната ни участва, като изготви и прие редица актове.

Една от целите на изграждането на единен пазар на електроенергия в Европа е ограничаването на ценовите различия. Въпреки усилията за постигане на тази цел, все още виждаме значителни разлики в цените на регионално ниво, се посочва в акта на консултативния орган.

Сред мерките, които ИСС предлага, са българското правителство да въведе постоянно действащ механизъм за компенсация от свръхвисоки цени и да преоцени плановете за либерализация на пазара на електрическа енергия за домакинствата, както и да бъдат въведени национални мерки за пазар с дългосрочни продукти, в който ефективно да участват местните производители и местните потребители на електрическа енергия.

Високият дял на енергийно уязвими домакинства у нас добавя допълнителна тежест върху възможностите на националната икономика да ги компенсира в условията на продължаващи периоди със свръхвисоки цени на електрическата енергия. През 2023 г. средният дял на домакинствата в невъзможност да поддържат нормална температура в дома в Европа е 10.6%, докато в България същата година този дял е 20.7%.

У нас домакинствата имат значително по-ниско крайно енергийно потребление на човек.

Въпреки това делът на разходите за жилище, енергия и горива от разполагаемия доход продължава да е висок - приблизително 15%, докато в ЕС е под 10% по данни от 2022 г. Това са коренните причини, поради които България не може да приложи в пълен размер реформите на пазара на електрическа енергия чрез извеждане на домакинствата на свободен пазар, като ценовите дисбаланси на пазарите на едро допълнително затрудняват този процес.

Индустриалните предприятия в България въвеждат последователно най-добрите практики за енергийна ефективност и се възползват от възможностите за производство на електрическа енергия от ВЕИ за собствени нужди. Тези мерки обаче не са достатъчни за противопоставяне на свръхвисоките цени поради специфичната структура на икономика с висок дял на индустриалните сектори и нуждата от съпътстващи инвестиции за технологично обновяване. ИСС подчертава, че е особено важно да се отчита цялостната структура на БВП в България, в т.ч. характерните за българската икономика сектори от леката промишленост и услугите, при които влиянието на свръхвисоките цени на електрическата енергия също има значителен негативен отпечатък. Категоричен е изводът, че ценовите шокове на електроенергията пряко засягат предприятията и заетите в тях, имат силно отражение върху  трудовата заетост в България и това аргументира необходимостта от подкрепа на небитовите потребители на електроенергия за преодоляване на последствията от волатилните енергийни пазари.

Съществува дефицит на ефективна подкрепа за работещите родители и достатъчна инфраструктура (например детски ясли), което усложнява съчетаването на служебни и лични ангажименти.

ИСС смята, че е необходим мултидисциплинарен подход, включващ индивидуални стратегии, инициативи на работното място, корпоративна социална отговорност, съдействие от неправителствени организации, социалните партньори и мерки на държавни органи. Сред препоръките на Съвета са засилване на контрола, въвеждане на по-строги санкции за неспазване на установените норми, редовни проверки, финансови и регулаторни стимули за създаване на гъвкави модели на труд, които да отговарят на нуждите на семействата и други.

2025 © Варна е / снимка: Икономически и социален съвет