Мобилно меню

Напусна ни Крaси Куртев от "Акaгa"

Известният музикант си отиде от този свят само на 54 години
Напусна ни Крaси Куртев от "Акaгa"
532

Пoчинa еднa oт емблемaтичните фигури в рoднaтa музикa – Крaси Куртев, кoйтo беше бaсист и вoкaлист нa "Акaгa", един от съоснователите на групата. Тъжната новина съобщиха негови близки. 

Красимир Куртев е роден в София на 25 юли 1970 г. Завършил е Националното музикално училище "Любомир Пипков", а след това висше образование в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". Работи в сферата на музиката, съосновател е на група "Акага". Един от основателите е на БМА (Българска музикална асоциация), както и член на Теосто - Финландия.

30 години е част от една от най-популярните български групи "Акага".

Тя е създадена от студенти в Националната музикална академия. Първите членове са самият Краси, Ясен Велчев, Кристиян Александров и Калин Вельов, а първото им име е "Феротон". По-късно се присъединяват Марин Панев, Георги Велев, Иво Казасов, Красимир Кирилов, Георги Курназов. Музикантите от бенда са считани за основатели на модерния български саунд. Музиката им представлява уникална комбинация между фънк, рок, денс, соул, реге и дори хип-хоп. 

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е

От 2025-а: Разширяват възможностите за лов на вълци в Европа

Статутът на животните ще бъде намален от "строго защитен" на "защитен", поради нарастващия им брой и въздействието им върху селското стопанство
От 2025-а: Разширяват възможностите за лов на вълци в Европа

По-слабо защитени от лов от 2025 г. ще бъдат вълците в Европа, след като мнозинството от европейските държави приеха предложение за понижаване на статута им поради нарастващия им брой и въздействието им върху селското стопанство и животновъдството, предаде "Ройтерс".

Статутът на животните ще бъде намален от "строго защитен" на "защитен", съгласно Конвенцията за опазване на европейската флора и фауна и природните местообитания (Бернска конвенция) от 7 март. Решението бе осъдено от природозащитни организации.

Досега вълците бяха защитени от лов, освен ако не представляват сериозна заплаха за добитъка или здравето и безопасността на хората.

Според новия им статут всяка "експлоатация" на вълци ще се прави с цел регулация на тяхната популация. Това дава възможност те да бъдат ловувани много повече. 

Миналата година Европейската комисия предложи тази промяна, осъждана от природозащитни организации, тъй като нарастващият брой на вълците доведе до конфликти с местните земеделски и ловни общности и до призиви за мерки за предотвратяване на нападенията над добитъка.

"Важна новина за нашите селски общности и фермери. Нуждаем се от балансиран подход между опазването на дивата природа и защитата на нашия поминък", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изявление след гласуването, цитирана от БТА.

Фон дер Лайен, чието пони бе убито от вълк през 2022 г., миналата година призова държавите членове "да предприемат действия, когато е необходимо".

Организации за защита на животните, сред които Международният фонд за защита на животните (International Fund for Animal Welfare), осъдиха решението. Промяната ще влезе в сила на 7 март, освен ако поне една трета от 46-те държави членове на Съвета на Европа не се противопоставят.

2025 © Варна е / източник: Bulgaria ON AIR