Мобилно меню

От 2025-а: Разширяват възможностите за лов на вълци в Европа

Статутът на животните ще бъде намален от "строго защитен" на "защитен", поради нарастващия им брой и въздействието им върху селското стопанство
От 2025-а: Разширяват възможностите за лов на вълци в Европа

По-слабо защитени от лов от 2025 г. ще бъдат вълците в Европа, след като мнозинството от европейските държави приеха предложение за понижаване на статута им поради нарастващия им брой и въздействието им върху селското стопанство и животновъдството, предаде "Ройтерс".

Статутът на животните ще бъде намален от "строго защитен" на "защитен", съгласно Конвенцията за опазване на европейската флора и фауна и природните местообитания (Бернска конвенция) от 7 март. Решението бе осъдено от природозащитни организации.

Досега вълците бяха защитени от лов, освен ако не представляват сериозна заплаха за добитъка или здравето и безопасността на хората.

Според новия им статут всяка "експлоатация" на вълци ще се прави с цел регулация на тяхната популация. Това дава възможност те да бъдат ловувани много повече. 

Миналата година Европейската комисия предложи тази промяна, осъждана от природозащитни организации, тъй като нарастващият брой на вълците доведе до конфликти с местните земеделски и ловни общности и до призиви за мерки за предотвратяване на нападенията над добитъка.

"Важна новина за нашите селски общности и фермери. Нуждаем се от балансиран подход между опазването на дивата природа и защитата на нашия поминък", каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изявление след гласуването, цитирана от БТА.

Фон дер Лайен, чието пони бе убито от вълк през 2022 г., миналата година призова държавите членове "да предприемат действия, когато е необходимо".

Организации за защита на животните, сред които Международният фонд за защита на животните (International Fund for Animal Welfare), осъдиха решението. Промяната ще влезе в сила на 7 март, освен ако поне една трета от 46-те държави членове на Съвета на Европа не се противопоставят.

2025 © Варна е / източник: Bulgaria ON AIR

Най-разпространените имена в България са Георги и Мария

При новородените най-предпочитани през 2024-а са били Виктория и Георги
Най-разпространените имена в България са Георги и Мария

През 2024 година най-често срещаните имена в България при мъжете и жените са Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях остават Иван (127 848) и Иванка (47 442). Челната тройка допълват имената Димитър (103 073) и Елена (47 254). 

Виктория (538) и Георги (782) за поредна година са най-предпочитаните имена сред новородените за изминалата 2024 година, сочат представителни данни, разпространени от Националния статистически институт. 493 момиченца са кръстени Мария, а трето по популярност женско име е София (485). При момчетата на втора позиция е Александър (713), а на трета Мартин (578).

Според данните на НСИ популярността на имената Виктория, Мария, София, Никол не стихва през годините.

Същото важи и за имената Георги, Александър и Мартин. Но докато преди 10 години на четвърта позиция е бил Иван, сега е Калоян, отбелязват от БНТ.

НСИ представя статистика и за църковните празници с най-голям брой именици. Според данните най-много именици са празнували на Цветница – близо 340 хиляди, следва Ивановден - с близо 340 000 именици. 

2025 © Варна е