Мобилно меню

Първите британски туристи за новия зимен сезон пристигнаха в курортите ни навръх Коледа

Те ще посрещнат и Нова година у нас, Великобритания е третият по важност пазар за България като туристическа дестинация
Първите британски туристи за новия зимен сезон пристигнаха в курортите ни навръх Коледа

Първите чартъри с британски туристи за ски туризъм пристигнаха навръх Коледа, на 26 декември 2022 г., съобщава TravelNews, като се позовава на информация на изпълнителния директор на туроператора Balkan Holidays UK Александър Стоянов. Чуждестранните гости са настанени в Банско и Боровец, като ще посрещат и Нова година у нас. Полети са осъществени от Лондон, Манчестър, Нюкасъл, Бирмингам, Бристол, Ийст Мидландс и др. Чартърната програма ще продължи до края на март 2023 г. Стоянов се надява да навали сняг в зимните курорти, за да няма откази от резервации.

„На база на миналия сезон, който беше феноменален, сега имаме почти 15% повече записвания“, каза Александър Стоянов. Великобритания е най-големият пазар за зимните ни курорти Банско, Боровец и Пампорово. "Надяваме се високата инфлация, очакваната световна рецесия, нова Ковид вълна и войната в Украйна да бъдат овладяни, защото в противен случай ще се отразят на зимния сезон", каза той. Според него от тези фактори ще зависят пътуванията през зимния сезон.

Другият голям туроператор - Crystal Ski Holidays (част от TUI UK), също стартира програмите си до България. Ръстове отчитат още от Iski Holidays, SNO ski holidays, Loveholidays и Penguin travel. По-малките туристически компании правят пакети с полети по редовните линии на Ryanair, Wizz Air, EasyJet, British Airways, „България Еър“ и Jet2.

Министерството на туризма планира да организира в началото на следващата година роуд шоу във Великобритания, с което ще рекламира българския туризъм. Роуд шоуто ще се проведе в най-големите британски градове, като вероятно ще бъде през февруари. Срещите ще бъдат между бизнеса от двете страни. На тях ще бъде презентирана България още пред британски журналисти и инфлуенсъри.

Александър Стоянов обясни, че през януари и февруари трябва да бъде направена мощна реклама на летния сезон във Великобритания. Тогава е най-сериозният период за ранни записвания на британците за лятото. "След Нова година започват да мислят за пътуванията си през лятото", подчерта той.

Стоянов съобщи още, че са започнали записванията за България за летния сезон през 2023 г. Първоначалните индикации според него са добри на британския пазар, който може да се възстанови изцяло догодина и дори да реализира ръст. Balkan Holidays UK води най-много туристи от Великобритания у нас. Другите два големи туроператора TUI UK и Jet2Holidays също обявиха добри прогнози за летния сезон.

Обединеното Кралство е и третият най-важен пазар за летния туризъм след Румъния и Германия. През 2019 г. са дошли общо над 470 000 британци у нас.

2022 © Варна е / Източник: Travelnews.bg, снимка: Pixabay
Още по темата: Англия Туризъм
Още по темата: Англия Туризъм

Розоберът подрани с близо месец

Причината е топлото време тази година
Розоберът подрани с близо месец

С близо месец подрани кампанията по розобера тази година. Като причина за това специалисти посочват значително по-топлото време.

Розата е един от символите на България. Розовото масло, добивано у нас, е едно от най-висококачествени и ценени по целия свят. Заради своите качества то е известно като "течно злато". 

Първите описани розови насаждения у нас датират от XVI век. Запазени са документални сведения от 1712 г. за розови насаждения в землището на карловското село Войнягово. В средата на ХIX век се е формирала т. нар. Розова долина, в района между Павел баня, Казанлък, Карлово и Стрелча.

И до днес, розоберът се извършва ръчно, а за да е качествено розовото масло, той трябва да започне много рано сутринта, когато палещите лъчи на слънцето все още не са достигнали до розите. Тънкост при розобера е, че цветът трябва да е свеж и да не е напълно разцъфтял, за да е запазил в максимална степен аромата и влажността си. 

Висококачественото розово масло е сред най-скъпите суровини в парфюмерията и козметиката. Цената на 1 кг розово масло достига рекордна стойност от 7000 евро през 2015 г. За високата цена си има оправдание - само запознати са наясно, че за около 1 литър качествено розово масло са необходими 4 тона листенца от розов цвят, набран ръчно и то в ранните часове на деня. 

Страната ни е сред световните лидер в производството на розово масло с годишен добив от около 1,5 тона.

Розата е любима съставка в ароматните композиции на много от висококачествените парфюми. Влага се и в козметични продукти, а използването на естествено розово масло само по себе си е белег за класа.

2024 © Варна е