Мобилно меню

Провежда се водолазното учение с международно участие "ТРИТОН 2024"

То се организира за четвърта поредна година и ще продължи до 21 юни
Провежда се водолазното учение с международно участие "ТРИТОН 2024"

От 15 до 21 юни 2024 г. в района на Военноморска база Варна и териториалното море на Република България, за четвърта поредна година, се провежда водолазното учение с международно участие "ТРИТОН 2024".

"Актуалността на такива съвместни учения и тренировки от подобен характер се обуславя от радикално променената среда на морската сигурност в Черноморския регион. Непредсказуемостта на заплахата, която представляват плаващите мини, превръща противоминните операции в ежедневна рутина за съюзните военноморски сили. Само чрез увеличаване на сътрудничеството и партньорството може да се преодоляват ефективно предизвикателствата и да се гарантира сигурността и стабилността на държавите от Алианса", отбелязват от флота.

В учението участват военнослужещи от ВМС на България, Румъния, Турция, САЩ и Франция, специализирани в унищожаването и обезвреждането на боеприпаси под вода.

Учението "ТРИТОН 2024" се провежда съгласно стандартите и процедурите на НАТО. Общ ръководител на учението е командирът на Флотилия бойни и спомагателни кораби, а тактическото управление на участващите сили и средства е възложено на командира на дивизиона кораби със спомагателно назначение, дислоциран във Военноморска база Варна.

Основните усилия на участниците са насочени към усъвършенстване на нивото на оперативната съвместимост, както и подготовката на личния състав на тактическо ниво при провеждане на водолазни и противоминни операции в коалиционен формат. По време на действията на море ще бъдат отработени процедури по откриване, класифициране и обезвреждане на невзривени боеприпаси, плаващи и дънни мини.

Целта на учението е да предостави на участниците възможност да отработят процедурите по планиране, провеждане, докладване и анализиране на военноморско учение на тактическо ниво, да осигури динамична учебна среда за упражняване на различни водолазни практики и техники в съюзен формат.

По време на учението ще бъдат създадени условия за прилагане на стандартните тактики и техники за действия при осветяване на подводната обстановка, борба с минната опасност и дълбоководни водолазни работи, съобщават от пресцентъра на ВМС.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС

Министърът на отбраната във Варна: Модернизацията на Въоръжените сили е важна за мотивацията на личния състав     

Полевите изпитания на двата нови многофункционални патрулни кораба, които се строят в момента, ще бъдат в края на настоящата и началото на следващата година, разкри началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов
Министърът на отбраната във Варна: Модернизацията на Въоръжените сили е важна за мотивацията на личния състав     

Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, също както премиера Росен Желязков дадоха висока оценка на мотивацията и професионализма, демонстрирани от участниците във военноморското учение "Бриз 2025". Тримата наблюдаваха част от епизодите на море, от борда на фрегатата "Верни", заедно с министъра на външните работи Георг Георгиев и висши военни.

Пред медиите министър Запрянов подчерта значението на усилията, положени от правителството, за да бъде постигнато увеличението на възнагражденията на военнослужещите. "Тази година са попълнени всички обявени места за курсанти във Висшето военноморско училище, като същата е и ситуацията във Висшето военновъздушно училище. Напредваме много и в Националния военен университет", допълни министър Запрянов.

Той акцентира върху огромната роля на модернизацията на Въоръжените сили за мотивацията на личния състав. По думите на министър Запрянов проектите, за които има сключени договори, се изпълняват успешно. "Получаваме техниката по тези договори, готвим се да асемблираме бойните машини "Страйкър" и ако Европейската комисия удовлетвори нашите искания по механизма SAFE и получим финансов ресурс, ще можем да започнем и други нови проекти за модернизация. Не може със стара техника да мотивираме хората", заяви министър Запрянов.

Висока оценка на Военноморските сили даде и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

"ВМС изпълняват задачите си и използват в максимална степен възможностите на въоръжението и техниката", подчерта той.

Адмирал Ефтимов сподели, че очаква към края на настоящата и в началото на следващата година да започнат полевите изпитания на двата нови многофункционални патрулни кораба, които се строят в момента. "Не можем да си позволим всичко ново, така че работим и по други линии за кораби втора ръка", съобщи той и поясни, че това е ефективен механизъм, с който с малко средства има възможност за придобиване на съвременни способности. "Фокусът е насочен към действията  на противоминната група в Черно море, която и сега участва в учението. Преди дни премина националната сертификация на морската тактическа група за специални операции, до два месеца ще минем и съюзна такава, което е стъпка напред", каза още началникът на отбраната. 

"Всички задачи, които сме си поставили в учението "Бриз", са изпълнени успешно, което ме радва изключително много", каза пред журналисти контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС. Той посочи, че през тази година в "Бриз" участват 13 държави с общо 18 кораба и 28 правителствени и неправителствени организации, което показва колко голяма важност му отдават нашите съюзници. "В Черно море това е най-голямото учение в такъв формат и дава възможност за подготовка както на щабовете, така и на силите, които участват", посочи той. Противоминната група, съставена от кораби на ВМС на България, Румъния и Турция, участва за втори път в учението "Бриз".

"Борбата с минната опасност е една от основните дейности, които извършваме в реални условия в момента", каза контраадмирал Михайлов и допълни, че ВМС осъществяват наблюдение, контролират състоянието на плавателните пътища в Черно море и гарантират безопасността на търговското корабоплаване. ВМС са реагирали на над 80 сигнала за различни предмети, от които реални са се оказали шест. Заедно с ВМС на Румъния и Турция са унищожени общо 19 плаващи мини. "Не подценяваме никой сигнал, тъй като и най-малката вероятност трябва да бъде проверена – това е основната задача на ВМС в момента", подчерта контраадмирал Кирил Михайлов.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС