Мобилно меню

Месец преди жътвата – проблемите в сектора остават

Земеделците са принудени да продават продукцията си под себестойността, а причините са няколко - наближаващата жътва и необходимостта да я посрещнат с празни складове, нуждата от пари за текущите разходи и обслужване на кредитите, както и скъпото съхранение на продукцията
Месец преди жътвата – проблемите в сектора остават

Около месец преди започването на жътвата на ечемик и пшеница ситуацията при зърнопроизводителите е почти същата, като тази, която ги накара да излязат на масови протести, отбелязва кореспондентът на БНР в Добрич – Мая Щърбанова. Основното им недоволство беше продиктувано от безмитния внос на стоки от Украйна, което ги постави в условията на нелоялна конкуренция, пазарът затихна почти изцяло, цените паднаха драстично и така те се оказаха с пълни складове с продукция и без свободен финансов ресурс. Допълнително ситуацията им се усложни и от повишението на цените на основните торове, частите за машините, горивата, което от своя страна доведе до изключително висока себестойност на произведената от тях продукция. Тогава страната ни защити бранша и въведе забрана за вноса на 20 вида стоки от Украйна, но за кратко. В момента, след решението на ЕК, вносът е възобновен, като условието е стоките да преминават транзитно и да не се задържат в страната ни.

В началото на месец юни Европейската комисия излезе с нов регламент, според който стоки от Украйна трябва да минават само транзитно през България, Румъния, Полша, Словакия и Унгария. Ограничението обаче включва само четири стоки – слънчоглед, пшеница, рапица и царевица, въпреки че настояването беше това да се случи и за още много други стоки като сухо мляко, мед, нерафинирано олио и други, споделя председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. По думите на Радостина Жекова, ако преди в рамките на един месец количеството на внесено в България нерафинирано олио е било 10-12 000 тона, то сега е толкова за седмица.  

Притеснение у зърнопроизводителите предизвиква и вялият пазар на зърно в допълнение с ниските цени. 

Независимо от борсовите цени под себестойността на продукцията масово земеделците са принудени да продават. Основните причини за това са три според тях. Наближаващата жътва и необходимостта да я посрещнат с празни складове, нуждата от пари за текущите разходи и обслужване на кредитите, както и скъпото съхранение на продукцията. Мария Дикова, обработваща 6 000 декара в землищата на общините Балчик и Каварна, споделя, че независимо от ниската изкупна цена, тя е реализирала продажби. 

На фона на все по-високата себестойност в момента цената, която се предлага за пшеницата от бъдещата продукция, е 400 лв. за тон. За да получат подобна цена и зърнопроизводителите да са на нула след продажбата според изчисленията на Мария Дикова трябва да жънат по 850-900 кг от декар, което е невъзможно. 

Пшеница, рапица, слънчоглед и царевица е засял в стопанството си от 30 000 декара в община Генерал Тошево Николай Алексиев. Той е успял да продаде стоката си още миналата година преди срива на пазара, но по думите му несигурността, пред която са изправени в днешните условия, е основно притеснение на земеделците, както и увеличените разходи. 

Зърнопроизводителите от Добруджа предвиждат изключително трудна година за всички и особено за малките стопанства, които нямат достатъчно място за съхранение и не могат да си позволят да изчакат евентуално по-добри цени на пазара. В момента единственото, за което могат да се надяват, е на благосклонност от природата, за да реализират колкото се може повече добиви през предстоящата жътва.

2023 © Варна е / източник: Радио Варна

Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Община Аксаково се побратимява с Черкезкьой, която е една от най-бързо развиващите се общини в Турция
Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Повишен интерес да инвестира в Североизточна България демонстрира турският бизнес от регион Тракия по време на организирано от Българо-турската камара посещение в няколко общини на българска делегация, в която се включи кметът на община Аксаково и председател на Асоциацията на българските черноморски общини /АБЧО/ инж. Атанас Стоилов.

В Одрин българските представители се срещнаха с кмета - адвокат Филиз Генджан Акън, и с ректора на Тракийски университет проф. Мустафа Хатиплер. Втората точка от маршрута на делегацията беше Люлебургаз, където домакин бе кметът Мират Геренли. Инвестиционният рейд  продължи в Черкезкьой и Чорлу, където домакини бяха съответно кметовете Вахап Акай и Ахмет Саръкурт.

В Черкезкьой  кметът на Аксаково инж. Атанас Стоилов и колегата му Вахап Акай взеха решение да започнат подготовката за побратимяване между община Аксаково и община Черкезкьой – една от най-бързо развиващите се в Турция, в която само през последните 10 години населението от 50 000 е станало 200 000 души, благодарение на няколко индустриални зони, които работят в района.

"Интересът на турския бизнес от регион Тракия да инвестира в бъдещия индустриален парк в Аксаково, който ще е от национално значение, е много сериозен и ние сме решени да отговорим подобаващо. Направихме първи стъпки и в установяването на сътрудничество между АБЧО и турските общини от регион Тракия", обяви инж. Стоилов.

Реализираните срещи и разговори в Турция ще имат продължение. На 5 и 6 декември в Шумен ще се проведе българо-турски бизнес форум "Североизточна България като инвестиционна дестинация". Символичен домакин ще е кметът на Шумен проф. Христо Христов в партньорство с председателя на Българо-турската търговско-индустриална камара Бурхан Неметлу и в присъствието на посланика на Република Турция в София Мехмет Саит Уянък.

В началото на юни 2025 ще има трета среща "Североизточна България – инвестиционна дестинация", домакин на която ще бъде Аксаково.

2024 © Варна е