Мобилно меню

Министърът на икономиката: Варна ще има стратегическо значение след влизането ни в Шенген

Създаването и развитието на Индустриалната зона в областта беше повод за визитата на Богдан Богданов
Министърът на икономиката: Варна ще има стратегическо значение след влизането ни в Шенген

Варна и регионът ще придобият стратегическо значение след влизането ни в Шенгенското пространство, заради възможностите, които предлага с морския и с въздушен транспорт, със ЖП мрежа и с магистрала Хемус, която вече е приоритет за правителството. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на работно посещение във Варна, при което се срещна с кмета Благомир Коцев и областния управител Андрияна Андреева. 

Отличното познаване на местния бизнес, на потенциала на фирмите в региона и на перспективите пред тях е в основата на икономическото развитие на областта и на общините в нея, отбеляза той.

Министърът коментира и новите икономически възможности пред региона след месец март, когато отпада контролът на въздушните и морските граници с държавите от Шенгенското пространство.

„Ние трябва да материализираме този факт, защото той ни позволява да гарантираме сигурност и стабилност в региона, а това означава сигурност и стабилност за развитието на успешен бизнес и за привличането на инвестиции“.

Конкретен повод за неговата визита във Варна е създаването и развитието на Индустриална зона. Вече се водят разговори за терените, на които е възможно да функционира първата зона. Този проект ще трябва да премине и  през обособяването на местно инвестиционно звено (Звено за слединвестиционно обслужване). Това няма да е тежка административна структура, а по-скоро ограничен кръг от експерти, които познават в детайли всеки бизнес отрасъл, фирмите и техните възможности. Това ще са хората, които ще презентират местния бизнес, ще водят преговори и разговори за привличане нови инвеститори. 

Министър Богданов намира, че успешното партньорство между държавата в лицето на „Националната компания Индустриални зони“, Областна администрация и местните общини, които трябва да имат пряк интерес от развитието на зоните, ще позволи разгръщането на техния потенциал и до привличането на чуждестранни инвестиции. 

Министерството на икономиката ще разработи Инвестиционен портал, който ще позволи пряката и по-ефективна комуникация между всички държавни институции, местната власт и бизнеса и ще предостави възможност да бъдат обучени експертите, които ще влязат в Звената за слединвестиционно обслужване

2024 © Варна е / снимка: Министерство на Икономиката и Индустрията

Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв.
Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Варна през 2023 година е 11 655 млн. лева, сочат окончателните данни на Националния статистически институт.

Това нарежда област Варна на трето място в страната след областите София (столица) и Пловдив.

В сравнение с 2022 г. обемът му в номинално изражение се увеличава с 12.3%. Произведеният в областта БВП е 6.3% от общия за страната. На човек от населението се падат 26 946 лв. от стойностния обем на БВП за областта, при 28 733 лв. за страната. С най-високо ниво на БВП на човек от населението е област София (столица) - 61 833 лева.

Създадената през 2023 г. брутна добавена стойност (БДС) в област Варна възлиза на 10 219 млн. лв., което представлява 6.3% от добавената стойност за страната. В сравнение с 2022 г. обемът ѝ в номинално изражение се увеличава с 10.7%.

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв. и представлява 72.2% от общата БДС за областта. В сравнение с 2022 г. делът на сектора в добавената стойност се увеличава с 0.1 процентни пункта.

Индустриалният сектор увеличава своя относителен дял в БДС за областта. През 2023 г. са реализирани 2 644 млн. лв. или 25.9%, което е с 0.7 процентни пункта повече спрямо 2022 година.

Относителният дял на аграрния сектор намалява с 0.8 процентни пункта в сравнение с 2022 година. Той представлява 1.9% от добавената стойност на областта и е в размер на 195 млн. лева.БВ

2025 © Варна е