Мобилно меню

Работна група ще следи за прогреса във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна

Инициативата ще консолидира усилията на предприемаческия и технологично-иновационен капацитет в цяла Североизточна България
Работна група ще следи за прогреса във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна
730

В последният ден на февруари, в Икономически университет – Варна, се проведе поредната среща във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна (VDTIP) – първата дълбоко технологична иновационна долина в Европа.

На нея присъстваха представители на варненските университети, JA Bulgaria, ИКТ Клъстер Варна и други фирми, организации и експерти.

Беше обсъден напредъкът на дейностите от момента на нейното иницииране (17.10.2022), както и представянето на модела на VDTIP в Мюнхен, Германия през ноември 2022.

"Участниците в срещата бяхме единни по отношение на необходимостта да работим съвместно за консолидиране на местния предприемачески и технологично-иновационен капацитет в по-широк план, т.е. не само на град Варна, но и на по-широк ареал от Североизточна България, като стремежът е превръщане на региона в най-добро място за живеене.", увери Ректорът на Университета проф. д-р Евгени Станимиров

Беше взето решение, до две седмици да се излъчи работна група, която да се ангажира със задачи, свързани с визията, приоритетите, ползите, партньорствата и индикаторите за отчитане на прогреса на дейността на VDTIP.

"Трябва да имаме готовност с тези стъпки, за да ги презентираме пред представители на местни предприемачески екосистеми от цяла Европа на събитие на високо равнище във Варна на 23-24 юни 2023."

Беше изразена благодарност на община Варна за подкрепата на събитието, което предстои през юни 2023 г.

2023 © Варна е

Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Община Аксаково се побратимява с Черкезкьой, която е една от най-бързо развиващите се общини в Турция
Турски инвеститори със засилен интерес към Североизточна България

Повишен интерес да инвестира в Североизточна България демонстрира турският бизнес от регион Тракия по време на организирано от Българо-турската камара посещение в няколко общини на българска делегация, в която се включи кметът на община Аксаково и председател на Асоциацията на българските черноморски общини /АБЧО/ инж. Атанас Стоилов.

В Одрин българските представители се срещнаха с кмета - адвокат Филиз Генджан Акън, и с ректора на Тракийски университет проф. Мустафа Хатиплер. Втората точка от маршрута на делегацията беше Люлебургаз, където домакин бе кметът Мират Геренли. Инвестиционният рейд  продължи в Черкезкьой и Чорлу, където домакини бяха съответно кметовете Вахап Акай и Ахмет Саръкурт.

В Черкезкьой  кметът на Аксаково инж. Атанас Стоилов и колегата му Вахап Акай взеха решение да започнат подготовката за побратимяване между община Аксаково и община Черкезкьой – една от най-бързо развиващите се в Турция, в която само през последните 10 години населението от 50 000 е станало 200 000 души, благодарение на няколко индустриални зони, които работят в района.

"Интересът на турския бизнес от регион Тракия да инвестира в бъдещия индустриален парк в Аксаково, който ще е от национално значение, е много сериозен и ние сме решени да отговорим подобаващо. Направихме първи стъпки и в установяването на сътрудничество между АБЧО и турските общини от регион Тракия", обяви инж. Стоилов.

Реализираните срещи и разговори в Турция ще имат продължение. На 5 и 6 декември в Шумен ще се проведе българо-турски бизнес форум "Североизточна България като инвестиционна дестинация". Символичен домакин ще е кметът на Шумен проф. Христо Христов в партньорство с председателя на Българо-турската търговско-индустриална камара Бурхан Неметлу и в присъствието на посланика на Република Турция в София Мехмет Саит Уянък.

В началото на юни 2025 ще има трета среща "Североизточна България – инвестиционна дестинация", домакин на която ще бъде Аксаково.

2024 © Варна е