Мобилно меню

Работна група ще следи за прогреса във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна

Инициативата ще консолидира усилията на предприемаческия и технологично-иновационен капацитет в цяла Североизточна България
Работна група ще следи за прогреса във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна
832

В последният ден на февруари, в Икономически университет – Варна, се проведе поредната среща във връзка с Дълбоко Технологичен Иновационен Порт Варна (VDTIP) – първата дълбоко технологична иновационна долина в Европа.

На нея присъстваха представители на варненските университети, JA Bulgaria, ИКТ Клъстер Варна и други фирми, организации и експерти.

Беше обсъден напредъкът на дейностите от момента на нейното иницииране (17.10.2022), както и представянето на модела на VDTIP в Мюнхен, Германия през ноември 2022.

"Участниците в срещата бяхме единни по отношение на необходимостта да работим съвместно за консолидиране на местния предприемачески и технологично-иновационен капацитет в по-широк план, т.е. не само на град Варна, но и на по-широк ареал от Североизточна България, като стремежът е превръщане на региона в най-добро място за живеене.", увери Ректорът на Университета проф. д-р Евгени Станимиров

Беше взето решение, до две седмици да се излъчи работна група, която да се ангажира със задачи, свързани с визията, приоритетите, ползите, партньорствата и индикаторите за отчитане на прогреса на дейността на VDTIP.

"Трябва да имаме готовност с тези стъпки, за да ги презентираме пред представители на местни предприемачески екосистеми от цяла Европа на събитие на високо равнище във Варна на 23-24 юни 2023."

Беше изразена благодарност на община Варна за подкрепата на събитието, което предстои през юни 2023 г.

2023 © Варна е

Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв.
Във Варна се произвежда 6% от брутния вътрешен продукт на страната

Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Варна през 2023 година е 11 655 млн. лева, сочат окончателните данни на Националния статистически институт.

Това нарежда област Варна на трето място в страната след областите София (столица) и Пловдив.

В сравнение с 2022 г. обемът му в номинално изражение се увеличава с 12.3%. Произведеният в областта БВП е 6.3% от общия за страната. На човек от населението се падат 26 946 лв. от стойностния обем на БВП за областта, при 28 733 лв. за страната. С най-високо ниво на БВП на човек от населението е област София (столица) - 61 833 лева.

Създадената през 2023 г. брутна добавена стойност (БДС) в област Варна възлиза на 10 219 млн. лв., което представлява 6.3% от добавената стойност за страната. В сравнение с 2022 г. обемът ѝ в номинално изражение се увеличава с 10.7%.

Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 7 380 млн. лв. и представлява 72.2% от общата БДС за областта. В сравнение с 2022 г. делът на сектора в добавената стойност се увеличава с 0.1 процентни пункта.

Индустриалният сектор увеличава своя относителен дял в БДС за областта. През 2023 г. са реализирани 2 644 млн. лв. или 25.9%, което е с 0.7 процентни пункта повече спрямо 2022 година.

Относителният дял на аграрния сектор намалява с 0.8 процентни пункта в сравнение с 2022 година. Той представлява 1.9% от добавената стойност на областта и е в размер на 195 млн. лева.БВ

2025 © Варна е