Мобилно меню

Благотворителна изложба "Покров" представя галерия "Тереза Зиковска" в Деня на Варна

Значими творци ще изразят подкрепата си за каузите на Съвместната онкологична национална мрежа
Благотворителна изложба "Покров" представя галерия "Тереза Зиковска" в Деня на Варна

С изложба "Покров" в Деня на Варна, галерия "Тереза Зиковска" събира значими български творци, които изразяват своята подкрепа за каузите на Съвместната онкологична национална мрежа (СОНМ). Изявените художници представят творби по покана на Фондация "Тереза Зиковска". Картините ще бъдат изложени на 15 август в галерия "Тереза Зиковска" на ул. "Воден" 5 във Варна.

„В чест на празника на Варна, поканих за обща изложба, названа “Покров”, значими български творци, отличаващи се със своята духовна сила, висок професионализъм и неотразим талант. Вярата в сътворението и участието в съграждането на един по-добър свят е дълг на всеки човек, но твореца като такъв е призван на ежедневно съучастие в процеса на духовно израстване.

Варна празнува на един от най-значимите християнски празници - Успение Богородично. Имаме велика покровителка на небето. Мощна защита и дарителка на мир и благост. Живеем в прекрасен град, създаден от талантливи архитекти с много внимание и съвършенство. Наш дълг е да продължим да милеем за красотата му и да съхраним хармонията в него. Нека всички новодошли в града го обикнат като роден!

И позовавайки се на нашата небесна покровителка, завършвам с Нейните думи: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни!“ Нека Варна благоденства!“, споделя художничката Тереза Зиковска - основател на фондацията в подкрепа на таланти и управител на едноименната галерия.

За участие в изложбата "Покров" са поканени Албена Коева, Александър Капричев, Атанас Атанасов, Валентин Щинков, Васил Василев, Веселин Начев, Веско Велев, Гергана Минкова, проф. Десислава Минчева, бившият министър на младежта и спорта Красен Кралев, Краси Тодоров, Мария Чакърова, Нина Русева, Николай Янакиев, Румен Рачев, Селма Тодорова, Станимир Желев. Със свои творби ще се включи и Тереза Зиковска.

Съвместна онкологична национална мрежа (СОНМ) е национална ракова мрежа в Република България. Тя е отворена клъстерна организация, функционираща като екосистема от медицински и немедицински дружества с широк спектър от мултидисциплинарни взаимозависимости в областта на онкологията. Главни цели на СОНМ са синергия в експертните функции на отделните медицински сдружения в България, занимаващи се с фундаментална и/или клинична онкология; оптимизиране на сътрудничеството между браншовите дружества и „триъгълника“ на социалното знание (университети, индустрия, правителство); иницииране и разработване на иновации за онкологични грижи в България, включващи скрининг и превенция, диагноза и лечение, психосоциална подкрепа и качество на живот и дигитализация.

Това не е първата благотворителна акция на галерия "Тереза Зиковска". Навръх Преображение – 6 август, галерията и школата към нея "Слънчеви зайчета откриват нови светове" подпомогнаха кампанията "Аз вярвам и помагам" за детска линейка и капачки за кувьози.

2023 © Варна е / снимки: Галерия Тереза Зиковска

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е