Мобилно меню

Двама художници от Истанбул представят съвместна изложба във Варна

Родените в България Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез представят проекта “Ефектът Люксембург”, откриването е на 14 юни от 18 часа в Градската художествена галерия - Варна
Двама художници от Истанбул представят съвместна изложба във Варна
543

Градската художествена галерия “Борис Георгиев”, представя от 14 юни до 3 юли художниците Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез с проекта им “Ефектът Люксембург”. Двамата автори имат творческо сътрудничество, започнало по време на техните студентски години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул.

Свърза ги и България, където започват жизнения си път.

Джошкун Сами е роден през 1973 в Силистра, а Шевкет Сюнмез - през 1978 в Пловдив. Те са утвърдени артисти от творческото поколение, което навлиза в изкуството през 1990-те.

Работят както в Турция, така и в България.

Имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, и творческо присъствие във Франция - Париж. Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог.

И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания, превръщаща се сама по себе си в процес на "сублимация". Картините, параваните и асамблажите на Шевкет Сьонмез, пълзящи и простиращи се в пространството, са пропити с лични спомени. Те предлагат на зрителя провокираща мисълта енигматична рефлексия върху съвременната визуална продукция и рециклирането на образи и символи.

От друга страна, мастилените рисунки и картини на Джошкун Сами навлизат в по-тъмните води на регреса и упадъка, като същевременно поддържат диалог с историята на средата. Наречена на „Люксембургския ефект“ в радиофизиката, където сигналите взаимодействат в йоносферата, отразявайки и пречупвайки радиовълните, изложбата има за цел да създаде подобен резонанс на идеи чрез сливането на различни гласове и изследването на пресечните точки в творбите на художниците.

Двамата автори представят своя проект така:

“Нарекохме тази изложба "Ефектът Люксембург", защото по подобен на радиовълните начин, в разпокъсания пейзаж на съвременното съществуване, понятията и концепциите свободно летят, и чрез объркване на сигналите и значението ние губим поглед върху това, което наистина ни заобикаля. Сред шума процесът на смислено разбиране става неуловим и се появява огромна, неразбираема мрежа, състояща се от така наречените "хиперобекти", като възможно обяснение за днешният житейски опит. Ефектите и проявленията на тези хиперобекти могат да бъдат широко разпръснати в различни местоположения, което прави цялата им форма невъзможна за виждане или усещане наведнъж, предизвиквайки самото понятие за индивидуализъм. Така индивидуалното преживяване избледнява в мъглата на несигурността, ние сме пренаситени с послания и скоро може да се окажем изключени, без никога да разберем защо това се случва с нас.

В днешно време художниците се борят с концепции и феномени, които са огромни, сложни и често надхвърлят човешките мащаби на разбиране.

Как може изкуството, и по-специално живописта, да отрази тези сложни въпроси?”

Изложба е един процес на смесване на две различни индивидуалности, на двама художници, които използват своята алхимия, за да подчертаят крехката структура на образите във връзка с времето, пространството и паметта.

Откриването на изложбата е на 14 юни от 18:00 ч., и ще бъде експонирана до 3 юли 2024 г.

Градска художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, ул. “Л. Каравелов” 1

Работно време: вторник - неделя 10:00 - 18:00, почивен ден - понеделник.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ГХГ - Варна

Изложба живопис на Ралица Стоицева представя Галерия 33

Експозицията може да бъде разгледана до 30 юни 2025 година
Изложба живопис на Ралица Стоицева представя Галерия 33

Галерия 33 ще представи живописната изложба, разкриваща богатия творчески свят на Ралица Стоицева. Художничката е родена в София и още от ранна възраст проявява интерес към изкуството, който я отвежда в Националната художествена академия, където завършва специалност "Плакат" при проф. Иван Газдов. През 1992 г. получава диплома и по изящни изкуства. Стоицева е член на Съюза на българските художници и има зад гърба си десетки самостоятелни и съвместни изложби в цялата страна. Нейни картини са част от множество частни колекции както в България, така и в чужбина.

Като джаз в картина

Това е усещането, което изниква пред платната на Ралица Стоицева, коментират от галерията. И в новата си изложба художничката продължава да развива своя уникален визуален език – абстрактен, свободен и дълбоко интуитивен.

Цветовете при Стоицева не просто съществуват – те звучат.

Всеки щрих, всяко напрежение между формите напомня на джазова фраза – непредвидима, експресивна, понякога рязка, друг път лирична, но винаги искрена. Ралица не търси точна форма – тя оставя жеста да води, коментират организаторите на изложбата. Творческият процес при нея е движение, диалог между вътрешния свят и платното.

Картините ѝ не изобразяват, а провокират – емоции, мисли, усещания.

В изложбата зрителят не е просто наблюдател, а съучастник в едно визуално импровизационно изпълнение. Всеки ще "чуе" нещо различно, ще разчете свой ритъм, своя мелодия.

Откриването е на 5 юни 2025 г. (четвъртък) от 16 до 19 часа. Експозицията може да бъде разгледана до 30 юни 2025 г.

Галерия 33, ул. Габрово 2А, Варна; телефон за контакт: +359899878333; e-mail: contact@gallery33.art.

Вход: Свободен

2025 © Варна е / снимки: Галерия 33