Мобилно меню

Експозиция "Диалози" открива Арт галерия Le Papillon

Изложбата е резултат от творческа провокация към няколко художника и може да бъде разгледана до 19 ноември
Експозиция "Диалози" открива Арт галерия Le Papillon

Екипът на арт галерия Le Papillon отправя творческа провокация към няколко художника, воден от убеждението, че "В диалога хората получават прозрения, които просто не могат да бъдат постигнати индивидуално", както гласи сентенцията на Питър Сенги. В резултат се ражда експозицията "Диалози", която ще бъде открита днес - 1 ноември, навръх Деня на народните будители, от 18 часа. Със събитието арт галерия Le Papillon отбелязва и своите 16 години изложбена дейност.

"Отдавна заплануваният кураторски проект изразява една от основните мисии на галерията да предизвиква, посредничи и реализира диалог, както между самите творци, така и между творци и публика. Осигурявайки творческа среда за разговори, галерията стимулира както мисълта, така и сетивността, защото в провеждането на диалог се убеждаваме, че са важни не толкова въпросите, а отговорите и реакциите."

С тази инициатива галерията провокира признати художници, като всеки от тях избира своя събеседник за съвместен диалог, изпълнен със средствата на изящното изкуство. В така сформираните 5 диалогични двойки по различни теми се разпознават имената на великолепни художници, чиято творческа енергия носи силен заряд.

В настоящото първо издание на „Диалози“ участници са: Атанас Хранов – Милко Божков, Валентин Ангелов – Цанко Цанков, Васил Василев – Красимир Русев, Михаил Лалов – Васил Стоев, Христо Йотов – Николай Алексиев.

"Диалогът в основното си значение е разговор между двама или повече събеседници на конкретна тема при пълна равнопоставеност. В действителност желанието на галерията да инициира действие, тласък, творческа мотивация в художници с огромен и мощен потенциал, предизвика не само множество вербални разговори между самите творци, между галерията и участниците, но и мултиплицира синергията от креативната им вълна в силно въздействащи произведения. Защото диалогът е по-важен от консенсуса и в диалога с другите можем да намерим себе си, излизайки от собствените си човешки граници. И ако на пръв поглед тези диалози са съставени от паралелни монолози, то усещането за разговор, макар и проведен на изящния език на цвета и четката, присъства убедително", отбелязват от Арт галерия Le Papillon.

"На основа разговорите между всеки двама в петте дискутиращи двойки художници се оформиха няколко теми. „Ръцете“ е общата опорна точка в скулптурно-живописния диалог между Атанас Хранов и Милко Божков. Библейският сюжет, тема на силно въздействащите картини на Христо Йотов, се противопоставя на абстрактните композиции на Николай Алексиев. Двамата анализират контрапунктите на посланието, живописността, повествованието и съдържанието срещу интуитивната първичност на цвета, формата, ритъма и композицията, когато използват различен подход в живописта. На сакрална тема е и дискусията между Васил Василев и Красимир Русев, в която Васил сътворява Ева, докато Красимир Русев, също провокиран от библейското докосване разглежда модерна интерпретация на „4 ангели в бедствие“. Ангелите присъстват и в избраната за живописен двубой тема между Валентин Ангелов и Цанко Цанков. Сакралната и ефимерна тематика е обогатена от музикални хармонии, създадени във фина и ювелирна детайлност, където ангелите са или като съновидения или са божествения инструмент, създаващ цветни съзвучия и мелодичност. Вечна е и темата за любовта и преклонението на човека към природата в нейната жизнена еманация, която пресъздават чрез ярки и контрастни абстракции Михаил Лалов и Васил Стоев. Цветът е основен носител на емоциите и мислите, владеещи твореца, но пречупен през друг съзидателен поглед на сътворяващия нови форми, произходни и обобщени в абстрактни композиции на живата или неживата природа", разказват още от галерията.

"Диалогът е безкраен разговор, както е безкрайно многообразието на гледни точки и аргументи, с които ние можем да участваме в един умен разговор. Диалогът не може да бъде разделен на части, защото е безкраен, а безкрайното няма среда. Тези особености на диалога дават повод на Карл Ясперс да каже, че великите философи водят диалог в голямото време на историята. Затова и ние можем да оприличим историята на човешката култура на един разговор с вариации върху вечни въпроси, по които разсъждават емблематични със своето изкуство творци. Будителската дейност на галерията с човешкия си потенциал, но и с този на артистите, свързани с нея, се изразява в стремежа да стимулира и да развива сетива за естетически норми в публиката, като представя и разпространява стойностно изкуство", обобщават от Арт галерия Le Papillon.

Изложбата "Диалози" може да бъде посетена в изложбените зали на Арт галерия Le Papillon до 19 ноември. Експозицията може да бъде разгледана и онлайн на сайта на галерията - artpapillon.com

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е