Мобилно меню

Експозиция "Диалози" открива Арт галерия Le Papillon

Изложбата е резултат от творческа провокация към няколко художника и може да бъде разгледана до 19 ноември
Експозиция "Диалози" открива Арт галерия Le Papillon

Екипът на арт галерия Le Papillon отправя творческа провокация към няколко художника, воден от убеждението, че "В диалога хората получават прозрения, които просто не могат да бъдат постигнати индивидуално", както гласи сентенцията на Питър Сенги. В резултат се ражда експозицията "Диалози", която ще бъде открита днес - 1 ноември, навръх Деня на народните будители, от 18 часа. Със събитието арт галерия Le Papillon отбелязва и своите 16 години изложбена дейност.

"Отдавна заплануваният кураторски проект изразява една от основните мисии на галерията да предизвиква, посредничи и реализира диалог, както между самите творци, така и между творци и публика. Осигурявайки творческа среда за разговори, галерията стимулира както мисълта, така и сетивността, защото в провеждането на диалог се убеждаваме, че са важни не толкова въпросите, а отговорите и реакциите."

С тази инициатива галерията провокира признати художници, като всеки от тях избира своя събеседник за съвместен диалог, изпълнен със средствата на изящното изкуство. В така сформираните 5 диалогични двойки по различни теми се разпознават имената на великолепни художници, чиято творческа енергия носи силен заряд.

В настоящото първо издание на „Диалози“ участници са: Атанас Хранов – Милко Божков, Валентин Ангелов – Цанко Цанков, Васил Василев – Красимир Русев, Михаил Лалов – Васил Стоев, Христо Йотов – Николай Алексиев.

"Диалогът в основното си значение е разговор между двама или повече събеседници на конкретна тема при пълна равнопоставеност. В действителност желанието на галерията да инициира действие, тласък, творческа мотивация в художници с огромен и мощен потенциал, предизвика не само множество вербални разговори между самите творци, между галерията и участниците, но и мултиплицира синергията от креативната им вълна в силно въздействащи произведения. Защото диалогът е по-важен от консенсуса и в диалога с другите можем да намерим себе си, излизайки от собствените си човешки граници. И ако на пръв поглед тези диалози са съставени от паралелни монолози, то усещането за разговор, макар и проведен на изящния език на цвета и четката, присъства убедително", отбелязват от Арт галерия Le Papillon.

"На основа разговорите между всеки двама в петте дискутиращи двойки художници се оформиха няколко теми. „Ръцете“ е общата опорна точка в скулптурно-живописния диалог между Атанас Хранов и Милко Божков. Библейският сюжет, тема на силно въздействащите картини на Христо Йотов, се противопоставя на абстрактните композиции на Николай Алексиев. Двамата анализират контрапунктите на посланието, живописността, повествованието и съдържанието срещу интуитивната първичност на цвета, формата, ритъма и композицията, когато използват различен подход в живописта. На сакрална тема е и дискусията между Васил Василев и Красимир Русев, в която Васил сътворява Ева, докато Красимир Русев, също провокиран от библейското докосване разглежда модерна интерпретация на „4 ангели в бедствие“. Ангелите присъстват и в избраната за живописен двубой тема между Валентин Ангелов и Цанко Цанков. Сакралната и ефимерна тематика е обогатена от музикални хармонии, създадени във фина и ювелирна детайлност, където ангелите са или като съновидения или са божествения инструмент, създаващ цветни съзвучия и мелодичност. Вечна е и темата за любовта и преклонението на човека към природата в нейната жизнена еманация, която пресъздават чрез ярки и контрастни абстракции Михаил Лалов и Васил Стоев. Цветът е основен носител на емоциите и мислите, владеещи твореца, но пречупен през друг съзидателен поглед на сътворяващия нови форми, произходни и обобщени в абстрактни композиции на живата или неживата природа", разказват още от галерията.

"Диалогът е безкраен разговор, както е безкрайно многообразието на гледни точки и аргументи, с които ние можем да участваме в един умен разговор. Диалогът не може да бъде разделен на части, защото е безкраен, а безкрайното няма среда. Тези особености на диалога дават повод на Карл Ясперс да каже, че великите философи водят диалог в голямото време на историята. Затова и ние можем да оприличим историята на човешката култура на един разговор с вариации върху вечни въпроси, по които разсъждават емблематични със своето изкуство творци. Будителската дейност на галерията с човешкия си потенциал, но и с този на артистите, свързани с нея, се изразява в стремежа да стимулира и да развива сетива за естетически норми в публиката, като представя и разпространява стойностно изкуство", обобщават от Арт галерия Le Papillon.

Изложбата "Диалози" може да бъде посетена в изложбените зали на Арт галерия Le Papillon до 19 ноември. Експозицията може да бъде разгледана и онлайн на сайта на галерията - artpapillon.com

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

За първи път във Варна: Обща изложба скулптури на Георги Миленов и живопис на Наталия Абаева

Експозицията "Отражения" може да бъде разгледана от 8 до 23 май в Арт Галерия Le Papillon
За първи път във Варна: Обща изложба скулптури на Георги Миленов и живопис на Наталия Абаева

Дебютна за Варна изложба на скулптурите на Георги Миленов и живописните платна на Наталия Абаева ще бъде открита в Арт Галерия Le Papillon на 8 май от 18:30 часа. Експозицията, озаглавена "Отражения" може да бъде разгледана до 23 май в галерията на ул. Драгоман 12, до Кукления театър в морската столица. 

"Всеки зрител ще определи сам за себе си дали всеки творец, вдъхновен от другия, го отразява в екзистенциалните си търсения в материя, форма и цвят или творчеството им е Отражение на въпросите, които ги вълнуват, фигурите, които обобщават конкретна идея. В експозицията на двамата творци отраженията не идват от гротескното и цинично всекидневие, а от дълбочината на самопознанието, духовните търсения и преживяванията на авторите, които освен в тази изложба са партньори и в живота. Това са рефлексии на чувства, спомени, мечти – пълноцветни и изящни – и като форма, и като съдържание", отбелязват от Арт Галерия Le Papillon.

Ето как представят от галерията двамата гостуващи творци:

Георги Миленов представя пластики, изпълнени в керамика и нейното по-грубо проявление - шамот. Темите, върху които той интерпретира творенията си са класически и философски, но в тях се отразява светоусещането на един съвременен човек, който е успял да съхрани в себе си традициите и стойностите на истинското изкуство. Пластичността на фигурите му носи духа на свободата на израза, независимо дали формата има по-груба и насечена структура, с вписана рисунка или гладко изваяна нежна повърхност. Скулптурата му съхранява движението, вътрешен копнеж и емоционално състояние. Артистичната керамика на Георги Миленов се изразява в една модерна визия, при която класически практики се съчетават с прецизни технологии и съвременно творческо решение. Този начин на съвместяване на различни изразни средства в един цялостен продукт на базата на керамиката е иновативен за България. За неговите артистични подходи има значение и фактът, че е завършил Националната художествена академия при проф. Красимир Джидров. Това, което кара Георги Миленов да твори и възбужда интереса, е начинът на опознаване и общуване между зрителя и творбата. Водовъртеж от чувства и емоции, в които човек попада, взирайки се в точка от пространството. Разгадавайки пъзела от форми, обеми и различни изразни средства, той сякаш изпада в дълбок размисъл от досегът с неговото изкуство. Именно това дълбоко лично, интимно преживяване доставя неизмеримо удоволствие и ни кара да се чувстваме еднакво съпричастни като зрители.

Наталия Абаева е един съвременен пойнталист, загатвайки формата с бегли, несвързани очертания от множество релефни удари на четката. В настоящата изложба можем да открием творби, разработени в различни посоки, но всички с характерната за авторката ненатрапчива лекота. Творчеството ѝ е лишено от проблемите на злободневието – авторката, вглъбена в себе си, в своите мечти и стремежи, споделя със зрителя личния си свят. С картините ѝ съзнанието се издига над сюреални поля с макове и слънчогледи, където не съществува нищо друго освен медитация и цветно настроение докъдето стига погледа. Духовността и вглъбяването в себе си е осезаемо не само в стилизираните иконописни образи на ангели, присъстващи като усещане за летеж и въздух между множеството пулсиращи цветни мазки. Независимо от посоката на стилизацията, техниката и активния и същевременно нежен колорит, внушението за закрила и свобода на духа, струи от всяка нейна творба.

Експозицията "Отражения" може да бъде разгледана, както на място в изложбения салон на Арт Галерия Le Papillon, така и онлайн на сайта на галерията artpapillon.com.

2024 © Варна е