Мобилно меню

Фотоизложба за Намибия представя Сандро Арабян

Експозицията, подредена в ГХГ-Варна, събира документални кадри от две пътувания на автора в африканската страна
Фотоизложба за Намибия представя Сандро Арабян

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” от 12 до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният поглед към красотата на пустинята намира своята реализация в съвместна изложба на двамата през септември в залите на СБХ на “Шипка” 6.

Сандро Арабян носи във Варна селекция от своите произведения в този проект, направена специално за пространствата на Варненската галерия.

За работата на своя син Сандро Арабян по темата за намибийската природа проф. Десислава Минчева споделя:

“Фотографиите на Сандро са забележителни. Наложи се да се избират кадри от общо над 12 000... Искрено съжалявам, че огромен брой от тях няма да могат да бъдат показани, поне сега. Те съдържат всичко онова, което прави света ни, а и живота ни да изглеждат съвършени.

Не просто красиви, а наистина съвършени!

Понякога – нереални отрязъци от природата, силни и първични, друг път – игра на плавни и хармонични светлини и сенки, пясъчни гънки в музикален ритъм и абстрактната фактура на пустинята, само моменти или пък вечност... Честни, искрени кадри, без промяна на истинността, без разкрасяване и преднамереност, фотографии документи. Просто възможният Рай.”

Авторът Сандро Арабян представя своя проект така:

“Като на шега, през 2023 година се озовах не веднъж, а два пъти в Намибия.  Място, където разбрах значението на думите "простор"и "необятност".

Нещото, което ме впечатли най-много там, бе природата. Тя предлагаше гледки, които те карат да се питаш дали си на планетата Земя или на Марс.

Архаични дюни и планини, странни дървета, оцелели незнайно как цели векове, изобилие от животински видове - от тюлени до крокодили, слонове и жирафи... и всичко това на фона на златните, розови или откровено червени пясъци!

Излизането вечер беше, като да отидеш в планетариум. Никога не бях виждал толкова звезди в небето!

Странните им конфигурации, различни от обичайните за нас, допълнително създаваха усещане за нереалност. 

През деня наблюдавах как безброй песъчинки танцуват вечния си танц по върховете на дюните. Съвършенството на формите, създадени от тях, изчезваше под стъпките ни, но на другата сутрин порядъкът вече биваше възстановен от вятъра.

Заснемайки всичко това, се чувствах като на изследователска мисия.

Вътрешният ми глас изискваше да не изпускам нито миг и да заснема всичко заобикалящо ме по най-добрия начин, затова направих над 12 000 кадъра, изпълнени с пъстрота, неочакваност и божествена красота.

С фотографиите си се опитах да запечатам това величие на природата и да предам спокойствието, което изпитах, изправяйки се пред нея.”  

Сандро Арабян

  • 1988 Роден в София.
  • 2017  магистър по фотография и дизайн в Elisava Barcelona school of design and engineering
  • 2016  магистър по фотография в Нов български университет
  • 2013  бакалавър по фотография в Нов български университет

Самостоятелни изложби

  • 2021  „В началото“, Арт салон Радио Варна, Варна
  • 2021  „В началото“, галерия „Райко Алексиев“, София
  • 2018  „Gathering“, Phandora private club, Барселона, Испания
  • 2015  „Моят арменски род“,  A&G Art meeting gallery, Варна
  • 2015  „Един друг свят“,  галерия „Теди“, Варна
  • 2012  „Моето арменско семейство“, СБХ – Шипка 6, София
  • 2009  „В околностите на Ичера“, галерия „Теди“, Варна
  • 2008  „Портрети“, галерия „Теди“, Варна

Групови изложби

  • 2022 "Една фамилна история" (с Юлий Минчев, Калина Тасева и Десислава Минчева) в Градска художествена галерия - Варна
  • 2021  „В началото“, CONTEXTUS, Пловдив
  • 2018  “Greetings From Barcelona” (групова изложба на студенти от Elisava, „Elisava gallery“, Барселона, Испания
  • 2017 “Greetings From Barcelona” (групова изложба на студенти от Elisava), „Miscelanea gallery“, Барселона, Испания
  • 2017 “Ocupar – Habitar” (групова изложба на студенти от Elisava), „Can Framis”, Барселона, Испания
  • 2017 “Gothic Delights” (групова изложба на студенти от Elisava), „Pati Llimona” civic center, Барселона, Испания
  • 2017  „Пътеката“ (с Десислава Минчева, Калина Тасева и Юли Минчев), галерия „Арте“, София
  • 2014  „Анахронизми“ (групова изложба на студенти от Нов български университет), „Червената къща“, София
  • 2013  „Моят арменски род“ (С Хари Арабян), галерия „Пролет“, Бургас
  • 2012  „Заедно“ (с Десислава Минчева, Хари Арабян, Калина Тасева и Юли Минчев) галерия „Теди“, Варна
  • 2011  „Фрагменти“ (с Хари Арабян),  галерия „Арте“, София
  • 2010  „Портрети, прозорци и врати“ (групова изложба на студенти от Нов български университет), галерия „The private space”, София
  • 2008  „Портрети“, галерия „Теди“, Варна

Откриването на изложбата “Намибия / Природата” е на 12 ноември 2024 г. от 18:00 в Градската художествена галерия на Варна. Изложбата ще остане експонирана във Варненската галерия до 30 ноември 2024 г.

Градска художествена галерия “Борис Георгиев”:

Варна, ул. “Л. Каравелов” 1, Работно време: понеделник - събота: 9:30 - 17:30, почивен ден - неделя.

2024 © Варна е / снимки: архив на автора, ГХГ-Варна

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е