Мобилно меню

Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

По време на откриването ще бъде представен и новоиздаденият луксозен, двуезичен албум на художника, който включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни
Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

Варненската галерия A&G Art Meeting открива сезон 2024-та с интересна експозиция – „Жикле+“ на художника Милко Божков. Ще бъдат представени подбрани творби от различни периоди в разнообразна техника, представени като giclée и дорисувани на ръка. Някои от тях все още не са показвани във Варна.

"Giclée" е общоприет термин, описващ технология за висококачествени принтове на художествени произведения или фотографии, използвайки професионален мастилено-струен печат върху архивни материали (100% памук или др.) и качествени архивни пигментни мастила. "Ако приемем, че изображението е от качествен цифров източник, giclée отпечатъкът ще има изключителна яснота и фантастична дълбочина на цветовете, далеч надминавайки качеството на стандартен фотографски или литографски печат", уточняват от галерията.

"За да се осигури оптимално възпроизвеждане на печат, всяко изображение е индивидуално цветово балансирано и коригирано, за да съответства точно на оригиналното произведение по отношение на тона, яснотата и детайлите. За напълно идентичното възпроизвеждане на художествени произведения използваме най-качествените архивни 100% памучни хартии на Hahnemühle" – обяснява издателят Методий Петриков.

Giclée арт принтовете на картини на Милко Божков са с музейно качество и могат да запазят напълно оригиналните си цветове поне 150–200 години.

Част от изображенията са чисти принтове, а други репродукции, те са доработени – авторът е рисувал върху памучната основа на принта, без да променя изцяло визията и смисъла на творбите. Това добавя допълнително значение към картините чрез използване на акрил, акварел, маслен пастел, цветни моливи, на места и перфорация. По този начин всички дорисувани принтове се превръщат в напълно нови оригинали, с доразвити и обогатени първоначални идеи.

"Художникът има това качество - да помни как точно е нарисувал всяка своя творба – помня ги всички четка по четка. Опитах се да вляза отново в този мисловен и емоционален процес и да добавя още нещо към него, така че тези, които са виждали картините, да намерят нещо ново, което да ги заинтригува" – споделя Милко Божков.

По време на откриването на „Жикле+“ ще бъде представен и новоиздаденият албум на художника. Той е луксозен, двуезичен - на български и английски език, и включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни. Подборът на произведенията е направен от поета Борис Христов и издателя Методий Петриков, дизайнът е на Иван Домузчиев, фотографиите на картините са основно на Росен Донев, с отделни фотографии участват Николай Трейман и Стефан Каменов. Автор на встъпителното есе е Елица Терзиева, публикувани са и текстове на Борис Христов, Красимир Илиев, Румен Серафимов, Методий Петриков и на самия Милко Божков.

Откриването е на 20 март, сряда, от 18 часа в A&G Art Meeting на ул.“Любен Каравелов“ 8 във Варна.

2024 © Варна е

Емблематичен волейболен треньор подреди изложба във Варна

Интересната експозиция може да бъде разгледана в Bottega Gastronomy на улица Шейново 3 до 19 август
Емблематичен волейболен треньор подреди изложба във Варна

Художествена изложба във Варна подреди славният волейболен треньор от недалечното минало Георги Василев. С двайсетина свои платна треньорът на бронзовите медалисти от световното първенство в Париж през 1986 г. превърна в приятно кътче за изкуство Bottega Gastronomy на улица "Шейново" 3 в морската столица.

За Георги Василев това е четвърта самостоятелна изложба. След оттеглянето си от волейбола той се отдава на детската си страст – рисуването, и за близо 3 години под четката му са излезли повече от 200 платна. През 2023 година, навръх 70-ия си юбилей, волейболната легенда подреди първата си изложба в регионалната библиотека "Дора Габе" в родния Добрич. Последваха изяви в Шабла и Генерал Тошево, а вече и във Варна.

"Не съм професионален художник, но това е мое хоби от детските години. После животът ме отпрати във волейбола, а вече на пенсионна възраст се върнах към момчешката си страст", признава художникът, който с полезната доза самоирония отбелязва, че всъщност не е майстор на четката, а майстор на спорта.

Като волейболист Георги Василев е носител на различни отличия, сред които и бронзов медал от европейския шампионат през 1981 г., а през 1986 г. е треньор в щаба на селекционера Богдан Кючуков, с когото мъжкият ни национален тим печели бронзови медали на световното първенство в Париж. В богатата си треньорска кариера Василев може да отбележи и позицията на наставник на мъжкия тим на "Черно море – БАСК", когото изведе до бронзовите медали в държавното първенство.

Творческото амплоа на Георги Василев в изобразителното изкуство е богато, което предполага и жанровото разнообразие в платната му. Той е изключителен майстор на морски пейзажи, сътворил е уникални натюрморти – по оценката на професионални художници, има серия великолепни женски фигури. Специалисти коментират, че Георги Василев претворява естетиката на тялото в изобразителното изкуство така умело, както е откривал естетиката във волейбола. Експозицията с негови творби ще остане подредена във Варна до 19 август.

2024 © Варна е