Мобилно меню

Изложба живопис на пловдивския художник Илия Желев реди галерия Ларго

Експозицията може да бъде разгледана от 24 август до 12 септември
Изложба живопис на пловдивския художник Илия Желев реди галерия Ларго

От 24 август 2023 година галерия Ларго за пети път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор Илия Желев, който е познато име сред ценителите и колекционерите в европейските галерии. Художникът има над 120 самостоятелни изложби от 1988-ма година до днес, като над 2/3 от тях са на европейските сцени – Германия, Белгия, Швейцария, Франция, Италия, Австрия, Холандия, Люксембург и др.

"В поредната изложба на пловдивчанина в морския град ще се насладим отново на последните му творби, изпълнени в класическата живописна техника, с която Илия работи над 30 години и на серия от характерните за него в последните години модерни колажирани дигитални мозайки в стила и тематиката на поп-арта", отбелязва Нели Вълчева от арт галерия Ларго.  

За творчеството на Желев немският изкуствовед и специалистка по съвременно изкуство Доктор Никола Карола Хойвинкел пише:

„Богатството от малки, цветни квадрати напомнят за картини в картината и сякаш кометите и звездите проблясват за момент и умират, опитвайки се да напуснат платното. Вниманието привличат и архаичните символи в някой от изображенията на Илия Желев. Те не само придават на картините техния динамичен ритъм, а и служат като отправни точки за абстрактните и повествователни композиции. Надниквайки в неговата калейдоскопична вселена, откриваш пространство от цветове и форми с магическо въздействие. Това въздействие може да бъде усетено в повечето произведения на художника и е пряко свързано с техния мистичен и приказен характер. В малките геометрични форми разпознаваш богат асортимент от разнообразни фрагменти като изправени хора, двойки, животни, дъжд, дървета, слънце и звезди, които са метафори за сътворението на Вселената. Също така ще можеш да откриеш и днешната човешка реалност, съставена от сгради, велосипеди, платноходи, сърца и кръстове.“

Известният изкуствовед, културолог и публицист проф. Ули Ротфус казва:

„Със своя колорит, с цветовите си нива, с организацията на символите картините общо си приличат, но при внимателно наблюдаване отново напълно различни, те разказват различни истории, които трябва да бъдат разшифровани от зрителя. Желев го призовава да извлече историите от картините. Художникът проявява търпение при създаване на фигуралните черги, при съзнателното свързване и подреждане на своите светове в миниатюри; така също и зрителят се нуждае от време – тези картини не могат да бъдат разгадани, ако бързо преминеш покрай тях.“

Официалното откриване на изложбата на Илия Желев в арт галерия Ларго ще е на 24 август, от 18:30 часа.

Експозицията може да бъде разгледана до 12 септември, на място в галерията на ул. Хан Крум 8, както и онлайн на largogallery.com.

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго

Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Той беше дългогодишен директор на едно от най-популярните културни събития в морската столица - Международното биенале на графиката
Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Тъжната вест съобщиха негови колеги. Венцеслав Антонов беше дългогодишен директор на Галерията за графично изкуство - Варна, и на Международното биенале на графиката - Варна.

"Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения", отбелязват от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов посвети десетилетия от своя живот на графичното изкуство - като артист и като организатор на най-престижния в тази област форум в България. Един от инициаторите на Варненското биенале, Антонов беше негов директор от 1997 г. и в продължение на десетилетия отстояваше съществуването на този високопрофесионален форум.

"Познаваме го като четящ човек с интереси в областта на историята и литературата, религиите, интелектуалните и културни постижения на човечеството. Изкуството му притежава геометрична композиционна организация, характеризираща се с наслагване на свободни плоскости в дълбочина.

В неговото творчество реалното пространство е заменено с условно, чисто художествено, лишено от натурност.

Иконографията му достига до геометричен пластицизъм, в който линията е основно изразно средство и основен конструктивен елемент", отбелязват още от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов е роден на 6 април 1942 г. в град Бяла Слатина. През 1971 г. завършва специалност „Приложна графика” при проф. Александър Поплилов в Национална художествена академия – София, и се установява във Варна. Участва в общи национални изложби, в изложби на варненските художници и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Представя изкуството си в международни биеналета на графичното изкуство в Любляна, Берлин, Сао Пауло, Баден Баден, Битоля и др. Работи в областта на графиката, живописта, плаката, оформлението на книгата и пространственото художествено оформление. Негово дело са монументални творби в курортите Златни пясъци и Слънчев ден, и в квартал Аспарухово.

Носител е на награда Варна в категорията "Изобразителни изкуства" през 2003 г., на Голямата награда "Варна" за цялостно творчество през 2017 г., отличен е с почетен плакет от Министерството на културата за постижения в изкуството и с Гран при на фондация "Остен" за живопис през 2017 г.

Негови творби са притежание на художествени музеи и частни колекции в страната и чужбина, между които и Градската художествена галерия във Варна.

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е