Мобилно меню

Изложба "Линията на живота" на Гроника Кавафян открива галерия "Графит"

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 22 август
Изложба "Линията на живота" на Гроника Кавафян открива галерия "Графит"

Седмата самостоятелна изложба на Гроника Кавафян, озаглавена "Линията на живота" ще бъде открита във варненската галерия "Графит" на 8 август. Селектирани платна, създадени в периода 2019-2023 г., може да бъдат разгледани до 22 август.

"Всички световни събития случили се през този период и до днес ни провокират да обърнем поглед навътре към себе си. Да си дадем равносметка за това, което имаме, както и да ценим живота на всяко човешко същество. Именно чрез тези картини, през образите на цветовете, жените, природата и формите на абстракцията автора иска да докосне хората, показвайки им един различен свят, извор на чиста енергия, дълбока мисъл и осъзнаване, че всеки носи отговорността да твори своята линия на живота, и че всички сме свързани в едно цяло", отбелязват от галерия "Графит".

Картините, които Гроника Кавафян включва в изложбата "Линията на живота" разкриват свободен и овладян живописен маниер, лекота и прозрачност в изграждането на формите. Те са въплъщение на философските размисли, че

"...ние сме животът и той идва дълбоко от нас, от най-съкровеното в нас".

2023 © Варна е / снимки: Фейсбук

Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза кметът Коцев
Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов проведоха поредна работна среща, на която беше обсъдена възможността във Варна да бъде създаден Регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на "Топлоцентрала" в София.

Още преди година, по време на  годишната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света - IETM, като място за реализация на идеята беше посочена Магазия №7 – бивш пристанищен склад, който се намира в атракционната зона на Морска гара.

В срещата се включиха още директорът на общинската дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева, представители на ръководството на TEH (Trans Europe Halles), директорът на първия в България РЦСИ "Топлоцентрала" - Веселин Димов, представители на Инициативната група – обединение на варненски културни оператори, артисти и граждани и други организации за съвременни изкуства от България и чужбина с опит в адаптирането на бивши индустриални пространства в алтернативни сцени. В разговорите участва и Димитър Николов - директор на Клон – териториално поделение "Пристанище Варна", тъй като обектът е собственост на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). 

Варна определено има необходимост от подобно пространство, което с общи усилия да превърнем в средище за съвременните сценични изкуства и инкубатор за таланти в морската столица, подчерта по време на срещата кметът Коцев. Той благодари на всички организации, които активно работят за реализацията на идеята и каза, че и в бъдеще ръководството на Община Варна ще продължи да разчита на техния опит и експертиза. Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза още Коцев. 

Представителите на TEH разказаха, че организацията има опит в трансформацията на повече от 2000 пространства по света, които местните общности са пожелали да съхранят и развият като алтернативни средища за съвременно изкуство. В международната мрежа членуват над 500 структури от 60 държави, осигуряващи подкрепа за независимите културни сектори и тяхното развитие в различните страни. Организацията разполага с голям ресурс от експерти в различни сфери, които да консултират целия процес. За реализацията на проекта във Варна е предложена Магазия №7, тъй като варненци и гостите на града припознават мястото като зона за прекарване на свободното време – то е комуникативно, вече е добре разработено, а сградата е в добро състояние. 

Директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е и член на IETM и ТЕН, сподели собствения си опит и определи създаването на РЦСИ във Варна като амбициозно, но възможно начинание. Центърът в София е започнал дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще подпомогне процесите в морската столица, както и в бъдеще ще съдейства за организирането на събитията тук. 

С представителите на контактната група бяха обсъдени опитът и възможностите проектът да потърси финансова подкрепа не само от местния бюджет, но и от финансовите инструменти на Европейския съюз. По думите на зам.-кмета Павел Попов е реалистична прогнозата проектирането на обекта да бъде заложено в бюджета на Община Варна за 2026 г. По думите му администрацията вече е провела разговори с ръководството на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" относно възможностите за трансформацията на обекта в пространство за съвременно изкуство и формата на управлението му след реализацията на проекта. 

По време на срещата стана ясно, че идеята е обсъдена и с представители на правителството.

Ще бъде формирана работна група, в която да бъдат ангажирани ключови институции, наред с представители на културния сектор и местната общност. Тя ще разпише пътната карта за реализиране на проекта по етапи, като един от тях вероятно ще бъде провеждането на международен архитектурен конкурс. 

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна