Мобилно меню

Изложба за природата като източник на вдъхновение представя Регионалната библиотека във Варна

Инициативата е съвместна с Българска фондация Биоразнообразие
Изложба за природата като източник на вдъхновение представя Регионалната библиотека във Варна

Изложба с фокус върху природата като източник на вдъхновение представят Регионална библиотека „Пенчо Славейков” - Варна и Българска фондация Биоразнообразие. Изложбата е озаглавена “Започва път от моя праг” и е опит да предизвика посетителите на библиотеката към приключения не само сред книгите, но и в красивите и запазени места у нас, богати на биоразнообразие. Заглавието е вдъхновено от романа „Задругата на пръстена" на Дж. Руел Толкин.

Експозицията представя 13 постера, които включват снимки на ценни за опазване видове и местообитания от България. Фотографиите са на експерти еколози и любители на природата и са придружени с кратък текст. 

Във фоайето на основната сграда на библиотеката, посетителите ще могат да научат повече за красивата и много рядка орхидея венерина пантофка, за екзотичния на вид саблеклюн, да се пренесат на любимите Рилски езера или по непристъпните склонове на Биосферен парк “Червената стена”. С тази своеобразна разходка, изложбата цели да покаже многообразието на заобикалящия ни свят, но и неговата уязвимост. 

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и списък с книги за природата - част от колекцията на библиотеката във Варна. Сред тях има художествена, научно-популярна литература, албуми с фотографии и други. 

“Събрахме този списък с книги за деца и възрастни, който да бъде отправна точка за тези, които искат да разберат по-добре връзката между човек и природа. Ако отгърнете поне една от тези книги, ние ще сме щастливи. Независимо дали това ви накара да заобичате растенията, животните, някое определено място, или пък цялата земя, ако ви мотивира да излезете навън в търсене на чист въздух, морски бриз или хладината на планината, или дори ви предизвика да искате да помогнете за опазването на многообразието в света ни. Докато можем да си представим щастието да тръгнем по път, “безкраен и покрит с трева”, все още имаме шанс да спасим себе си и нашата малка Земя”, споделят от Българска фондация Биоразнообразие. 

Откриването на експозицията ще се състои на 4 юли от 11 часа във фоайето на варненската библиотека. 

Инициативата е част от проект „Природата няма глас, тя има нас“, който цели да популяризира общите усилия на природозащитни организации, обединени в неправителствената Коалиция „За да остане природа в България“ за съхраняване на природното богатство на страната ни. Колкото повече хора приемат за своя мисия да ценят и опазват околната ни среда заедно с цялото многообразие от видове, което я прави такава, каквато е, толкова по-голям е шансът на всички нас да се радваме още дълги години на красива природа, която ни осигурява чисти въздух, вода и почва, място  за отмора и причина за гордост.

2023 © Варна е

Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Той беше дългогодишен директор на едно от най-популярните културни събития в морската столица - Международното биенале на графиката
Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Тъжната вест съобщиха негови колеги. Венцеслав Антонов беше дългогодишен директор на Галерията за графично изкуство - Варна, и на Международното биенале на графиката - Варна.

"Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения", отбелязват от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов посвети десетилетия от своя живот на графичното изкуство - като артист и като организатор на най-престижния в тази област форум в България. Един от инициаторите на Варненското биенале, Антонов беше негов директор от 1997 г. и в продължение на десетилетия отстояваше съществуването на този високопрофесионален форум.

"Познаваме го като четящ човек с интереси в областта на историята и литературата, религиите, интелектуалните и културни постижения на човечеството. Изкуството му притежава геометрична композиционна организация, характеризираща се с наслагване на свободни плоскости в дълбочина.

В неговото творчество реалното пространство е заменено с условно, чисто художествено, лишено от натурност.

Иконографията му достига до геометричен пластицизъм, в който линията е основно изразно средство и основен конструктивен елемент", отбелязват още от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов е роден на 6 април 1942 г. в град Бяла Слатина. През 1971 г. завършва специалност „Приложна графика” при проф. Александър Поплилов в Национална художествена академия – София, и се установява във Варна. Участва в общи национални изложби, в изложби на варненските художници и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Представя изкуството си в международни биеналета на графичното изкуство в Любляна, Берлин, Сао Пауло, Баден Баден, Битоля и др. Работи в областта на графиката, живописта, плаката, оформлението на книгата и пространственото художествено оформление. Негово дело са монументални творби в курортите Златни пясъци и Слънчев ден, и в квартал Аспарухово.

Носител е на награда Варна в категорията "Изобразителни изкуства" през 2003 г., на Голямата награда "Варна" за цялостно творчество през 2017 г., отличен е с почетен плакет от Министерството на културата за постижения в изкуството и с Гран при на фондация "Остен" за живопис през 2017 г.

Негови творби са притежание на художествени музеи и частни колекции в страната и чужбина, между които и Градската художествена галерия във Варна.

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е