Мобилно меню

Изложба за природата като източник на вдъхновение представя Регионалната библиотека във Варна

Инициативата е съвместна с Българска фондация Биоразнообразие
Изложба за природата като източник на вдъхновение представя Регионалната библиотека във Варна

Изложба с фокус върху природата като източник на вдъхновение представят Регионална библиотека „Пенчо Славейков” - Варна и Българска фондация Биоразнообразие. Изложбата е озаглавена “Започва път от моя праг” и е опит да предизвика посетителите на библиотеката към приключения не само сред книгите, но и в красивите и запазени места у нас, богати на биоразнообразие. Заглавието е вдъхновено от романа „Задругата на пръстена" на Дж. Руел Толкин.

Експозицията представя 13 постера, които включват снимки на ценни за опазване видове и местообитания от България. Фотографиите са на експерти еколози и любители на природата и са придружени с кратък текст. 

Във фоайето на основната сграда на библиотеката, посетителите ще могат да научат повече за красивата и много рядка орхидея венерина пантофка, за екзотичния на вид саблеклюн, да се пренесат на любимите Рилски езера или по непристъпните склонове на Биосферен парк “Червената стена”. С тази своеобразна разходка, изложбата цели да покаже многообразието на заобикалящия ни свят, но и неговата уязвимост. 

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и списък с книги за природата - част от колекцията на библиотеката във Варна. Сред тях има художествена, научно-популярна литература, албуми с фотографии и други. 

“Събрахме този списък с книги за деца и възрастни, който да бъде отправна точка за тези, които искат да разберат по-добре връзката между човек и природа. Ако отгърнете поне една от тези книги, ние ще сме щастливи. Независимо дали това ви накара да заобичате растенията, животните, някое определено място, или пък цялата земя, ако ви мотивира да излезете навън в търсене на чист въздух, морски бриз или хладината на планината, или дори ви предизвика да искате да помогнете за опазването на многообразието в света ни. Докато можем да си представим щастието да тръгнем по път, “безкраен и покрит с трева”, все още имаме шанс да спасим себе си и нашата малка Земя”, споделят от Българска фондация Биоразнообразие. 

Откриването на експозицията ще се състои на 4 юли от 11 часа във фоайето на варненската библиотека. 

Инициативата е част от проект „Природата няма глас, тя има нас“, който цели да популяризира общите усилия на природозащитни организации, обединени в неправителствената Коалиция „За да остане природа в България“ за съхраняване на природното богатство на страната ни. Колкото повече хора приемат за своя мисия да ценят и опазват околната ни среда заедно с цялото многообразие от видове, което я прави такава, каквато е, толкова по-голям е шансът на всички нас да се радваме още дълги години на красива природа, която ни осигурява чисти въздух, вода и почва, място  за отмора и причина за гордост.

2023 © Варна е

Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Експозицията ще бъде открита на 3 октомври и може да бъде посетена до 26 октомври
Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Изложба на Михалис Гарудис ще бъде открита във варненската галерия Графит на 3 октомври - четвъртък, от 18:30 часа. Експозицията може да бъде посетена до 26 октомври.

Михалис Гарудис е роден на 20 януари 1940 г. в село Булгаркьой в Гърция. По време на Гражданската война в Гърция (1946-1949) той емигрира първоначално в Унгария, а впоследствие в България. От 7-годишен живее сам. През 1954 г. Михалис се настанява в Павел баня, Казанлъшко, където има общежитие за децата на гръцките емигранти. Там научава български език. Водят го при Чудомир в Казанлък, който му говори за изкуство, а Михалис го наблюдава как рисува. През 1965 г. Михалис Гарудис завършва "Живопис" във Висшия институт за изобразителни изкуства "Николай Павлович" (днес Национална художествена академия) в София при проф. Илия Петров.

До 1986 г. той живее и работи в София, след което се премества в Солун.

В началото Михалис Гарудис рисува натюрморти, морски пейзажи, фигурални композиции с поетични и философски послания. По-късно започва да работи и в областта на монументалната пластика и керамиката. До 1978 г. участва във всички общи художествени изложби в София и страната. В традициите на българското изкуство името му се свързва с хиперреализма в живописта и фотореализма. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. в галерия "Райко Алексиев" в София. Излагал е свои творби в Париж, Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид.

2024 © Варна е