Мобилно меню

Известен график представя изложба живопис във варненската Арт Галерия Ларго

Експозицията "Монохромни съчинения" на Юлиан Йорданов може да бъде разгледана до 24 септември
Известен график представя изложба живопис във варненската Арт Галерия Ларго

Самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов открива варненската Арт Галерия Ларго на 5 септември. Експозицията се нарича "Монохромни съчинения" и в нея известният български график, за изненада на почитателите си, представя само живописни творби.

Колекцията, която ще бъде представена пред публика, включва дузина картини, създадени специално за пространството на галерия Ларго и изпълнени с акрил и смесена техника върху картон.

"Основното в тях е акцентът върху формата, стремежът на автора към извеждане на конкретното, тръгвайки от абстрактното. Юлиан е работил, създавайки образите и героите в картините, изваяни и детайлни както винаги, поставяйки ги в среда на абстрактни петна и разливания във фона", отбелязват от Арт Галерия Ларго.

Юлиан Йорданов коментира преди изложбата нетрадиционния за него начин на работа:

"Започвам от разливането на абстрактни петна върху листа и от там извеждам формата. Виждам едно петно и започвам да го пригаждам към своето усещане за формата."

"По този начин спонтанността и лекотата на абстрактната разработка довежда до една съвсем нова естетиката, различна от работата по графичните му творби - подчертават от Арт Галерия Ларго. - Но като художник, работил почти през целия си творчески път досега основно в областта на графиката, Юлиан и тук не може да избяга от влиянието ѝ. Ще го открием в наистина изключителната монохромност на творбите.

Въпреки че са живопис, картините са основно създадени в гамата на графиката – черно, бяло, сиво, кафяво.

Звънката си звучност те придобиват чрез използваните от автора, почти невидими, употребени само като акцент, ярки тонове в синьо или червено, проблясващи като скъпоценни камъни в живописната повърхност.

Накрая ще споменем, че и в тази изложба на Йорданов зрителите ща видят най-разпознаваемото и характерно за неговия начин на работа – типично неговата визуална естетиката в разработването на фигурите, динамиката в сюжетите, детайлност на образите, наситени със стаена енергия или взривна сила герои, лекота и обемност на фигурите и обектите, реещи се във въздуха или в пространството".

Откриването на изложбата "Монохромни съчинения", на което авторът Юлиан Йорданов ще присъства, ще е на 5 септември, от 18:30 часа в Зала 1 на галерия Ларго във Варна, ул. „Хан Крум“ 8. Изложбата продължава до 24 септември. Снимки на творбите може да бъдат разгледани и онлайн в сайта на галерията www.largogallery.com.

Юлиан Йорданов е роден на 16 декември 1965 г. в Ловеч. През 1995 г. се дипломира в НХА "Николай Павлович", специалност "Графика" при проф. Петър Чуклев. Има над 40 самостоятелни изложби в престижни галерии в България и в Ерфурт - Германия, Анкара и Измир - Турция, Антверпен и Хаме - Белгия, Минск - Беларус и Тианджин - Китай. Йорданов има над 55 участия в най-престижните световни форуми за графика и екслибрис, където печели повече от 20 различни награди.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е