Мобилно меню

Живопис на Атанас Хранов представя Арт галерия Le Papillon

Експозицията "Дирижабъл" може да бъде разгледана до 7 август
Живопис на Атанас Хранов представя Арт галерия Le Papillon

Последните произведения на талантливия художник Атанас Хранов ще бъдат представени в Арт Галерия Le Papillon във Варна от 3 юли до 7 август в експозицията "Дирижабъл".

"Творчество на Хранов винаги вълнува, привлича и със сигурност оставя следа в съзнанието на всеки, докоснал се до него. Приключението, в което ни въвлича сега този великолепен творец е завладяващо както с майсторската си, дори магична живопис, така и с триизмерното, дори сюрреално усещане на пространството и обектите, които убедително създава. Дали с пластичното им скулптурно вграждане или с изящното им изписване, творбите му са своеобразно извисяване над дребното и конкретното, за да видим важното и значимото в емоционалния космос от взаимовръзки", отбелязват от Арт галерия Le Papillon.

"Хранов ни поставя в теоретично фантазно пространство чрез сложни живописни тонове, релефни напластявания и линии, показващи скрити, кодирани посоки и носeщи белезите на времето и историята.

Намесвайки метафората, авторът ни напомня, че нашето съзнание като един "Дирижабъл" по пътя си събира много спомени, осъществени и неосъществени мечти, въжделения, вълнения.

Този емоционален багаж, прикрит под пъстрия балон на представата на личността за живота, добива почти материална форма на вещи и придобивки. „Дирижабълът“ на Атанас Хранов е колкото сложно превозно средство в пространството, толкова и просто символ и той не лети с хелий, подвластен на божиите въздушни течения, а със средствата на илюзорната живопис и свободното въображение, където информацията от всеки реалистичен обект носи послание за нещо друго. Хранов, в обичайната си роля на пътешественик из познатото и неопознаваемото и на Маг, предизвикващ мисловна и спонтанна реакция, ни води от една цел към друга цел. Всяка негова творба стимулира нашия летеж. И ако последваме дирижабълската алегория и искаме да се издигнем по-високо, се освобождаваме от излишния натрупан багаж от неща, без които можем. В настоящата експозиция за този полет стимулира едноименната му творба, която с мащаба си и фантазността си от разпознаваеми негови символи и образи, мигновено създава физическо усещане за полъх от вятъра", допълват от галерията.

"Веднъж потопили се в примамливия магичен свят на пловдивския художник с неизчерпаема фантазия, смелост и изящни умения, всяка следваща среща с артистичния му талант е очаквана с вълнение и нетърпение от искрени почитатели и любители на стойностното изкуство. А той отново изненадва с нетипичен поглед и още по-нестандартно изпълнение на така характерните за магично-живописния му подход пластични решения за изграждане и вграждане на обекти. На пръв поглед хаотично разположени, без видима връзка помежду си, те всъщност съставляват парченца от имагинерен пъзел, разказващ конкретни случки и емоции" завършват от Арт галерия Le Papillon анализа на творчеството на Атанас Хранов и представянето на изложбата "Дирижабъл".

Атанас Хранов работи в областта на пластичните изкуства и живописта, смесвайки органично жанровете с майсторството на виртуоз. Перфектно владее дървото и го използва както в скулптурните си творби, така и в живописта. Почеркът му е категорично разпознаваем не само с виталната, свободна и изящна живопис, но и със смелата комбинация на пластични решения, често отлети от бронз, сребро или артистично употреба с друга функция на вещи от бита. Отличителен белег е доминиращото присъствие на орнамента, изведен до чист знак. В творбите му усещането за небе и море силно присъства независимо от абстрактния начин на изобразяването им и комбинацията от отчетливи детайли, създаващи многобройни асоциации. Тоновете са нанесени с мекота и с тънки наслоявания на сложни цветове, избистрени и едновременно внушаващи дълбочина и обем на предметите и пространството. Хранов стимулира асоциативната мисъл у зрителя, убедително създава чувството за лекота и ефирност и вдъхновяващо предава емоциите от своите преживявания, философски търсения с намигването от мъдреца.

Изложбата "Дирижабъл" може да бъде разгледана в изложбения салон на Арт Галерия Le Papillon, на ул. Драгоман 12 в центъра на Варна до Кукления театър, както и онлайн на сайта artpapillon.com и във фейсбук страницата на галерията.

2024 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е