Мобилно меню

На виртуално пътуване до Мароко кани галерия Графит в новата си изложба

Експозицията фотографии на Минко Михайлов може да бъде разгледана до 6 октомври
На виртуално пътуване до Мароко кани галерия Графит в новата си изложба

Изложба "Мароко – вдъхновение в цветове" на известния фотограф и пътешественик Минко Михайлов открива варненската галерия Графит на 19 септември, от 18:30 часа. Експозицията е своеобразно вълнуващо виртуално пътешествие, на което авторът кани всички посетители до 6 октомври. Специален гост на откриването на изложбата ще е посланикът на Кралство Мароко Нейно Превъзходителство Закия Ел Мидауи.

В експозицията са включени кадри заснети през последните 10 години – от 2013 до 2023 г. Във фотографиите си Минко Михайлов обръща внимание на пейзажи, портрети, архитектура и улични сюжети от Мароко. Представените фотоси ще срещнат посетителите с колоритни хора и впечатляващи места. Пречупени през погледа на Минко Михайлов, те предават духа на тази екзотична северноафриканска страна и провокират публиката да я възприеме по нов начин.

Всички гости на откриването на изложбата ще се насладят на автентична мароканска чаена церемония, като ще имат възможност да опитат типичния марокански чай и арабски сладки.

Изложбата е с вход свободен и може да бъде разгледана в залите на галерия "Графит", на бул. Княз Борис І 65.

Минко Михайлов е роден през 1972 г. в Пловдив. Биолог е по образование. Той е професионален фотограф, един от създателите на фотографската школа Photoschool.bg и сред главните лектори в нея.

Фотографията за него е ключ към нови светове и познанства. Обича да пътешества и да разкрива красотата на света. Независимо дали снима хора или природа, Минко Михайлов се опитва да улови мига, който никога повече няма да се повтори. Фотографията за него е всичко онова, което се събира в думата страст.

Носител е на редица престижни международни награди и отличия:

  • Златен медал от Националения годишен преглед на фотографското изкуство в България 2013, организиран от Фотографска академия „Янка Кюркчиева”;
  • Златен медал от Международния фото салон „Дивото 2015“ в категория „Диви животни“;
  • Златен медал в категория „Пейзаж“ от Международен Фотографски Салон „Photo Contest Bulgaria“ 2018;
  • Златен медал в категория „Черно-бяла фотография“ и златен медал в категория „Фотожурнализъм“ от Международен Фотографски Салон „PhotoArt PRAGUE“ 2020, Чехия;
  • Най-добър автор на Международен Фотографски Салон Грузия 2020 и златен медал в категория „Фотожурнализъм“;
  • Златен медал в категория „Природа“ от II Международен Фотографски Салон за Артистична Фотография „Village“ 2020, Сърбия;
  • Най-добър автор на VII Международен фото салон ПЛОВДИВ 2020 и сребърен медал в категория „Цветна фотография“;
  • Златен медал в категория „Фотожурнализъм“ от Фото салон F2 на Фотографско общество на Аржентина;
  • Златен медал в категория „Хора“, бронзов медал в категория „Пейзаж“ от Международен Фотографски Салон LUNA 2020, Черна Гора;
  • Най-добър автор на Международен Фотографски Салон „Photo Contest Bulgaria“ 2020, България – златен медал в категория „Цветна фотография“, златен медал в категория „Лице и тяло“;
  • Златен медал в категория „Начин на живот“ от 7-ма международна изложба „Pannonia Reflections“ 2020, Словения;
  • Първо място и Травъл фотограф на годината на Malta International Photo Award 2020/21;
  • Златен и сребърен медал от първия международен фотографски салон на Университета в Кадис 2021, Испания;
  • Най-добър автор на третия международен фотографски салон „AQUA 2021“, Таджикистан;
  • Златен медал от 3-тото Международно фотографско изложение “PORTUGAL 2021”, Португалия;
  • Златен медал от 56-ия Международния фотографски салон „La Peña Fotográfica Rosarina“, Аржентина;
  • Най-добър автор и два златни медала на Международния Фотографски Салон „Monte International Photo Circuit“, Черна Гора;
  • Златен медал в категория „Травъл“ и бронзов в категория „Природа“ от 11-тия Международен Фотографски Конкурс „Taichung 2022“, Тайван;
  • Златен медал в категория черно-бяла фотография от Международен Фотографски Салон „Moldova Photo Salon 2022“, Молдова;
  • Златен медал в категория „Травъл“ от 10-тия Международен Фотографски Салон „ILLA DE MENORCA – RESERVA DE LA BIOSFERA 2022“, Испания;
  • Два златни медала и един сребърен от Международния Фотографски Конкурс „Taiwan Photo Circuit 2022“, Тайван;
  • Победител в „Sony World Photography Awards 2022“.

2023 © Варна е / снимки: Фейсбук

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е