Мобилно меню

Набират с конкурс млади творци от Варна за дебютни изложби

Участие може да бъде заявено до 18 август, а кандидатите трябва да са на възраст от 15 до 26 г.
Набират с конкурс млади творци от Варна за дебютни изложби

Първите стъпки пред публика са най-трудни и най-вълнуващи. За да подаде ръка на младите творци, Младежка фондация „Аморфа“ стартира конкурс за дебютни изложби за младежи по програма „Аморфа Траектория“. Конкурсът очаква кандидатурите на млади хора на възраст от 15 до 26 г., родени или живеещи във Варна, без значение от националността. Те трябва да се развиват в сферата на изобразителното изкуство и да имат авторски творби, като не е нужно да притежават специална квалификация или образование в сферата на изкуствата.

Желаещите може да кандидатстват до 18 август, като при попълване на формуляра за участие трябва да представят и снимки на поне 4 свои завършени творби. Необходимо е също те да са във Варна за подготовката и откриването на една от изложбите и съпътстващите дейности в периода август – октомври. Кандидатите подават кратка информация за себе си и снимки или визуализации на свои завършени творби чрез формуляра, достъпен на страницата на Младежка фондация „Аморфа“ в интернет на адрес www.amorpha.org.

Избрани ще бъдат осем младежи, по четирима във възрастта от 15 до 18 г. и четирима от 19 до 26 г., които ще бъдат разпределени в четири съвместни изложби. Участниците следва да творят в едно или повече направления на изобразителното изкуство, сред които живопис, скулптура, архитектура и градска среда, графика, илюстрация, моден дизайн, керамика, дърворезба, текстил, дизайн, фотография, инсталации, дигитални изкуства, пърформанс на визуални произведения, улично изкуство и други. Важно изискване е досега да не са осъществявали своя самостоятелна изложба.

Цел на регламента е да обхване и младежите, напуснали морската столица, за да учат или работят в друг град или държава, както и да приобщи новите временни или постоянни жители на града, сред които са както български и чуждестранни студенти, така и младежи, родени в смесени и чуждестранни семейства на хора, пристигнали от цял свят.

Журито на конкурса и екипът на програмата включва утвърдени професионалисти в сферата на изобразителното изкуство и културната дейност, сред които творци, училищни и университетски арт педагози и културни организатори от различни български градове. Сред тях са Ина Валентинова – съвременен художник и арт терапевт от Русе, Ивелина Русева – съосновател на културен клуб „Таралеж“ във Велико Търново, художник и арт педагог, арх. Моника Маринова – архитект с европейско отличие, базирана в Бургас, както и гл. ас. д-р арх. Доника Кирова – художник, архитект, писател и преподавател във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“.

Към кураторския екип, който ще срещне младите кандидати за първи път със специалистите, въвлечени в осъществяването на една успешна изложба, се присъединява и живеещият във Варна със семейството си бразилски съвременен визуален артист Сезар Пиментел. С негова подкрепа, дебютиращите творци ще научат повече за световните процеси и изисквания към художника, търсещ популярност за творчеството си по света.

Изложбите ще се бъдат подредени в културното пространство на „Аморфа“ при Адвокатската градинка във Варна, на адрес ул. „Драган Цанков“ №10 с вход от ул. „Шейново“ №24.

"Благодарение на изложбите и съпътстващите събития, варненската културна сцена ще се радва на доза обновление чрез очакваната свежа приливна вълна от талант, въображение и младежка устременост", убедени са организаторите от "Аморфа".

Вече близо 15 години младежката организация „Аморфа“ прави възможни първите смели стъпки в творческата кариера на младежи от различни части на страната и света. Тези стъпки започват именно във Варна, а сред тях са дебютни участия на младите артисти в колективни и самостоятелни изложби, първи изяви като куратор или културен организатор, първи участия във фестивали за визуални изкуства, градски трансформации, мащабни визуални проекти, акции и инсталации.

2023 © Варна е / снимка: Младежка фондация "Аморфа"

Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Той беше дългогодишен директор на едно от най-популярните културни събития в морската столица - Международното биенале на графиката
Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Тъжната вест съобщиха негови колеги. Венцеслав Антонов беше дългогодишен директор на Галерията за графично изкуство - Варна, и на Международното биенале на графиката - Варна.

"Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения", отбелязват от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов посвети десетилетия от своя живот на графичното изкуство - като артист и като организатор на най-престижния в тази област форум в България. Един от инициаторите на Варненското биенале, Антонов беше негов директор от 1997 г. и в продължение на десетилетия отстояваше съществуването на този високопрофесионален форум.

"Познаваме го като четящ човек с интереси в областта на историята и литературата, религиите, интелектуалните и културни постижения на човечеството. Изкуството му притежава геометрична композиционна организация, характеризираща се с наслагване на свободни плоскости в дълбочина.

В неговото творчество реалното пространство е заменено с условно, чисто художествено, лишено от натурност.

Иконографията му достига до геометричен пластицизъм, в който линията е основно изразно средство и основен конструктивен елемент", отбелязват още от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов е роден на 6 април 1942 г. в град Бяла Слатина. През 1971 г. завършва специалност „Приложна графика” при проф. Александър Поплилов в Национална художествена академия – София, и се установява във Варна. Участва в общи национални изложби, в изложби на варненските художници и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Представя изкуството си в международни биеналета на графичното изкуство в Любляна, Берлин, Сао Пауло, Баден Баден, Битоля и др. Работи в областта на графиката, живописта, плаката, оформлението на книгата и пространственото художествено оформление. Негово дело са монументални творби в курортите Златни пясъци и Слънчев ден, и в квартал Аспарухово.

Носител е на награда Варна в категорията "Изобразителни изкуства" през 2003 г., на Голямата награда "Варна" за цялостно творчество през 2017 г., отличен е с почетен плакет от Министерството на културата за постижения в изкуството и с Гран при на фондация "Остен" за живопис през 2017 г.

Негови творби са притежание на художествени музеи и частни колекции в страната и чужбина, между които и Градската художествена галерия във Варна.

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е