Мобилно меню

Най-новите живописни творби на Николай Стоев представя в изложба Арт Галерия Le Papillon

Експозицията "Облакът на розовите желания" може да бъде разгледана до 28 август
Най-новите живописни творби на Николай Стоев представя в изложба Арт Галерия Le Papillon

Изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев открива варненската Арт Галерия Le Papillon на 8 август. Експозицията е озаглавена "Облакът на розовите желания" и може да бъде разгледана до 28 август в галерията до Кукления театър в центъра на Варна, както и онлайн на artpapillon.com.

"Чувството да хванеш облака е нещо фантастично. Това е една алегорична история, в която съм искал да кажа много неща.

Основното е, че не можеш да хванеш неуловимото. Картината "Облакът на розовите желания", в която всички, с едни чували, взимат от него и накрая като се приберат - няма никой.

Пресъздавам илюзията, желанието да хванеш нещо, което лети. Нещо, което искаш да хванеш, озаптиш, да вкараш в някаква твоя си мярка, а то си е облак, мястото му е съвсем другаде. Забавно е да рисуваш нещо, което е невъзможно. Трудно се и рисува това. Когато се справиш обаче удоволствието е голямо."

Николай Стоев отново ни кани в своя приказен свят. Това е триизмерна друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където като че ли всичко е възможно и достъпно, където няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Чудатите му герои, добре познати и обичани от почитателите на неговото изкуство, ни зареждат с енергия и кураж, че всичко е лесно постижимо. Но дали е така?

Ето как представят изложбата му "Облакът на розовите желания" от Арт Галерия Le Papillon:

"Николай Стоев с богата фантазна наративност, с романтичното си отношение към Човека, разнищва философското кълбо за илюзията в живота ни. Дали ние имаме нужда от нея или я създаваме, за да улесним постигането на целите си - всеки сам за себе си ще намери отговор. Вероятно „Облакът на розовите желания“ ни привлича като сладък захарен памук, но той не може да бъде складиран и запазен за друго време. Докосвайки се до него, можем да установим илюзията, но може и да се досетим, че удовлетворението и сладостта от живота се постига с положеното усилие да осъществим силното желание. Този облак може да се разглежда и като символ на естествената потребност на човек да бъде щастлив и да мечтае. Той е метафора за онова имагинерно място, в което сме заобиколени само от любими хора, красота и хармония, където етичността във взаимоотношенията, щастието на споделянето, на заедността и сплотеността са постоянна величина. Погледнат облака от друг ъгъл възниква питането дали понякога, водени от общите убеждения, не гоним една илюзия, която всъщност не е нашата?

Николай Стоев ни подтиква към размисъл и търсене на отговорите на всички тези въпроси по най-жизнерадостния начин. С изключителен професионализъм, с богата живописност, с деликатен хумор и ненатрапчиво изразяване на философско-екзистенциалните си разсъждения, авторът ни разказва за мечтите и радостите на хората, за истински важните моменти, за търсенията и за противоречивата човешка природа. Стоев ни разкрива един витален, пищен на колорит паралелен свят, оживен от емоциите и преживяванията на типичните негови като че ли приказни персонажи. Неговите герои на пръв поглед изглеждат далеч от злободневието и дребните проблеми, но всъщност вглъбени в своя малък фантазен свят и в своите си дела, се радват на живота и се стремят към дори невъзможните си мечти, защото усърдието, упоритостта и вярата, винаги дават положителни резултати".

Николай Стоев е международно признат автор, отличен с множество награди и се радва на многобройни почитатели в България, а и в Швейцария, Франция, Люксембург, Испания, Германия, Италия, Белгия, САЩ, Турция, Русия. Анализатори определят стилистиката на творбите му като „магически реализъм“, макар понякога да е причислявана към наивно-примитивистична живопис, но за академичен художник с голяма взискателност, художествени познания и високи майсторски умения, работата му далеч надхвърля тази асоциативност.

"Всъщност, Николай Стоев представя завидно виртуозна техника и работи с маслото като древен майстор, постигайки удивително кадифена палитра и деликатна велатура. Духът на Брьогел Стари оживява в картините му, докато пред нас се разкриват нежността с привкус на Ориент и богатството на ярките, плътни и искрящи багри. Умело използвайки преходите от цвят в цвят, базирайки се на стари класически похвати на рисуване, фини линии и малки детайли, платната му трептят от живот и внушават на зрителя усещане за дълбочина, триизмерна реалност и материално усещане на обектите", отбелязват от Арт Галерия Le Papillon.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е