Мобилно меню

Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Той беше дългогодишен директор на едно от най-популярните културни събития в морската столица - Международното биенале на графиката
Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Тъжната вест съобщиха негови колеги. Венцеслав Антонов беше дългогодишен директор на Галерията за графично изкуство - Варна, и на Международното биенале на графиката - Варна.

"Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения", отбелязват от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов посвети десетилетия от своя живот на графичното изкуство - като артист и като организатор на най-престижния в тази област форум в България. Един от инициаторите на Варненското биенале, Антонов беше негов директор от 1997 г. и в продължение на десетилетия отстояваше съществуването на този високопрофесионален форум.

"Познаваме го като четящ човек с интереси в областта на историята и литературата, религиите, интелектуалните и културни постижения на човечеството. Изкуството му притежава геометрична композиционна организация, характеризираща се с наслагване на свободни плоскости в дълбочина.

В неговото творчество реалното пространство е заменено с условно, чисто художествено, лишено от натурност.

Иконографията му достига до геометричен пластицизъм, в който линията е основно изразно средство и основен конструктивен елемент", отбелязват още от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов е роден на 6 април 1942 г. в град Бяла Слатина. През 1971 г. завършва специалност „Приложна графика” при проф. Александър Поплилов в Национална художествена академия – София, и се установява във Варна. Участва в общи национални изложби, в изложби на варненските художници и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Представя изкуството си в международни биеналета на графичното изкуство в Любляна, Берлин, Сао Пауло, Баден Баден, Битоля и др. Работи в областта на графиката, живописта, плаката, оформлението на книгата и пространственото художествено оформление. Негово дело са монументални творби в курортите Златни пясъци и Слънчев ден, и в квартал Аспарухово.

Носител е на награда Варна в категорията "Изобразителни изкуства" през 2003 г., на Голямата награда "Варна" за цялостно творчество през 2017 г., отличен е с почетен плакет от Министерството на културата за постижения в изкуството и с Гран при на фондация "Остен" за живопис през 2017 г.

Негови творби са притежание на художествени музеи и частни колекции в страната и чужбина, между които и Градската художествена галерия във Варна.

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е

Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Експозицията ще бъде открита на 3 октомври и може да бъде посетена до 26 октомври
Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Изложба на Михалис Гарудис ще бъде открита във варненската галерия Графит на 3 октомври - четвъртък, от 18:30 часа. Експозицията може да бъде посетена до 26 октомври.

Михалис Гарудис е роден на 20 януари 1940 г. в село Булгаркьой в Гърция. По време на Гражданската война в Гърция (1946-1949) той емигрира първоначално в Унгария, а впоследствие в България. От 7-годишен живее сам. През 1954 г. Михалис се настанява в Павел баня, Казанлъшко, където има общежитие за децата на гръцките емигранти. Там научава български език. Водят го при Чудомир в Казанлък, който му говори за изкуство, а Михалис го наблюдава как рисува. През 1965 г. Михалис Гарудис завършва "Живопис" във Висшия институт за изобразителни изкуства "Николай Павлович" (днес Национална художествена академия) в София при проф. Илия Петров.

До 1986 г. той живее и работи в София, след което се премества в Солун.

В началото Михалис Гарудис рисува натюрморти, морски пейзажи, фигурални композиции с поетични и философски послания. По-късно започва да работи и в областта на монументалната пластика и керамиката. До 1978 г. участва във всички общи художествени изложби в София и страната. В традициите на българското изкуство името му се свързва с хиперреализма в живописта и фотореализма. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. в галерия "Райко Алексиев" в София. Излагал е свои творби в Париж, Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид.

2024 © Варна е