Мобилно меню

Празнична коледна изложба представя ГАЛЕРИЯ 33

Експозицията, озаглавена "Art Gallery 33 x 3", може да бъде разгледана до 10 януари 2025 година
Празнична коледна изложба представя ГАЛЕРИЯ 33

Третата изложба на "Галерия 33" представя общо 80 картини и пластики на едни от най-известните български художници.

Изложбата, озаглавена "Art Gallery 33 x 3", предлага, чрез изкуството, едно уникално преживяване и вдъхновение за Коледа.

В експозицията са изложени произведения в различен стил, материал и колорит, които носят духа на празника и са подходящ избор за естетичен и стойностен подарък.

Художниците, чиито произведения са изложени, ни канят да съпреживеем празниците през техния артистичен поглед и да се потопим в красотата на коледната атмосфера.

Изложбата представя уникална селекция от картини, вдъхновени от магията на три емблематични повода - за Бъдни вечер с картини, пресъздаващи уютната традиция на семейството и домашния дух, за Коледа със светли и вдъхновяващи произведения, заредени с топлина и радост и за Новата 2025 година с произведения, които са динамични и модерни визии, изпълнени с надежда и ново начало. 

Ето кои са творците:

Никола Манев е художник известен със своите абстрактни рисунки и естетически елегантни композиции, които се отличават със стилистична чистота и ефирност. "Прозрение", "Рисунка" VII, X, XV и "Фигура" са примери за майсторството му в улавяне на човешките емоции с линия и цвят.

Бойко Митков – Бойо, създава стилни малки пластики от метал с раздвижени, неочаквани композиции, с богата пластична текстура и модерни форми. Пластики - картини, като "Чаша кафе" и "Жената мида," носят уникален стил, който предлага различни гледни точки на въздействие. В темите си често обединява човека и природата. Топлината и символиката в творчеството му създават усещане за празнична емоция.

Долорес Дилова фокусира изкуството си към пейзажа. Нейните живописни платна, като " Пейзаж" I,II, III и "Лунен пейзаж", се отличават с лирична съзерцателна атмосфера и пастелна хармония. Те улавят спокойствието и магията на природата, което ги прави идеален избор за вдъхновение и уют.

Петър Мичев – Педро, остави творчество с нежен и магичен дух. Картини като "Вълшебно птиче", "Вълшебна нежност", "Вълшебство" и "Ангелска пеперуда" създават един фантастичен свят, който очарова с нежни цветове и богат символизъм.

Володя Кенарев е класик на миниатюрата в живописта, картините му варират от пейзажи и натюрморти до магични фигурални композиции, наситени с нежна емоция и фин колорит. Ювелирни картини като "Пейзаж с птица", "Натюрморт", "Будистки храм", "Невероятен пейзаж" и "Мим III" разказват истории, които резонират с интимност и загадъчност.

Ганчо Карабаджаков създава богато творчество, вдъхновен от традицията, митологията и съвременния живот. Неговите произведения като "Самодива III", "Болярка" "Август", "Задявка", "Бряг" и "На паша" пренасят зрителя в свят на веселие, дълбока символика и приказност. Цветовата палитра на творбите му е грееща, топла и привлекателна.

Венцислав Марков е майстор на малката пластика, създава скулптури, вдъхновени от класически и митологични мотиви, като "Дон Кихот", "Колесница" и "Конник и змей" Неговите произведения привличат с прецизност, динамика и вдъхновение – перфектен акцент за изискан интериор.

Изложбата, освен среща с изкуството, е и чудесен начин да открием идеалния подарък за любим човек или специално празнично допълнение за нашия дом.

Изложбата "Art Gallery 33 x 3" може да бъде посетена в периода 20 ноември - 10 януари 2025 г., в Галерия 33, на ул. Габрово 2А, телефон за контакт: 0899 878 333; contact@gallery33.art.

2024 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е