Мобилно меню

Представят "Ледовете на Антарктика" на входа на Морската градина във Варна

Жителите и гостите на града ще имат възможността да разгледат изключителни фотографии от Ледения континент
Представят "Ледовете на Антарктика" на входа на Морската градина във Варна
615

Изложба "Ледовете на Антарктика" ще бъде открита на 2 август (петък) от 19 часа на входа на Морската градина във Варна. Експозицията е част от проекта на Марина Великова "Антарктика в нови измерения", който комбинира фотография, музика и изобразително изкуство. Изложбата се осъществява със съдействието на ВВМУ "Н.Й.Вапцаров" и Община Варна.

Жителите и гостите на града ще имат възможността да разгледат изключителни фотографии от Ледения континент.

Изживяването е допълнително подсилено от възможността да се чуе Антарктика. Чрез QR код, който се активира чрез мобилен телефон, посетителите ще могат да чуят как звучи Леденият континент. За тази цел организаторите на събитието съветват посетителите да носят мобилните си устройства и слушалки. "Ледовете на Антарктика" е първото събитие от проекта, който популяризира дейността на българските учени и приноса им към изследването на непознатия континент.

Снимките в изложбата са направени по време на 32-рата експедиция на Българския антарктически институт, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Освен непокътната природа и спиращи дъха гледки, изложбата ще представи живота и дейността на българските учени по време на експедицията. България е единствената балканска държава, която разполага със собствена база на Ледения континент, а от 2022 година Българският антарктически институт разполага и с научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий", с бордови номер 421 от състава на Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров". Наличието на кораба спомага за независимостта на изследователите и развива партньорството с другите научни институти. Интерактиваната експозиция е част от честванията по случай тригодишнината от придобиването на кораба.

Изложбата "Ледовете на Антарктика" може да бъде разгледана на входа на Морската градина във Варна до 18 август 2024 година.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби, общото между които е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите
Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

На 26 юни от 18 часа Галерия 33 представя съвместна изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков.

Официалното откриване и представяне на авторите ще бъде направено от проф. Радослав Радев.

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби. Общото между тях е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите.

Картините разглеждат света през различни гледни точки и настроения. Някои са съзерцателни и поетични, други са изпълнени с енергия и цвят, но всички са създадени с желанието да докоснат зрителя и да предизвикат лична емоция или размисъл. Всеки посетител може да открие в тях нещо близко до собствения си опит, спомен или мечта. Изложбата представя творби за различни пространства и вкусове, допълват от галерията.

Откриването е на 26 юни от 18:00 часа в Галерия 33. Изложбата продължава до 15 юли 2026 г.

Място: Галерия 33, ул.Габрово 2А, Варна

Вход: свободен

2026 © Варна е