Мобилно меню

Пролетният салон на изкуствата във Варна започва на 12 март

Всичките събития ще се проведат с вход свободен
Пролетният салон на изкуствата във Варна започва на 12 март

На 12 март ще стартира традиционната инициатива на Община Варна Пролетен салон на изкуствата. Форумът всяка година поставя начало на сезона на фестивалните събития в морската столица.

Официалното откриване на тазгодишния салон ще стане с изложба от дърворезби на ученици от Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“. Тази година гимназията отбелязва своята 100-годишнина. Паната илюстрират истории от сборника „Диви разкази“ на патрона на училището. Експозицията отбелязва и 105-годишнината от рождението на Хайтов и може да бъде видяна от 12 до 18 март в Арт салона на Радио Варна.

Творчеството на големия писател е в основата и на друго събитие от афиша на фестивала - моноспектакълът на актьора Илиян Марков „Дърво без корен“. Той ще бъде поставен на 20 март, от 18:00 ч. в Градската художествена галерия.

На 25 март в Обсерваторията на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ ще бъде подредена изложба фотографии на Мариела Русева, а от 18:00 ч. на същата дата Сдружението на писателите – Варна представя новата книга на д-р Веска Дучева -  „Продавачът на илюзии. Криминални хроники“. Събитието ще бъде съпътствано от представянето на музикалния албум „Свещ“ на барда Красимир Йорданов.

Акустичен рок-концерт на екс-вокалиста на Д2 Дидо с групата му „DeStoned“ на 28 март е следващото събитие в афиша, което ще се проведе в Концертното студио на Радио Варна от 18:30 ч.

На 5 април в Градската художествена галерия от 18 ч. продължава музикалната фиеста с концерт с авторски композиции на „Стайков акустик квартет“. Музиката на квартета е в стил „worldmusic“, с елементи от арабския и балканския фолклор.

На същото място от 17 ч. на 10 април ще бъде открита изложба офорти на ученици от художествените паралелки на НУИ „Добри Христов“ на тема „Майстора през нашите очи“.

Отново в Градската художествена галерия, от 18 ч. на 12 април ни очаква камерен концерт на Красимира Желязкова – цигулка и Стефан Бояджиев – пиано, с разнообразна програма: Цезар Франк, Пабло Сарасате, Фриц Крайслер, Сергей Рахманинов, Панчо Владигеров.

На 14 април в Методистката църква от 18 ч. е юбилейният концерт на камерния смесен хор „Морски полъх“ с диригент Илия Иванов по случай 30-годишнината на състава. Хорът ще представи италианския си репертоар, който включва както класика, така и италиански поп песни, аранжирани с класически оркестров фон.

Финалът на тазгодишния Пролетен салон на изкуствата е на 17 април в Градската художествена галерия от 18 ч. с концерт електронна музика. Варненци ще чуят за първи път новия албум на Мирослав Гочев. Освен авторски композиции ще бъдат изпълнени и пиеси на Жан-Мишел Жар, Вангелис, Шилер, „Енигма“. В концерта ще участват Станислав Стоянов (перкусии) и Дамян Димов (кавал).

Входът за всички прояви в Пролетния салон на изкуствата 2024 е свободен.

2024 © Варна е

Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Експозицията ще бъде открита на 3 октомври и може да бъде посетена до 26 октомври
Изложба на Михалис Гарудис представя галерия Графит

Изложба на Михалис Гарудис ще бъде открита във варненската галерия Графит на 3 октомври - четвъртък, от 18:30 часа. Експозицията може да бъде посетена до 26 октомври.

Михалис Гарудис е роден на 20 януари 1940 г. в село Булгаркьой в Гърция. По време на Гражданската война в Гърция (1946-1949) той емигрира първоначално в Унгария, а впоследствие в България. От 7-годишен живее сам. През 1954 г. Михалис се настанява в Павел баня, Казанлъшко, където има общежитие за децата на гръцките емигранти. Там научава български език. Водят го при Чудомир в Казанлък, който му говори за изкуство, а Михалис го наблюдава как рисува. През 1965 г. Михалис Гарудис завършва "Живопис" във Висшия институт за изобразителни изкуства "Николай Павлович" (днес Национална художествена академия) в София при проф. Илия Петров.

До 1986 г. той живее и работи в София, след което се премества в Солун.

В началото Михалис Гарудис рисува натюрморти, морски пейзажи, фигурални композиции с поетични и философски послания. По-късно започва да работи и в областта на монументалната пластика и керамиката. До 1978 г. участва във всички общи художествени изложби в София и страната. В традициите на българското изкуство името му се свързва с хиперреализма в живописта и фотореализма. Първата му самостоятелна изложба е през 1971 г. в галерия "Райко Алексиев" в София. Излагал е свои творби в Париж, Виена, Люксембург, Кан, Мексико, Мадрид.

2024 © Варна е