Мобилно меню

С изложба "Скулптура и други неща 2" галерия A&G Art Meeting открива новия си творчески сезон

Специален гост на откриването на 7 март ще е скулпторът Стефан Лютаков
С изложба "Скулптура и други неща 2" галерия A&G Art Meeting открива новия си творчески сезон

Със забележителна експозиция "Скулптура и други неща 2" на Стефан Лютаков галерия A&G Art Meeting започва сезон 2023-та. Изложбата ще бъде открита на 7 март, в присъствието на автора. Интересната експозиция може да бъде разгледана до 2 април. Работното време на галерията, разположена на ул. "Любен Каравелов" 8 във Варна  е от сряда до събота между 16 и 19 часа.

Ето какво разказва Стефан Лютаков за най-новата си изложба:

"Събрах и направих скулптури, обединени не само от идеите или смисъла им, а и от материала – черния метал. Обединява ги материалът чугун и стомана и неговата естествена патина - ръждата. Ръждата върху металния предмет дава информация за време, пространство, природни и човешки въздействия, функция, принадлежност. Струва ми се, че ръждата събира минало, бъдеще и сега в едно. В един миг виждам моите скулптури как изглеждат сега, сега ги виждам, че изглеждат така, сякаш съм ги правил преди да се родя, виждам ги как ще изглеждат и след мен. Често търся онази предметност и достъпност на скулптурата, която провокира да я докоснем, разгледаме с ръка, да я вземем, за да проверим има ли други функции. Някои от скулптурите приличат на кутии, на стари ютии, които се отварят, завъртат се и така се прекомпозират, получават друга визия, живеят така, както живее и един полезен предмет. А нима не трябва или не можем да разровим жарта с една чугунена скулптура. Спомням си преди време колко ме заболя, когато видях моя скулптура до огнище, с която очевидно колекционерът беше разгарял огъня. По–късно бях щастлив, че многоплановият смисъл на тази скулптура навярно беше разбран и тя живееше пълноценно и много близо до своя притежател. Този материал помага в желанието ми да стоя далече едновременно и от комерсиалното, и от елитарното. Така съм близо до природното и човешкото, а често не скулптурните ми теми и сюжети могат по–лесно да намерят своя скулптурен образ. Нарекох тази изложба „Скулптура и други неща 2”, защото изложба с това име правя за втори път. В изложбата от средата на 90-те години, както и в сегашната заедно със скулптурите показвам и работи, които, мисля стоят встрани от познатата жанрова система и не мога да нарека лесно скулптурен релеф, картина или рисунка, макар и да са близо до тях. Скулптурата винаги се дефинира от пространството, затова подбрах и съобразих работите с характера и възможностите на новото пространство на галерия A&G Art meeting, Варна".

Стефан Лютаков е роден на 22. 06. 1955 г. в Пазарджик. През 1974 завършва Средното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" в София, а през 1980 г. специалност "Скулптура" във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".

Професор е по скулптура във Великотърновския университет и Националната художествена академия в София.

От 1982 г. досега има над 200 реализации, участия в колективни, специализирани, групови изложби, фестивали, биеналета и симпозиуми в България и чужбина – Япония, Китай, Египет, Франция, Полша, Италия, Германия, Румъния и др.  

Реализирал е над 30 самостоятелни изложби в България и чужбина, по-значителни от които: Национална художествена галерия, София ("Лично пристанище"), 2005; Софийска градска художествена галерия, 1996; Музей на камъка – Сакурагава, Япония, 2005; Кунстферайн – Манхайм, Германия, 2000; Културен център "Витгенщайн" – Виена, 1988 и др.

Получил е над десет по-значими награди като: Голямата награда за съвременно българско изкуство (скулптура) на М-тел за 2005; Голямата награда за скулптура на Алианц – България за 2016; Наградата за скулптура на СБХ на Осмата национална младежка изложба, София – 1990; Наградата за скулптура в Международното биеналето на хумора и сатирата, Габрово – 1998; Годишната награда на галерия "Ирида" за най добра изложба – 1997.

Негови творби са в постоянната колекция на НХГ "Квадрат 500"; Арт - център "Юго Вутен", Белгия; колекция "Лудвиг" – Германия; Галерия "Уни-арт" на Нов български университет; Софийска градска художествена галерия; Ателие-колекция Светлин Русев; колекции в САЩ, Франция, Швейцария, Полша, Австрия, Япония, Румъния, Германия; почти всички галерии в страната (Добрич, Монтана, Смолян, Велико Търново, Пазарджик, Търговище, Перник и др. Монументални творби на автора са експонирани трайно на открито в Япония – Сакурагава, Китай – Чанчун, Германия – Редницембах, Беринген, Сент Блазиен, в Словакия – Вишне Ружбахи, Австрия – Кайзерщайнбрух, Белгия – Геел, Румъния – Търгу Жиу, в България – Илинденци, Перник, София (Парк „Оборище“), Скулптурен парк на Министерството на външните работи, в Пазарджик, Сандански, Бургас, Раковски, Силистра, Велико Търново и др.

Член е на СБХ от 1985 г., член на управителния съвет на СБХ в периодите 1992–1996 и 2016– 2021.

2023 © Варна е

Стоимен Стоилов получи почетния знак на кмета на Варна

Отличието е по повод 80-годишнината на художника 
Стоимен Стоилов получи почетния знак на кмета на Варна

Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов бе отличен с почетния знак на кмета на Варна по време на на церемония в Общината. Наградата се връчва за приноса на проф. Стоилов към родния му град и по повод 80-годишнината на художника. 

"Варна винаги е имала своите будни и творчески личности и несъмнено проф. Стоилов е една от тях.

С дългогодишната си работа и забележителното си творчество, той безспорно е допринесъл за голямото изкуство, не само за града ни, но и за България и за целия свят.

За мен е огромна чест да имам възможността да го поздравя и да му пожелая винаги да запази своя висок дух, своята муза и искрата, с която създава неподправените си творби". С тези думи кметът Благомир Коцев се обърна към художника на церемонията по връчването на отличието. 

Кметът изтъкна големия принос на проф. Стоилов в създаването на емблематичната "Фабрика Вулкан" в далечната 1975 г., която се превръща в дом на варненската художествена общност и в едно от най-добрите графични средища у нас. "Безспорни са и заслугите му в създаването на Международно биенале на графиката във Варна, което през следващата година ще отбележи своето 23-то издание. Това е принос, който всички варненци ценим и се гордеем с тези постижения", каза още кметът и допълни, че пожелава на проф. Стоилов много нови успехи, здраве, дълголетие и да продължава да създава своите творби, които вдъхновяват ценители на изкуството в България и по света.

Както ВАРНА Е вече информира, в Градската художествена галерия “Борис Георгиев”, до 8-и декември 2024 г., може да се резгледа неговата изложба, посветена на 80-годишния му юбилей.

2024 © Варна е