Мобилно меню

Самостоятелна изложба на младата художничка Вероника Николаева откри Арт Галерия Ларго

Живописната експозиция "Contrariorum" е част от инициативата "Нови хоризонти" за подкрепа на млади автори, която галерията осъществява
Самостоятелна изложба на младата художничка Вероника Николаева откри Арт Галерия Ларго

Самостоятелна изложба младата варненска художничка Вероника Николаева беше открита в Арт Галерия Ларго. Експозицията носи името "Contrariorum" и представя серия живописни творби, подготвени специално за пространството на "Ларго".

За изложбата Вероника споделя:

"Серията "Contrariorum" олицетворява и разкрива човека като една интересна симбиоза от противоречия. Тези контрасти  загатват изначалната човешка природа и тази, която е подменена със слабости и пороци. Човек, призван да е вечен, силен, духовен, търсещ, и в същото време  временен, чуплив и крехък. Всеки от нас е "работилница", която съдържа всичко в най- изчерпателен вид и затова всеки от нас е „натоварен с поръчението да изявява себе си като велико тайнство на Божествения промисъл". Да показва как разделените крайности може да се примирят в хармония. Човекът е земен, но и небесен, временен, но и безсмъртен, видим, но и умопосегаем, по средата между величие и падeние, едно и също същество , но както дух, така и плът. Наред с това носещ хиляди слабости, пороци, суета и преходност.

Човешката личност е призвана да бъде микрокосмос, да съединим телесното и душевното, но изключвайки суетата и злото. Да ги разглеждаме като неразривно цяло - красиво и в пълнота. Този кръстопът е вечен въпрос - борбата между земното и небесното, доброто и злото, които не могат да се обединят в пълнота, но могат да се преобразят и  да се отразят като образ на Божествената красота“.

"Вдъхновена от латинската фраза "Omnia Vanitas" (Суета на суетите), Вероника Николаева представя в картините си екзистенциални и философски идеи за мимолетния и преходен характер на човешките удоволствия. Латинската фраза е тясно свързана с по-широката философска концепция за "суета", която изследва идеята, че много от нещата, към които се стремим - като богатство, слава, красота и власт - в крайна сметка се оказват незначителни в лицето на тленността и непостоянството на живота. Посланието има за цел да напомни на човека за крехкостта на живота му и, че трябва да осмисли добре малкото време, което му е отредено тук, на земята", отбелязват от Арт Галерия Ларго.

"Интересно в картините на Вероника е, че освен темите и символиката в творбите ѝ, апликираните обекти също играят голяма роля за влиянието върху зрителя. Избирайки да влага неконвенционални материали в платната си, художничката придава на композициите си триизмерност, динамичност, а различните медиуми разказват нетипични истории. Сапунените балончета не са крехки и уязвими- те имат твърда черупка, която не може да бъде пропукана с едно докосване; огледалцето е замъглено и не ни позволява да огледаме собственото си отражение в него; обикновено леките, ефирни птичи пера са сковани, статични и сякаш застинали във времето. Всичко е това, което е и нищо не е такова, каквото изглежда на пръв поглед. Привнесените, колажирани обекти подчертават креативността на младата варненска авторка и умението ѝ да провокира вниманието на зрителите чрез неочаквани материали и символика в своите картини", обобщават от Арт Галерия Ларго.

"Contrariorum" на Вероника Николаева е част от цикъла изложби "Нови хоризонти", която Арт галерия Ларго реализира за подкрепа на млади автори.

Вероника Николаева е родена на 03.07.1990 в гр. Варна. Завършва НУИ „Добри Христов“, Варна със специалност „Скулптура“ през 2009 година. В периода 2009-2011 год. учи във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Богословски факултет със специалност „Църковни изкуства“. През 2015 година се дипломира с бакалавърска степен от ВТУ със специалност „Педагогика на обучението по изобразително изкуство- специалност графика“. По време на обучението си прекарва една година по програма Erasmus+ в Universidad de Castilla La Manchaв Куенка, Испания. През 2017 година се дипломира с магистърска степен от НХА, София със специалност „Графика“. Има участия в множество съвместни изложби, включително „Пролетен салон“ в Изложбени зали „Рафаил Михайлов, гр. Велико Търново (2014), "С изкуство срещу насилието над животни", Галерия Дебют , София (2016), Изложба „Графика”, галерия Георги Баев, Бургас (2016), „Art fusion festival“, галерия Underground, София (2016), Коледна изложба, Dorian Art Gallery, Плевен (2018) и други. През 2019-та година открива първата си самостоятелна изложба „Метаноя“ в Dorian Art Gallery, Плевен. Живее и работи във Варна.

2023 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е