Мобилно меню

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е

Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

Галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор
Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

От 16 май 2025 година галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор Илия Желев. Датата на експозицията е планирана специално за навечерието на Европейската нощ на музеите и галериите, която тази година ще се проведе на 17 май, защото през миналогодишната Нощ най-гледаната и коментирана картина беше именно на Илия. Втората причина е, че от 30 години пловдивчанинът е посланик на българското изкуство в европейските галерии. С над 100 самостоятелни изложби в чужбина, Желев е едно от най-познатите и наложени родни имена сред ценителите и колекционерите в Западна Европа.

За Варна художникът е подготвил 20 картини, в които присъстват няколко нощни градски пейзажи, а

заглавието на експозицията е „Град в нощта“.

Така той тематично се свързва с нощта на изкуството, в която варненци ще се насладят на най-новите му платна. Както и при предишните му представяния в Ларго, ценителите ще видят творби, изпълнени в класическата живописна техника, с която Илия работи над 35 години. Освен тях в колекцията присъстват няколко от иконичните му портрети на известни личности като Одри Хепбърн и Айнщайн, изпълнени като модерни колажирани дигитални мозайки в стила на поп-арта. Отново ще представим няколко пейзажа от хитовата серия на Желев, свързана с Ню Йорк и забързания, туптящ ритъм на неговите улици.

Често критиците и изкуствоведите определят българина като един съвременен наследник на класиците на модерното изкуство Паул Клее, Василий Кандински, Марк Шагал. И действително в творбите на пловдивчанина ще открием шагаловски наслагвания на цветовете, ще почувстваме лекота, непринуденост и особена поетичност в рисунуъка. Като своя любимец Клее и Желев деструктурира и фрагментира света на малки късчета. Вдъхновен от другия велик руснак- Кандински, българският художник Желев често вплита с изящество в творбите си абстрактни линии, придаващи лекота и прелестен живописен изказ.

Картините на Илия са като трепкащи, пулсиращи откровения.

Искрящата палитра, която той ползва, ярките цветове в неочаквани съчетания, карат зрителя да възприема творбите „на един дъх“. Но веднага след първото съприкосновение, ценителите откриват, че картините искат едно по-внимателно и по-дълго вглеждане. Създадени като мозайка или пъзел, картините на Желев са като по-голяма история, сглобена от множество миниатюрни истории. Това определение важи с пълна сила и за неговите дигитални мозайки. При поглед отблизо зрителят открива, че те са колажирани от стотици различни изображения, често иконични образи, свързани с поп арта и съвременната консуматорска култура. Но направи ли крачка назад от картината, изведнъж многобройните миниатюри се сливат, създавайки нови образи и картина, изпълнена с магия.

Откриването с участието на автора е на 16 май 2025 г. от 18:30 часа в галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум 8. Изложбата продължава до 4 юни. 

За художника:

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 година. Завършва живопис във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” през 1987 год. Илия има повече от 120 самостоятелни изложби, като повече от три четвърти от тези участия са в изложби в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 1994 година негови произведения могат да се видят и купят в галерия Пранерщрасе в Мюнхен. От 2006 година престижната немска верига галерии Менсинг представя ежегодно Илия Желев в своите изложбени пространства в най-големите немски градове – Берлин, Хановер, Дюселдорф, Хамбург, Франкфурт, Баден-Баден и др. Kартини на Желев са притежание на НХГ София, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Илия Желев има пет самостоятелни изложби-живопис в галерия Ларго през 2008, 2013, 2019, 2021 г. и 2023 година. Живее и работи в Пловдив.

2025 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго