Мобилно меню

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е

Галерия Ларго представя изложба графика на Димо Колибаров

Това е втората от поредицата изложби, озаглавена "Фрагменти от една мечта II", с които през тази година бургаският художник ще отпразнува своята 60-годишнина
Галерия Ларго представя изложба графика на Димо Колибаров

От 25 април 2025 година галерия Ларго ще представи самостоятелна изложба на едно от най-големите имена в съвременната българска графика - Димо Колибаров. Това е втората от поредицата изложби, с които през тази година бургаският художник ще отпразнува своята 60-годишнина, съобщават организаторите. Експозицията е своеобразно продължение на предишната изложба на художника в галерията и развива темите и сюжетите от преди три години в нови посоки. Колекцията, която ще видят варненци, е озаглавена "Фрагменти от една мечта II".

В изложбата Колибаров показва най-новите си графики от едноименния цикъл, както и от още две популярни негови серии – "Опити за летене" и "Суета".

В цикъла "Фрагменти от една мечта" са "портретувани" стари, белязани от времето къщи и малки, изоставени лодки. От творбите лъха лека носталгия, те са като едно свободно пътуване едновременно в миналото, настоящето и бъдещето. Интересен акцент в творбите са хартиените лодки, които напомнят за детското в нас, за лекотата на необремененото възприятие.

Графиките от любимия на публиката и колекционерите цикъл "Опити за летене" са като сборник с поеми. В него оживяват герои от ежедневието и герои от въображението ни. В него има истории за малкия човек, за духовните търсения и границите, които си поставяме. Има истории за свободния полет, за клетките, които ни ограничават и за изстраданите победи. В творбите ще открием препратки към библейски истории или трактовки на литературни истории. И във всяка от графиките ще усетим полъх на криле. Криле, които са символ на свободата, символ на движението, на промяната, споделя галеристката Нели Вълчева.

Както самият художник споделя:

"Не всеки полет е успешен, но човек трябва да опитва."

Затова графиките на Димо Колибаров излъчват светлина, ефимерна лекота и оптимизъм, защото са изпълнени с вярата на художника, че едно от най-ценните качества на човека е силата да се изправя и да продължава отново и отново своите "Опити за летене".

Откриването с участието на автора е на 25 април 2025 г. от 18:30 часа в Зала 1 на Арт Галерия Ларго, ул. Хан Крум № 8, Варна. Изложбата продължава до 14 май.  

Димо Колибаров е роден на 27 февруари 1965 г. в Поморие. През 1984 г. завършва Художествена гимназия "Цанко Лавренов" в Пловдив, а през 1996 г. се дипломира в НХА – София със специалност Графика. В момента е доцент в катедра "Графика" на НХА, където преподава Графика и композиция. Член на СБХ.

Има участия в международни изложби и конкурси в България, Япония, Полша, Франция, Италия, Испания, САЩ, Русия, Португалия, Китай, Корея, Чехия, Словения, Сърбия, Турция, Литва, Великобритания, Румъния. Има десетки самостоятелни изложби и участия в международни експозиции, по-важни от които в:  Музей на графиката, Батщебен, Германия; Музей на графиката, Истанбул, Турция; Мариот, Хамбург, Германия; Галерия "Виктор Емануил", Милано, Италия; в България- Галерия "Ракурси" и Галерия "Лик" - София; Галерия "Дяков" - Пловдив; Галерия "Пролет" и Галерия "Неси" – Бургас, галерия "Ларго" - Варна. Има самостоятелни изложби във Франция – Страсбург; Германия – Пасао, Залцвек; Япония – Отару, Белгия – Хаселт, Антверпен.

Лауреат е на многобройни награди: Награда на журито на Международно триенале на графиката, Битоля, Македония (2012), Първа награда за екслибрис, Пекин, Китай (2012), Награда за графика от Национална изложба "Приятели на морето", Бургас (2012), Специална награда на журито на Международно биенале на графиката, Варна (2011), Награда на журито на Международно триенале на графиката, София (2011), Първа награда за графика малък формат, Милано, Италия (2008), Специална награда за екслибрис, Бодио Ломнаго, Италия (2008), Диплом от Международно триенале на графиката "Mini print", Вилнюс, Литва (2007), Grand Prix на Международно триенале "Mini Print", Токио, Япония (2002), Художник на годината на град Бургас за 2024, Първо място в конкурс "Вдъхновено от Тоскана" в памет на Микеланджело и на флорентинския Ренесанс, Италия (2025) и др. Димо Колибаров е Председател на Журито на Международен Екслибрис Конкурс Варна, организиран от Фондация за изкуство "Йордан Петков" и галерия Ларго. Живее и работи в София и Бургас.

2025 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго