Мобилно меню

Стоимен Стоилов получи почетния знак на кмета на Варна

Отличието е по повод 80-годишнината на художника 
Стоимен Стоилов получи почетния знак на кмета на Варна
641

Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов бе отличен с почетния знак на кмета на Варна по време на на церемония в Общината. Наградата се връчва за приноса на проф. Стоилов към родния му град и по повод 80-годишнината на художника. 

"Варна винаги е имала своите будни и творчески личности и несъмнено проф. Стоилов е една от тях.

С дългогодишната си работа и забележителното си творчество, той безспорно е допринесъл за голямото изкуство, не само за града ни, но и за България и за целия свят.

За мен е огромна чест да имам възможността да го поздравя и да му пожелая винаги да запази своя висок дух, своята муза и искрата, с която създава неподправените си творби". С тези думи кметът Благомир Коцев се обърна към художника на церемонията по връчването на отличието. 

Кметът изтъкна големия принос на проф. Стоилов в създаването на емблематичната "Фабрика Вулкан" в далечната 1975 г., която се превръща в дом на варненската художествена общност и в едно от най-добрите графични средища у нас. "Безспорни са и заслугите му в създаването на Международно биенале на графиката във Варна, което през следващата година ще отбележи своето 23-то издание. Това е принос, който всички варненци ценим и се гордеем с тези постижения", каза още кметът и допълни, че пожелава на проф. Стоилов много нови успехи, здраве, дълголетие и да продължава да създава своите творби, които вдъхновяват ценители на изкуството в България и по света.

Както ВАРНА Е вече информира, в Градската художествена галерия “Борис Георгиев”, до 8-и декември 2024 г., може да се резгледа неговата изложба, посветена на 80-годишния му юбилей.

2024 © Варна е

Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби, общото между които е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите
Галерия 33 представя изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков

На 26 юни от 18 часа Галерия 33 представя съвместна изложба живопис на художниците Ирена Янкова и Янко Янков.

Официалното откриване и представяне на авторите ще бъде направено от проф. Радослав Радев.

В експозицията са включени произведения с различна тематика и художествен израз – от фигуративни композиции до абстрактни творби. Общото между тях е интересът към човека, неговите преживявания, връзката му с природата и онези малки и големи неща в живота, които ценим, пазим и които ни носят усещане за щастие и смисъл, информират организаторите.

Картините разглеждат света през различни гледни точки и настроения. Някои са съзерцателни и поетични, други са изпълнени с енергия и цвят, но всички са създадени с желанието да докоснат зрителя и да предизвикат лична емоция или размисъл. Всеки посетител може да открие в тях нещо близко до собствения си опит, спомен или мечта. Изложбата представя творби за различни пространства и вкусове, допълват от галерията.

Откриването е на 26 юни от 18:00 часа в Галерия 33. Изложбата продължава до 15 юли 2026 г.

Място: Галерия 33, ул.Габрово 2А, Варна

Вход: свободен

2026 © Варна е