Мобилно меню

Стоимен Стоилов представя юбилейна изложба във Варна

Откриването ще е в неделя, 27 октомври, от 18:30 часа в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” 
Стоимен Стоилов представя юбилейна изложба във Варна

Именитият български художник проф. Стоимен Стоилов, който от години живее и твори във Виена, ще представи своята юбилейна изложба, с която ще отбележи 80-ата си годишнина в своя роден град Варна.

Откриването ще бъде на 27 октомври, от 18:30 часа в Градската художествена галерия “Борис Георгиев”.

Събитието е под патронажа на кмета на община Варна Благомир Коцев, който ще отличи с почетен знак на кмета с лента именития български художник. Церемонията по връчването на отличието ще се състои на 28 октомври, понеделник. То е във връзка с приноса на  проф. Стоимен Стоилов към родния му град Варна и по повод 80-годишнината на художника.

Един от най-значимите български художници, проф. Стоимен Стоилов, избра Градската художествена галерия “Борис Георгиев” в родния си град за място на своята юбилейна изложба.

Екпозицията ще представи знакови произведения от различни периоди на неговото творчество - живопис, папируси, пастели, графика и рисунки. Носителят на Хердерова награда ще покаже емблематични художествени произведения и цикли като цикъл живопис “Човешките права”, създаден и представен във Виена по време на среща на върха на ЕС по случай 50-ата годишнина от подписването на Декларацията за правата на човека на ООН. Художникът ще подреди в Градската галерия на Варна както свои пастели, графика и рисунки от 80-те години на XX век, така и монументални живописни платна от началото на ХХІ век като “Фреска” (2003 г.) и “Средиземноморски фрагменти” I и ІІ, III и IV (2024 г.).

Публиката ще може да види за първи път в музейна среда и две от внушителните живописни творби на артиста “Лабиринт на познанието”, 200х360 см, маслени бои върху платно, и “Фрагменти”, триптих 200х500 см, маслени бои върху платно, създадени през 2015-2016 г. специално за колекцията на Икономическия университет във Варна. Художникът ще представи и най-новите си работи, рисувани върху папируси в ателието му във Виена през тази година, от цикъл със заглавие “Ной”.

Изложбата, както и предстоящото издаване на юбилеен каталог, свързан с нея, се реализират с финансовата подкрепа на Фонд “Култура” на Община Варна. Събитието е и с подкрепата на областния управител на Област Варна проф. д-р Андрияна Андреева. Официални партньори на изложбата са Министерството на културата - Българския културен институт - “Дом Витгенщайн” - Виена, и галерия “Средец” - София, Икономическият университет Варна и Художествената галерия - Добрич.

Програмата по отбелязването на 80-ия юбилей на уважавания художник включва и представянето първо във Варна на най-новия документален филм за него.

На 28 октомври, от 16:00 в зала “Европа” на Фестивалния и конгресен център във Варна, ще бъде премиерната прожекция на документалния филм на режисьора Георги Тошев

“Щастие на върха на молива”.

Официални гости на честванията във Варна ще бъдат канцлерът на Република Австрия за периода 2000 – 2007 г. д-р Волфганг Шюсел и съпругата му д-р Криста Шюсел, както и посланикът на Република Австрия у нас Н. Пр. г-жа Андреа Икич-Бьом.

Изложбата ще остане експонирана до 8 декември 2024 г.

След Варна част от нея ще гостува в галерия “Средец” на Министерството на културата в София и в Българския културен институт “Дом Витгенщайн” - Виена.

СТОИМЕН СТОИЛОВ

  • 1944 Роден във Варна, България
  • 1972 Завършва Националната художествена академия в София
  • От 1991 Живее и работи във Виена, Австрия

САМОСТОЯТЕЛНИ ИЗЛОЖБИ

Австралия, Австрия, България, Германия, Италия, Канада, Люксембург, Норвегия, Чехия, Русия, САЩ, Словакия, Франция, Швеция, Швейцария, Япония.

БИЕНАЛЕТА И САЛОНИ

Биенале на графиката, Варна, България; Евро Арт, Женева, Швейцария; Международно триенале на графиката, Шамалие, Франция; Биенале на графиката, Любляна, Словения; Есенен салон, Париж, Франция; Биенале на графиката, Фредрикстад, Норвегия; Биенале на графиката, Краков, Полша; Международна изложба на графиката, Биела, Италия; Арт Експо, Ню Йорк, САЩ; Биенале на графиката, Сао Паоло, Бразилия; Биенале, Бърно, Чехия; Биенале, Братислава, Словакия.

НАГРАДИ

  • 2009 Титла “Професор”, Министерство на културата на Република Австрия
  • 2010 Орден “Стара планина”, І степен, Република България
  • 2009 Национална награда за живопис „Захарий Зограф“
  • 2016 Голяма награда „Варна“
  • 2017 Награда на I биенале на графиката, Ливно, Босна и Херцеговина
  • 1991 Награда “Готфрид фон Хердер” за цялостно творчество на Университета във Виена, Австрия.
  • 1991 Награда на II биенале на графиката Шамалие, Франция.
  • 1985 Голямата награда за български участник на III биенале на графиката във Варна, България.
  • 1984 Медал за графика на Арт Експо, Ню Йорк, Фондация “Билан” за съвременно изкуство.
  • 1983 Голямата награда “Илия Петров” за стенопис, присъждана от Съюза на българските художници, София.
  • 1982 Сребърен медал на Международната изложба в Лайпциг, Германия.
  • 1976 Голямата награда на биеналето в Бърно, Чехия.
  • Носител е и на редица други награди.

ЧАСТНИ КОЛЕКЦИИ И МУЗЕИ

Австрия

  • Музей “Албертина”, Виена
  • Министерство на външните работи на Австрия
  • “Артотек”, Виена
  • Музей на Долна Австрия, Санкт Пьолтен

България

  • Национална художествена галерия, София
  • Градска художествена галерия, Варна
  • Художествена галерия, Добрич

Франция

  • Националната библиотека на Франция, Париж
  • Националният фонд на съвременното изкуство към Музей Лувър, Париж
  • Фондация “Арт Диалог”, Париж

Германия

  • Музей на изкуството “Вила Меркел”, Еслинген
  • Музей на графичното изкуство Фондация “Шрайнер”, Бад Щебен
  • Градски музей в град Вендлинген

Русия

  • Музей “Пушкин”, Москва
  • Третяковска галерия, Москва

САЩ

  • Конгресна библиотека на САЩ, Вашингтон
  • Градска библиотека, Ню Йорк
  • Университет Принстън
  • Университет Йейл
  • Библиотека “Строзиер”, щата Флорида
  • Университет Флорида Атлантик, колекция “Джаф”
  • Колеж Мидълбъри, библиотека “Стар”

Откриването на юбилейната изложба на Стоимен Стоилов в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, ще бъде на 27 октомври 2024 г. от 18:30 ч.

Работно време: понеделник - събота: 9:30 - 17:30, почивен ден - неделя.

2024 © Варна е / снимки: Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е