Мобилно меню

Съвременно творчество, посветено на Варна и Черно море, представиха във Варна

Четиримата артисти и изследователи прекараха между две и четири седмици в Морската столица и осъществиха на терен серия от изследвания и изложби
Съвременно творчество, посветено на Варна и Черно море, представиха във Варна

Завърши оригинална творческа резиденция, посветена на Черно море, в която се включиха четирима международни артисти. Форматът Critical Moves Research Residency беше представен в Морската столица от екипа на, вече познатия на любителите на културата, фестивал Moving Body, в сътрудничество с пътуващото School of Kindness.

Разработената програма, носи заглавието:

"Водни истории": Казус от Черно море

Митично, но недостатъчно проучено и представено, Черно море е в епицентъра на изследователската територия на проекта. Черно море е взето за пример, за да се разкрият различните му аспекти - изследвани през призмата на (културната) миграция, геополитиката, екологията и изменението на климата. Заедно, различните направления на изследванията на избраните резиденти създават панорамно проучване на историите и разказите, за да се разкрият форми на културна линия, които се противопоставят на доминиращите разкази за това как подхождаме към географията.

Четиримата артисти и изследователи прекараха между две и четири седмици във Варна и осъществиха на терен серия от изследвания.

Едно от арт събитията, което се проведе, бе аудио изложбата на Констант Леон, който извърши на терен социално представяне пред гражданите на Варна с тема “Гьолът”. Серията от интервюта се превърнаха в звуков колаж от различни гласове - в гьола и извън него, разсъждаващи върху това, което “събира” телата във водата. 

Друга част от резиденцията беше аудио-визуалният проект "Водни съзвездия: Axšaina" на Юсеф Ел Идриси. Аудиовизуално изследване на поетиката на Черно море, а именно чрез абстрактни флуиди CGI, пърформанс и звукови пейзажи на Варна и морето, както и разговори с варненци около легенди, традиции и сплотеност отвъд границите на сушата, ума и морето.

По време на работилницата "Движещи се растения" с етноботаника Джон Гейл, гостите се разходиха по дължината на Морската градина във Варна и изследваха някои от бързите миграции или движения на живеещите там растения, свързани с взаимоотношенията им с хората. Бяха разгледани различните начини, по които растенията мигрират, както и значението на градините като планирани природни пространства.

В рамките на фестивала участниците имаха серия от срещи с институции, сред които с представители на Археологическия музей, Ботаническата градина, Института по океанология, както и с независими архитекти и представители на медиите.

2023 © Варна е / снимки: Moving Body Festival

Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

Галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор
Изложба живопис “Град в нощта” на Илия Желев гостува във Варна

От 16 май 2025 година галерия Ларго за шести път ще представи със самостоятелна изложба обичания пловдивски автор Илия Желев. Датата на експозицията е планирана специално за навечерието на Европейската нощ на музеите и галериите, която тази година ще се проведе на 17 май, защото през миналогодишната Нощ най-гледаната и коментирана картина беше именно на Илия. Втората причина е, че от 30 години пловдивчанинът е посланик на българското изкуство в европейските галерии. С над 100 самостоятелни изложби в чужбина, Желев е едно от най-познатите и наложени родни имена сред ценителите и колекционерите в Западна Европа.

За Варна художникът е подготвил 20 картини, в които присъстват няколко нощни градски пейзажи, а

заглавието на експозицията е „Град в нощта“.

Така той тематично се свързва с нощта на изкуството, в която варненци ще се насладят на най-новите му платна. Както и при предишните му представяния в Ларго, ценителите ще видят творби, изпълнени в класическата живописна техника, с която Илия работи над 35 години. Освен тях в колекцията присъстват няколко от иконичните му портрети на известни личности като Одри Хепбърн и Айнщайн, изпълнени като модерни колажирани дигитални мозайки в стила на поп-арта. Отново ще представим няколко пейзажа от хитовата серия на Желев, свързана с Ню Йорк и забързания, туптящ ритъм на неговите улици.

Често критиците и изкуствоведите определят българина като един съвременен наследник на класиците на модерното изкуство Паул Клее, Василий Кандински, Марк Шагал. И действително в творбите на пловдивчанина ще открием шагаловски наслагвания на цветовете, ще почувстваме лекота, непринуденост и особена поетичност в рисунуъка. Като своя любимец Клее и Желев деструктурира и фрагментира света на малки късчета. Вдъхновен от другия велик руснак- Кандински, българският художник Желев често вплита с изящество в творбите си абстрактни линии, придаващи лекота и прелестен живописен изказ.

Картините на Илия са като трепкащи, пулсиращи откровения.

Искрящата палитра, която той ползва, ярките цветове в неочаквани съчетания, карат зрителя да възприема творбите „на един дъх“. Но веднага след първото съприкосновение, ценителите откриват, че картините искат едно по-внимателно и по-дълго вглеждане. Създадени като мозайка или пъзел, картините на Желев са като по-голяма история, сглобена от множество миниатюрни истории. Това определение важи с пълна сила и за неговите дигитални мозайки. При поглед отблизо зрителят открива, че те са колажирани от стотици различни изображения, често иконични образи, свързани с поп арта и съвременната консуматорска култура. Но направи ли крачка назад от картината, изведнъж многобройните миниатюри се сливат, създавайки нови образи и картина, изпълнена с магия.

Откриването с участието на автора е на 16 май 2025 г. от 18:30 часа в галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум 8. Изложбата продължава до 4 юни. 

За художника:

Илия Желев е роден в Пловдив през 1961 година. Завършва живопис във ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” през 1987 год. Илия има повече от 120 самостоятелни изложби, като повече от три четвърти от тези участия са в изложби в чужбина – Германия, Австрия, Швейцария, Испания, Турция, Люксембург, Франция, Италия. От 1994 година негови произведения могат да се видят и купят в галерия Пранерщрасе в Мюнхен. От 2006 година престижната немска верига галерии Менсинг представя ежегодно Илия Желев в своите изложбени пространства в най-големите немски градове – Берлин, Хановер, Дюселдорф, Хамбург, Франкфурт, Баден-Баден и др. Kартини на Желев са притежание на НХГ София, много галерии в страната, както и на колекции в Германия, САЩ, Швейцария, Италия, Швеция, ОАЕ, Англия, Австрия, Гърция, Франция, Холандия, Люксембург, Русия, Испания, Нова Зеландия и Израел. Илия Желев има пет самостоятелни изложби-живопис в галерия Ларго през 2008, 2013, 2019, 2021 г. и 2023 година. Живее и работи в Пловдив.

2025 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго