Мобилно меню

Съвременно творчество, посветено на Варна и Черно море, представиха във Варна

Четиримата артисти и изследователи прекараха между две и четири седмици в Морската столица и осъществиха на терен серия от изследвания и изложби
Съвременно творчество, посветено на Варна и Черно море, представиха във Варна

Завърши оригинална творческа резиденция, посветена на Черно море, в която се включиха четирима международни артисти. Форматът Critical Moves Research Residency беше представен в Морската столица от екипа на, вече познатия на любителите на културата, фестивал Moving Body, в сътрудничество с пътуващото School of Kindness.

Разработената програма, носи заглавието:

"Водни истории": Казус от Черно море

Митично, но недостатъчно проучено и представено, Черно море е в епицентъра на изследователската територия на проекта. Черно море е взето за пример, за да се разкрият различните му аспекти - изследвани през призмата на (културната) миграция, геополитиката, екологията и изменението на климата. Заедно, различните направления на изследванията на избраните резиденти създават панорамно проучване на историите и разказите, за да се разкрият форми на културна линия, които се противопоставят на доминиращите разкази за това как подхождаме към географията.

Четиримата артисти и изследователи прекараха между две и четири седмици във Варна и осъществиха на терен серия от изследвания.

Едно от арт събитията, което се проведе, бе аудио изложбата на Констант Леон, който извърши на терен социално представяне пред гражданите на Варна с тема “Гьолът”. Серията от интервюта се превърнаха в звуков колаж от различни гласове - в гьола и извън него, разсъждаващи върху това, което “събира” телата във водата. 

Друга част от резиденцията беше аудио-визуалният проект "Водни съзвездия: Axšaina" на Юсеф Ел Идриси. Аудиовизуално изследване на поетиката на Черно море, а именно чрез абстрактни флуиди CGI, пърформанс и звукови пейзажи на Варна и морето, както и разговори с варненци около легенди, традиции и сплотеност отвъд границите на сушата, ума и морето.

По време на работилницата "Движещи се растения" с етноботаника Джон Гейл, гостите се разходиха по дължината на Морската градина във Варна и изследваха някои от бързите миграции или движения на живеещите там растения, свързани с взаимоотношенията им с хората. Бяха разгледани различните начини, по които растенията мигрират, както и значението на градините като планирани природни пространства.

В рамките на фестивала участниците имаха серия от срещи с институции, сред които с представители на Археологическия музей, Ботаническата градина, Института по океанология, както и с независими архитекти и представители на медиите.

2023 © Варна е / снимки: Moving Body Festival

Емблематичен волейболен треньор подреди изложба във Варна

Интересната експозиция може да бъде разгледана в Bottega Gastronomy на улица Шейново 3 до 19 август
Емблематичен волейболен треньор подреди изложба във Варна

Художествена изложба във Варна подреди славният волейболен треньор от недалечното минало Георги Василев. С двайсетина свои платна треньорът на бронзовите медалисти от световното първенство в Париж през 1986 г. превърна в приятно кътче за изкуство Bottega Gastronomy на улица "Шейново" 3 в морската столица.

За Георги Василев това е четвърта самостоятелна изложба. След оттеглянето си от волейбола той се отдава на детската си страст – рисуването, и за близо 3 години под четката му са излезли повече от 200 платна. През 2023 година, навръх 70-ия си юбилей, волейболната легенда подреди първата си изложба в регионалната библиотека "Дора Габе" в родния Добрич. Последваха изяви в Шабла и Генерал Тошево, а вече и във Варна.

"Не съм професионален художник, но това е мое хоби от детските години. После животът ме отпрати във волейбола, а вече на пенсионна възраст се върнах към момчешката си страст", признава художникът, който с полезната доза самоирония отбелязва, че всъщност не е майстор на четката, а майстор на спорта.

Като волейболист Георги Василев е носител на различни отличия, сред които и бронзов медал от европейския шампионат през 1981 г., а през 1986 г. е треньор в щаба на селекционера Богдан Кючуков, с когото мъжкият ни национален тим печели бронзови медали на световното първенство в Париж. В богатата си треньорска кариера Василев може да отбележи и позицията на наставник на мъжкия тим на "Черно море – БАСК", когото изведе до бронзовите медали в държавното първенство.

Творческото амплоа на Георги Василев в изобразителното изкуство е богато, което предполага и жанровото разнообразие в платната му. Той е изключителен майстор на морски пейзажи, сътворил е уникални натюрморти – по оценката на професионални художници, има серия великолепни женски фигури. Специалисти коментират, че Георги Василев претворява естетиката на тялото в изобразителното изкуство така умело, както е откривал естетиката във волейбола. Експозицията с негови творби ще остане подредена във Варна до 19 август.

2024 © Варна е