Мобилно меню

Светлин Ненов разказва "Морски притчи" в най-новите си живописни картини

Изложбата с творби "за рибарски мрежи, слънце и луна" може да се разгледа в Арт Галерия Ларго до 4 април
Светлин Ненов разказва "Морски притчи" в най-новите си живописни картини
566

Изложба живопис на Светлин Ненов, озаглавена "Морски притчи (за рибарски мрежи, слънце и луна)" открива Арт Галерия Ларго. Експозицията може да бъде посетена до 4 април в галерията, която се намира на улица Хан Крум 8 във Варна.

Това е четвъртата самостоятелна изложба на Светлин Ненов в галерията, в която варненският художник за пореден път разкрива магията на творбите си с морски сюжети. Авторът изпитва силна връзка с морето, което за него е непрестанен извор на вдъхновение.

В трите си самостоятелни изложби в Арт Галерия Ларго до момента, Светлин Ненов представя темите за корабите и техния неуморен бяг по вълните („Попътен вятър“, 2014), за малките рибарски градчета, с техните къщи, църкви, малки улички и опънати да съхнат рибарски мрежи („В синьо-бялата омая“, 2017) и темата за Бога, вярата и нуждата от духовно извисяване, в изцяло абстрактната му изложба „Стълба към небето“ през 2019.

Най-новата изложба на Светлин Ненов е истинско и съкровено обяснение в любов към морето, разкриво в 27-те негови картини, включени в експозицията. Според Нели Вълчева от Арт Галерия Ларго любовта на Светлин Ненов към морето не е случайна.

"Истината е, че морето, това прекрасно творение на природата и майката-земя, може да бъде символ и източник точно на това, което човек търси в него. За рибаря морето е неговата прехрана, за моряка то е свобода, за влюбения то е утеха, за художника морето е вдъхновение".

В експозицията Светлин Ненов излива своята любов към морето в почти абстрактни композиции, разказвайки ни своите морски притчи за рибарски мрежи, слънце и луна, за разпилени по плажа чадъри, сбогуващи се с лятото, за лодки, самотно полюшващи се на пристана, за морски фарове, показващи ни пътя към дома.

Любовта си към морето, Светлин Ненов изразява и в стихотворението си "Душата ми на пясъка остава", което е написал през 2015 година.

Мастило синьо морето е разляло

до хоризонта - граница лъжовна

примамва нежно, приласкава,

а душата ми на пясъка остава.

Момчето в мен все още разговаря

с теб Море и твойта синева.

И стари спомени в мрежите лови,

а душата ми на пясъка остава.

Солена свобода ти винаги ми даваш

с прибоя дишаш и въздишаш.

В картини се опитвам да те вкарам,

а душата ми на пясъка остава.

В сънят на лодките нощта се спуска,

а фарът свети пътеводно

и кораби далече ти изращаш,

а душата ми на твоят бряг остава.

Светлин Ненов е роден на 19 октомври 1961 г. във Варна. Дипломира се във факултет “Изобразителни изкуства” на Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий” през 1988 г. Член е на Съюза на българските художници. Има над 40 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Носител е на множество отличия: Трета награда на Национален конкурс на морска тематика – Варна (1992 г.), Втора награда на Национален конкурс на морска тематика – Варна (1996 г.), Награда за най-добър автор на галерия “Дива” (1997 г.), Трета награда на Международно биенале на морска тематика “Марина 98” – Одеса, Украйна (1998 г.), Първа награда на Национален конкурс на морска тематика – Варна (1998 г.), Награда за живопис на СБХ на 12-та традиционна изложба на учителите художници – Велико Търново (2006 г.). Живее и работи във Варна.

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Ларго

Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

По време на откриването ще бъде представен и новоиздаденият луксозен, двуезичен албум на художника, който включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни
Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

Варненската галерия A&G Art Meeting открива сезон 2024-та с интересна експозиция – „Жикле+“ на художника Милко Божков. Ще бъдат представени подбрани творби от различни периоди в разнообразна техника, представени като giclée и дорисувани на ръка. Някои от тях все още не са показвани във Варна.

"Giclée" е общоприет термин, описващ технология за висококачествени принтове на художествени произведения или фотографии, използвайки професионален мастилено-струен печат върху архивни материали (100% памук или др.) и качествени архивни пигментни мастила. "Ако приемем, че изображението е от качествен цифров източник, giclée отпечатъкът ще има изключителна яснота и фантастична дълбочина на цветовете, далеч надминавайки качеството на стандартен фотографски или литографски печат", уточняват от галерията.

"За да се осигури оптимално възпроизвеждане на печат, всяко изображение е индивидуално цветово балансирано и коригирано, за да съответства точно на оригиналното произведение по отношение на тона, яснотата и детайлите. За напълно идентичното възпроизвеждане на художествени произведения използваме най-качествените архивни 100% памучни хартии на Hahnemühle" – обяснява издателят Методий Петриков.

Giclée арт принтовете на картини на Милко Божков са с музейно качество и могат да запазят напълно оригиналните си цветове поне 150–200 години.

Част от изображенията са чисти принтове, а други репродукции, те са доработени – авторът е рисувал върху памучната основа на принта, без да променя изцяло визията и смисъла на творбите. Това добавя допълнително значение към картините чрез използване на акрил, акварел, маслен пастел, цветни моливи, на места и перфорация. По този начин всички дорисувани принтове се превръщат в напълно нови оригинали, с доразвити и обогатени първоначални идеи.

"Художникът има това качество - да помни как точно е нарисувал всяка своя творба – помня ги всички четка по четка. Опитах се да вляза отново в този мисловен и емоционален процес и да добавя още нещо към него, така че тези, които са виждали картините, да намерят нещо ново, което да ги заинтригува" – споделя Милко Божков.

По време на откриването на „Жикле+“ ще бъде представен и новоиздаденият албум на художника. Той е луксозен, двуезичен - на български и английски език, и включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни. Подборът на произведенията е направен от поета Борис Христов и издателя Методий Петриков, дизайнът е на Иван Домузчиев, фотографиите на картините са основно на Росен Донев, с отделни фотографии участват Николай Трейман и Стефан Каменов. Автор на встъпителното есе е Елица Терзиева, публикувани са и текстове на Борис Христов, Красимир Илиев, Румен Серафимов, Методий Петриков и на самия Милко Божков.

Откриването е на 20 март, сряда, от 18 часа в A&G Art Meeting на ул.“Любен Каравелов“ 8 във Варна.

2024 © Варна е