Мобилно меню

Талантливият скулптор Никола Колев представя изложба в Галерия Le Papillon

Експозицията "Паралелни светове" е по повод 60-годишнината на твореца и може да бъде разгледана от 7 септември до 4 октомври
Талантливият скулптор Никола Колев представя изложба в Галерия Le Papillon

От 7 септември до 4 октомври Арт Галерия Le Papillon представя за първи път в самостоятелна изложба пред варненска публика творчеството на талантливия скулптор Никола Колев. Експозицията включва част от цикъла "Паралелни светове", събрал някои от емблематичните творби на автора, представен успешно в Регионалния исторически музей в София през 2022 г. Към селекцията са добавени и най-новите му скулптури, подготвени специално за настоящото си представяне, изпълнени в характерния за автора класически стил, но с по-модерна и раздвижена интерпретация. Изложбата обединява различните теми, които са вълнували автора през годините и е един от начините, с които той отбелязва своята 60-годишнина.

„В живота има хора със способности, които са дадености. Съдбата ми е позволила да бъда част от тях и мога да се пренасям в светове, в които не всеки може. Тези светове наричам „паралелни“. Изключително красиви са, приличат на нашия, но не са.“

Ето как представят от Арт Галерия Le Papillon предстоящата изложба:

„Паралелните светове“ на Никола Колев са неговия начин да пренесе хармония, красота и изящество в „реалния“ свят, но също и начин да отправи своите послания и възхищение от силата и изяществото в живота. Общото свързващо звено в разнообразното му творчество е движението и неговото фино балансиране в пластичността на фигурата. Откриваме го в грациозните, великолепни коне, устремени в бяг или изправени на задните си крака; в силата на внушителните му бикове; в мощта на разперените крила на орлите, присъства дори при фините, нежни и грацилни женски фигури. Движението е навсякъде. Движението, което поражда прогрес, което тласка светът напред и не ни позволява да останем в коловоза на застиналото ежедневие и битие. Динамиката е неизменна част от неговия изказ, без да бъде натрапчиво афиширана, а по-скоро умело превърната в част от същността на неговите скулптури. Никола Колев, при създаване на фигурите си, често използва похват на срязване и изместване на части от обемите, но повторното им съединяване е така премерено, че зрителят е удивен от „реалистичността" на тази несъществуваща в действителността форма. Семплата и дозирана декорация с различни приложни прийоми – текстури, релефни композиции, апликирани върху плътта на коня, придават една обогатена визия, съчетана с майсторската патина и игра на цветовете. Резултатът е една триизмерна композиция в преливащи живописни багри, игра на въображението, пренасящ ни във фантастични мистични светове и измерения.

Майсторки изпълнени, скулптурите на Никола Колев впечатляват с умелата симбиоза между реалистичност и абстрактна стилизация, така характерни за уникалния му разпознаваем пластичен стил. В настоящата експозиция авторът остава верен на любимите си теми, които развива в годините и представя пред публика от кавалетна малка пластика до монументално изпълнени скулптури за открити площи – коне, бикове, ангели, птици.

Стилът, в който твори и се развива е магически реализъм, а произведенията му са пропити с фантастичното и метафизическото. Въпреки това той винаги се придържа към основните елементи на класическата композицията.

Официалното откриване на експозицията "Паралелни светове" на Никола Колев ще е на 7 септември, четвъртък, от 17 до 19 часа, в изложбения салон на арт галерия Le Papillon, ул. Драгоман 12. Творбите може да бъдат разгледани до 4 октомври, на място в галерията, както и онлайн на сайта artpapillon.com.

2023 © Варна е

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е